Fendi’de 52. yılını kutlayan moda dehası KARL LAGERFELD,

Dünyanın önde gelen moda markası Fendi’nin arkasındaki deha Karl Lagerfeld, markanın ilkbahar-yaz koleksiyonuna özel kendi çektiği fotoğraflar için sadece HELLO! Türkiye’ye konuştu. Kampanya görsellerinin sahne arkası ilk kez HELLO!’da yayınlanırken, mod

Hello! (Turkey) - - Contents - BÜŞRA NAZLAN ÜREGÜL

markanın 2018 İlkbahar - Yaz koleksiyonunu ilk kez ve sadece HELLO!’ya anlatıyor.

Karl Otto Lagerfeld yani bildiğimiz adıyla nam-ı diğer Karl Lagerfeld. 20. yüzyılın en önemli moda tasarımcılarından biri olarak kabul edilen moda dehası, Fendi’nin kreatif direktörlüğünde bu yıl 52. yılını kutluyor. 84 yaşındaki moda tasarımcısı, geçen yıl verdiği bir röportajda “83’üme geldim, hiç yorulmadım” açıklamasını yaptığında haklıydı. Bitmeyen bir enerjisi, moda dünyasında kült olmuş stili, hayal dünyasından podyuma akan ve her biri moda alanında büyük bir etki yaratan koleksiyonlarıyla Lagerfeld, moda dünyasında altın çağını yaşayan bir tasarımcı.

Markanın kreatif direktörlük koltuğunda içindeki çocuğu özgür ve eğlenceli vizyonuyla dışa vuran Lagerfeld, Fendi’nin tropik fütürizm temalı kampanya görselleri için, “Koleksiyondaki ilhamım üçgen oyunları, şablonlar ve ekoseleri oluşturan çizgiler... Transparanlık bu

koleksiyonda başrolde…” diyerek açıklıyor.

Lüks grafikleriyle markanın cesur yaratıcılığını mükemmel şekilde temsil eden koleksiyon için Karl Lagerfeld’e poz veren isimler, Vittoria Ceretti ve Taylor Hill oldu. “Fendi ilkbahar yaz kampanyası için birçok yerden ilham aldım; aslında bu koleksiyon üçgenler, kesimler ve çizgilerden oluşan bir üçlemenin parçası. Transparanlık, hafiflik ve yeni kesimler keşfetmek…. Elbette tüm bunlar fütüristik bir eksende birleşiyor” diyen Lagerfeld, bu yıl yazın sıkça göreceğimiz romantik ve kışkırtan bir etki olan transparanı da şu şekilde ifade ediyor: “Transparanlık koleksiyonun ana parçası diyebilirim, tüm kesimler birbirini tamamlıyor, transparanlık ise ışığın geçişini ve kumaşların akışkanlığını sağlıyor. Bu koleksiyonda katı ve ağır hiçbir şey bulamazsınız. Tüm si-

“Birçok yerden ilham aldım; aslında bu koleksiyon üçgenler, kesimler ve çizgilerden oluşan bir üçlemenin parçası. Elbette tüm bunlar fütüristik bir eksende birleşiyor.”

luetlerde yeni kesimlerin ve modellerin hakimiyeti mevcut.”

Yeni koleksiyonda Karayipler’e ait renkler ve tatların girdabının sunduğu tropik his, İtalyan fütürizmi ile birleşiyor. Markanın kökenlerinden getirdiği grafik mirası usta el işçiliği ile birleşerek, koleksiyonun ikonik parçaları omuzları açık akışkan elbiseler, bol kesim gömlekler, pencereli trençkotlar ve parkalar vücuda oturan tüp formlu midi elbiseler ve organzalarla kombinleniyor. Rengarenk çizgilerden oluşan ekoseler, çiçek ve tropik yaprak desenleri ile birleşerek taptaze bir yaz havası sunarken, renk paletinde zümrüt yeşilleri, lacivertler, kiraz kırmızıları gibi kuvvetli renkler dikkat çekiyor. Fendi’nin ikonik FF logosu kendine has ve lüksün doruklarında bir geri dönüş yaparken, Lagerfeld bu maceranın yarattıkça şekillendiğine değinerek şu açıklamayı yapıyor: “Bir koleksiyon için hayal etmeye başladığımda ve sonrasında eskizleri yaparken bir bütünlük halinde düşünmüyorum. Koleksiyonun ilk çizimlerinde size şu an yaptığım gibi net açıklamalar yapamazdım, her şey kendiliğinden bir bütüne oturuyor. Biliyorsunuz tasarımın bir tarifi yok, bu bir iç güdü… Bu nedenle ben de kendime sorular sormuyorum, yalnızca kendim için cevaplar bulmaya çalışıyorum.”

Koleksiyonda yeni sezon için hazırlanan farklı boylarda Peekaboo çantalar, ‘Kan I’ ve ‘Runaway’ modellerinin taze dokunuşlarla renklendiği aksesuarlar ve markanın en yeni modeli ‘Mon Trésor’ dikkat çekiyor. Tüm aksesuarlarda markanın ikonik ‘FF’ logosunun dönüşü çarpıcı şekilde yer alıyor. Calibri ayakkabılar, örgü botlar ve sandaletler hafif yapısı ve göz alıcı renkleri ile farklı kombinasyonlar sunan Fendi ilkbahar - yaz koleksiyonu, Lagerfeld’in büyülü dünyasından sunduğu kısa ve gözalıcı seçki ile bizi harikalar diyarına sürüklüyor.

“Bir koleksiyon hazırlarken kendime sorular sormuyorum, yalnızca kendim için cevaplar

bulmaya çalışıyorum.”

Karl Lagerfeld, sadece kreatif tasarımcı değil, aynı zamanda şimdiye dek Fendi, Chanel

ve kendi adıyla yarattığı markasının reklam ve kampanya fotoğraflarını da çeken

bir sanat yönetmeni.

Karl Lagerfeld’in çektiği fotoğraflarda Taylor Hill ve Vittoria Ceretti’nin saçlarını moda haftalarından da aşina olduğumuz ünlü saç tasarımcısı Sam McKnight tararken; doğal makyajlar Peter Philips’in ellerinden çıkmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.