MEVSİMİ BİTMEDEN DOMATES…

Domatesler küçük küçük doğranıp, pişirilip konservelere doldurulmaya başlanıyorsa mevsimi bitmeye yaklaşıyor demektir. Yemeklerin içinde, salatalarda hatta tek başına tüketmeyi çok sevdiğimiz domatesin mevsimi bitmeden faydalarından yararlanalım…

Hello! (Turkey) - - Lifestyle -

Domates sebze mi, meyve mi karmaşası hâlâ soru işareti. Teknik olarak salatalık, yeşil fasulye ve balkabağı da çekirdeği olduğu gerekçesiyle domates gibi meyveden sayılabiliyor. Domates ister sebze olsun, ister meyve, sağlık için birçok faydası var. Yüksek oranda C vitamini içeren domates, hücre yenilenmesine yardımcı olmakla kalmayıp kalp ve damar hastalıklarından korumada da etkilidir. İçerdiği antioksidanlarla kanserden koruyucu sebzelerin başında gelir.

Cilt sağlığına iyi geliyor

Ölümcül cilt kanseri türü, Malign melanom ile melanom dışı cilt kanserlerinin görülme sıklığı son 30 yıldır dünyada ve ülkemizde hızla artıyor. Özellikle güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği saatlerde güneşlenme ve solaryumun etkisi, cilt sağlığımız için tehdit oluşturabiliyor. Yüksek faktörlü koruyucu kremlere rağmen hem güneş hem de bilgisayar karşısında çalışmak, ciltte kalıcı lekeler bırakabiliyor; bir sonraki aşamada ise cilt kanserlerine neden olabiliyor

Bu konuda son zamanlarda okuduğum yeni bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim. Ohio State Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bu çalışmaya göre, domates tüketimi cilt kanseri riskini azaltıyor.

Araştırma ne diyor?

Ohio Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırma çerçevesinde, 35 hafta boyunca domates tozuyla beslenen erkekler, tozla beslenmeyen hemcinsleriyle ultraviyole ışığa maruz bırakıldı. ‘Scientific Reports’ dergisinde yayımlanan araştırmada, domates tozuyla beslenenlerde cilt kanserine yol açan tümörlerin gelişiminin diğerlerinden yüzde 50 daha az olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar domatese rengini veren karotenoidlerin, cildi ultraviyole ışınlarından koruyor olabileceğini ifade ediyor. Çalışma, aynı zamanda domatesin cilt kanserini önleyici etkisinin cinsiyete göre sonuçlarının farklılık gösterebileceğini söylüyor; çünkü kadınlarda aynı sonucu göstermiyor.

Birlikte tüketin...

Domates her şeyin yanına yakışıyor biliyorum ama domatesin çok sevdiği ve birlikte olduğunda etkilerini güçlendirdiği bazı besinler var. Örneği brokoli… Brokoli önemli anti-kanser etkisi olan sulforafan ve indol fito besinlerini içeriyor. Brokoli ve domates ayrı ayrı kansere karşı etkinliği tanınmış iki sebze ancak yeni bir araştırma, ikisinin günlük diyette beraber tüketiminin prostat kanserine karşı daha da etkin olduğunu ortaya koydu. Benzer etkiler zeytinyağı ile de var. Domatesin içindeki likopenin vücuttaki kullanımını artırmak istiyorsak üzerine biraz zeytinyağı eklemenizde fayda var. Böylece likopen daha iyi emilecektir. Domatesin içindeki likopenin, yağda eriyen bir besin öğesi olmasından dolayı, yağ ve ısıyla etkisi daha da artar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.