“KOŞULLARA UYUM SAĞLASIN İSTEDİK”

BELİZ SARIYER

Hello! (Turkey) - - Inside Story - FİGEN NALAN ÖZKAN

Beliz Sarıyer, üç buçuk yaşındaki oğlu Aziz ile tekrar çocukluğuna dönmekten çok mutlu. Anne olmanın kendisine hayatın ne kadar basit olduğunu öğrettiğini belirten Sarıyer, bir yandan da Aziz ile yapmak istediği çok şey olduğunu söylüyor. Anlayacağınız ‘to do’ listesi hayli kabarık. Beliz Sarıyer, “Ama onunla geçirdiğim en tatlı günler hep plansız ve basit olanlar. Kum parkı mesela... Aziz çoğu şeyi ilk kez görüyor ve tanıyor. Benim uzun süredir baktığım ama göremediğim, bir o kadar gerçek olan şeyleri tekrar tanımama, onun gözüyle bakmama sebep oluyor” diyor. Mesela kumsalda kabuk toplamak, taş toplamak gibi...

Böylelikle Aziz’in dünyasına girdiğini, çevresindeki olumsuzluklardan arındığını belirtiyor. Ta ki gerçek dünyaya dönünceye kadar. Aziz’in doğduğu günden beri hareketli bir aile olmuş Sarıyer Ailesi... Olabildiğince seyahat etmeye ve Aziz’i de bunun bir parçası yapmaya çalışıyorlar. Onlar nereye giderse Aziz de oraya gidiyor. Üstelik gidecekleri yerin çocuğa uygun bir destinasyon olma şartını da aramıyorlar. Birbirlerine ve koşullara uyum sağlamak onlar için yeterli. Hem Sarıyer çifti hem de Aziz bundan büyük keyif alıyor. Beliz Sarıyer, “Daha önce denemediğim ya da çocukluğuma geri dönüp Aziz ile tekrar tecrübe etmek istediklerimi yapıyorum. Ben de onunla tekrar çocuk oluyorum” diyor özetle.

Aziz doğduğunda ilk yıl bakım için yardımcılarının olduğunu söyleyen Beliz Sarıyer, daha sonra çekirdek aile kalmak istediklerinden bahsediyor: “Biz Aziz’e değil, o bize uyum sağlasın istedik. Yeri geliyor benimle şantiyeye, armatür montajı yapmaya geliyor, yeri geliyor üniversitede sınav haftasında jüriye katılıyor. Bunun, onun dünyası için de iyi olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerle maket yapıyor mesela... Babasıyla ofise gidiyor. Oranın ortamına uyum sağlaması gerekiyor.”

18 aylık olduğunda Aziz yuvaya başlamış. İlk yıl her gün yaklaşık üç saat yuvaya gitmiş. Halen Merak Eden Çocuk Anaokulu’na gidiyor: “Ben çalışırken onun da okulda kendi hayatı ve arkadaşları olduğunu bilmek bana iyi geliyor. Biz her ne kadar Aziz’i kolay adapte olabilen bir çocuk olarak yetiştirmeye çalışsak da Aziz’in üçüncü senesi olmasına rağmen okula alışmakta ilk haftalarda zorlanıyor. Her şeye rağmen okulunu seviyor ve çok mutlu. Bunu bilmek de yeterli oluyor.”

Aziz’in arkadaş edinmeyi çok sevdiğini anlatan Beliz Sarıyer, kuzenleri Sen, Mia ve Can, Sarıyer Ailesi’nin arkadaşları Defne ve Baran’ın kızları Kiraz ile çok iyi anlaştığını söylüyor. Hatta özellikle Kiraz ile yüzmeyi ayrıca seviyormuş. Birlikte geçirilen zamanlarda Aziz ile ortak hobilerinin ve ortak bakış açılarının geliştiğine dikkat çekiyor Beliz Sarıyer.

Beliz: Kamuflaj etekceket ve tişört, GAP. Aziz: Jean ve sweatshirt, GAP K&B. Beliz Sarıyer’in en sevdiği şey, Aziz’le birlikte seyahat etmek. Sarıyer, “Uçakta iyi bir arkadaştır Aziz. Müze geziyoruz, parklara gidiyoruz” diyor. Bu yıl ailece...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.