MEŞALE GÖRKEMLİ BİR SEREMONİ İLE YANDI

Hello! (Turkey) - - Inside Story - BÜŞRA NAZLAN ÜREGÜL

Kış Olimpiyat Oyunları bu yıl ilk kez Güney Kore’de gerçekleşiyor. Pyeongchang’de geçici olarak inşa edilen Pyeongchang Olimpiyat Stadı’nda düzenlenen geleneksel meşale yakma töreninin ardından olimpiyat hızla başladı. Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış seremonisini 35 bin kişi izledi. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong ile IOC Başkanı Thomas Bach önderliğindeki protokol tribününde, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener de yer aldı. Kış Olimpiyat Oyunları’nın bu yılki açılış teması ‘Barış’tı. Organizasyonun geçiş törenine, iki yıldır diploma-

tik ilişkileri olmayan Güney Kore ile Kuzey Kore’den sporcuların ‘Birleşik Kore’ bayrağı altında katılması tribünlerden büyük alkış aldı. Ayrıca Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un benzerleri tokalaşarak barış temasına destek verdi.

Açılış töreninde konuşan IOC Başkanı Thomas Bach, oyunların barışa önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirterek, “Bizi bölmek isteyen tüm güçlerden daha güçlü olduğumuzu gösterdik” diye konuştu. Geçiş töreninde Türk bayrağını milli sporcu Fatih Arda İpçioğlu taşıdı. Dört

Resmi adıyla XXIII Olympic Winter Games, 9 Şubat günü Güney Kore Pyeongchang’de başladı. 25 Şubat’a kadar devam edecek olan kış olimpiyatları, tüm sporcuların katılımıyla gerçekleşen ve Güney Kore’nin resmi danslarıyla şenlenen harikulade bir açılışa sahne oldu.

branşta sekiz sporcunun mücadele edeceği milli takım kafilesinde, Alp disiplininde Serdar Deniz ve Özlem Çarıkçıoğlu, kayaklı koşuda Hamza Dursun, Ömer Ayçiçek ve Ayşenur Duman, artistik buz pateninde Alper Uçar ve Alisa Agafonova, kayakla atlamada Fatih Arda İpçioğlu mücadele veriyor. 13 tesiste gerçekleştirilecek spor karşılaşmalarında 15 spor dalında 102 madalya dağıtılacak ve toplamda 95 ülkeden

2900 sporcu yarışacak.

Kış Olimpiyat Oyunları, Güney Kore’nin kendine has dansları ve tüm branşlardaki sporcuların bayrak taşıma törenleriyle bir görsel şölene dönüştü.

Üçüncü sırada oturan IOC Başkanı Thomas Bach ve Uluslararası Paten Birliği ISU Başkanı Jan Dijkema’ya, bir üst sırada oturan Monako Prensi II. Albert eşlik etti.

(Solda.)

Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un benzerleri olimpiyatlarda el sıkıştı. (Solda.) Olimpiyatlarda, 17 yaşındaki snowboard’cu Red Gerard, ABD’ye altın madalya kazandıran isimlerden biri oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.