Gerçekleştirildiği şehirlere

Hello! (Turkey) - - Contents - MELDA NARMANLI ÇİMEN

renk ve heyecan katan 45 bin millik global okyanus yarışı VOLVO OCEAN

RACE, toplam 9 ay süren yolculuğunda 4’üncü etabın koyiçi ve ada yarışı için Hong Kong’daydı.

Gerçekleştirildiği şehirlere renk ve heyecan katan 45 bin millik global okyanus yarışı Volvo Ocean Race, toplam 9 ay süren yolculuğunda 4’üncü etabın koyiçi ve ada yarışı için Hong Kong’daydı. “Tekne yarışlarının Everest’i” olarak adlandırılan yarış için kurulan festival köyünde, 2018 Volvo otomobil modellerinin tanıtımı da yapıldı.

İlki 1973 yılında gerçekleştirilen ve bugüne kadar dünyayı bir uçtan diğer uca dolaşan toplam 12 yarışa ev sahipliği yapan Volvo Ocean Race, 2008-09 sezonundan itibaren üçer yıllık periyotlarla düzenlenmeye başlanan bir okyanus yarışı. Volvo Car Group ve Volvo Group, 1997-98 sezonunda organizasyona sponsor olduktan sonra Volvo Ocean Race adını alan yarış serisinde, bugüne kadar 167 tekne yarışmış ve 43 farklı ülke temsil edilmiş.

İlk yarışın düzenlendiği 1973 yılından bu yana toplam 126 kadın, yarış ekiplerine katılmış. Clare Francis 1977-78 sezonunda ilk kadın kaptan olurken, 1989-90 sezonunda Tracy Edwards ve mürettebatı yarışa katılan ilk tamamı kadın mürettebat olmuş. 2017-18 sezonunda ekiplere kadın yarışmacıların dahil edilmesini teşvik etmek için kurallar yeniden düzenlenmiş ve tüm erkek ekipler yedi denizci ile sınırlandırılmış. Yeni yönetmeliğe göre ekipler 7 erkek ve 1 veya 2 kadın; 5 erkek ve 5 kadın ya da 11 kadın mürettebattan oluşabiliyor.

Yarışın hâlâ devam eden 2017-18 sezonunda tüm ekipler toplam 45.000 mil kat edecek. Bu, aynı zamanda organizasyon tarihinin en uzun yarışı. Team AkzoNobel, Dongfeng Race Team, Maphre, Vestas 11th Hour Racing, Sun Hung Kai/Scallywag, Turn the Tide on Plastic ve Team Brunel olmak üzere 7 ekibin başladığı bu seneki yarış 14 Ekim 2017 tarihinde Alicante’de başlamıştı. Ocak başında başlayan Melbourne-Hong Kong etabı ise ekiplerin 19 Ocak itibarıyla Hong Kong’a varma- sıyla tamamlandı.

27 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilen Hong Kong koyiçi yarışında AkzoNobel takımı birinci olurken, Dongfeng Race Team ise Port Serileri liderliğini kaptı. Yarış esnasındaki rüzgar 6-10 knottu ve yarış pistinde akan gelgit yarışçıların zor anlar yaşamasına sebep oldu. Dongfeng takımı bu yarışı ikinci sırada bitirirken, Brunel ise üçüncü oldu. Pazar günü Hong Kong Adası’nda gerçekleştirilen yarışı ise güler yüzlü büyük bir seyirci grubu izliyordu. Takım-

lar yarışa başladıktan kısa bir süre sonra hafif ve değişken rüzgar, önde gelen teknelerin yeni rüzgar basıncını buldukça kopmalarına yol açtı. Bu yarışta Mapfreve Dongfeng Race Team takımları yeni kuvvetli rüzgarları bularak diğerlerinin önüne geçme fırsatını yakaladı.

Şu ana kadar bitirilen okyanus etapları sonunda Volvo Ocean Race genel sıralamasın- da Çinli Dongfeng takımı birinci durumda bulunuyor.

30 Haziran 2018 tarihinde Hague’da sona erecek olan 2017-18 Volvo Ocean Race kapsamında ekipler dört okyanus geçecek ve Alicante, Lizbon, Cape Town, Melbourne, Hong Kong, Guangzhou, Auckland, Itajaí, Newport, Cardiff, Göteburg ve Hague olmak üzere dünyanın en önemli 12 kentini ziyaret edecek.

Hong Kong etabı, HGC koyiçi yarışı ve Hong Kong Adası etrafındaki yarış olarak iki bölümden oluşuyordu. Bu seneki Volvo

Ocean Race sadece yarışmaya değil, aynı zamanda denizcilikle ilgili sürdürülebilirlik ve çevre sorunlarına da dikkat çekiyor. Yarışma ekiplerinden biri olan

Turn the Tide on Plastic, UNICEF’in aynı isimli kampanyasına destek olmak amacıyla her sene okyanuslara bırakılan 8 milyon ton plastik karşısında ekolojik bir girişime öncü oluyor.

Hong Kong’un ikonik şehir silueti, Volvo Ocean Race’in etaplarından biri olan bu yarış için büyüleyici bir arka plan

oluşturuyordu.

Hong Kong’daki Kai Tak Runway Park, 15 gün süren Volvo Ocean Race için içerisinde sanatçılar, yelken yarışları, canlı müzik, performanslar, interaktif oyunlar, yemek, barlar, (Çin’e özgü geleneksel bir dans türü olan) aslan dansçıları, mağazalar ve çok daha fazlası olan bir eğlence merkezine dönüştürüldü.

Volvo Cars Başkanı ve CEO’u Håkan Samuelsson,

Volvo XC40 kullanıcılarının ilerleyen dönemde

Volvo’nun dijital anahtar teknolojisi sayesinde otomobilini aile bireyleri ve arkadaşlarıyla paylaşabileceklerini

söylüyor.

ABD’deki Farr Yacht Design tarafından tasarlanan Volvo Ocean 65’in gövdesi ve daggerboard’ları İtalya’daki Persico, güverte ve bileşenleri Fransa’daki Multiplast, iç yapısı ise İsviçre’deki Decision’da üretilerek tümü İngiltere’deki Green Marine’de bir araya getirilmiş. 2017-18 sezonunda ekiplere kadın yarışmacıların

dahil edilmesini teşvik etmek için kuralların yeniden düzenlenmesi, yarışın en dikkat çekici

gündemlerinden biriydi.

Richard Brisius ve Johan Salén, Ekim 2017’de Volvo Ocean Race’e başkan ve başkan yardımcısı atanarak görevi Mark Turner’dan devralmışlar. Turner, “Volvo Ocean Race’in başaktörleri, çok zor koşullarda mücadele eden dünyanın en iyi sporcuları. Onların emekleri ve kararlılığı dünya çapındaki tüm insanlara ilham veriyor. Yarışa ev sahipliği yapan şehirler ve ortaklar içinse olağanüstü bir değer yaratıyor” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.