“EMPATİ YAPMAYI ÖĞRENMELİ”

ASLI TANDOĞAN

Hello! (Turkey) - - Inside Story - BÜŞRA NAZLAN ÜREGÜL

Henüz iki buçuk yaşında olan oğlu Atlas ile harika zaman geçiren Aslı Tandoğan, onun kendine ve çevresindekilere saygı duyarak büyümesi için çok özenli ve titiz davranıyor. Kendinden farklı olana her zaman empati ile yaklaşan Tandoğan, Atlas’ın eğitim rutinini, planlarını ve birlikte geçirdiği zamanı bakın nasıl anlatıyor: “Atlas henüz çok küçük olmasına rağmen, davul çalmaktan büyük zevk alıyor. Ben de onu yeteneklerine göre yönlendirmek istiyorum. Şu anda kreşe başladı. Kreş seçiminde Atlas çok küçük olduğu için önceliğimiz, onun kendini evinde gibi rahat ve huzurlu hissetmesiydi. Kreşten geldiğinde bir saatlik bir davul dersi alıyor. Bazen yüzüyor, bisiklete biniyor ya da beraber yürüyüşler yapıyoruz.

Evimiz bahçeli olduğu için mümkün olduğunca dışarıda zaman geçiriyor. Bedensel aktiviteleri çok. Biraz daha büyüdüğünde tenise başlamasını ve piyano öğrenmesini istiyorum. Bence profesyonel olmasa da hayat boyu sporla uğraşmak çok önemli. Şu an çok disiplinli bir eğitim planlamıyorum. Daha o kadar küçük ki, gelecekle ilgili bir hayal kurmak çok romantik geliyor. Bizim için en önemli şeylerden biriyse dil eğitimi. Yardımcımız Zia, Atlas doğduğundan beri yanında ve Rusça konuşuyorlar. Okulda da İngilizce öğrenecek.”

Tüm zamanını ona göre planladığını ve dizi projelerini kabul etmediğini söyleyen Tandoğan, Atlas’ı kitaplarla iç içe yetiştiriyor: “Atlas’ın her gün yatmadan önce bir ya da bir buçuk saat kitap okuması var. Küçük yaşta bunu benimsemesi ve alışkanlık edinmesi çok önemli. Atlas beni çok zorlayan bir çocuk değil, ama şımardığı zaman ya da suistimal edildiğimi hissettiğim zaman daha kuralcı bir anneye dönüşebiliyorum. Ben ona nasıl saygı gösteriyorsam, onun da bana saygı göstermesi gerekli. Kendimden farklı olana her zaman empati ile yaklaşırım. Bazen çok zor olsa da elimden geldiğince kendimi karşı tarafın yerine koyarım ve ona göre, onun penceresinden bakmaya çalışırım. Birine empati ile bakarsanız, kimi zaman onun görüşüyle ilgili hak verebilirsiniz ya da hak vermeseniz bile saygı duyabilirsiniz.”

“Bence en önemlisi bir insana saygı duymak. Atlas’ın da bu şekilde yetişmesi için elimden geleni yapıyorum. Karşısındaki insan onunla aynı fikirde değilse bile empati yapması ve ona saygı göstermesi çok çok önemli.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.