“KOLEKSİYONUMUZU ZÜBEYDE HANIM’A ATFETTİK”

Barrus’un genç kreatif direktörü Neslişah Yılmaz, Türk tarihinin güçlü kadınlarından ilham aldığı 2018 İlkbahar - Yaz koleksiyonunu anlatıyor.

Hello! (Turkey) - - Lifestyle - SİNEM KIN sinemkin@doganburda.com

Türk moda dünyasının genç markası Barrus, sadece ülkemizde değil, yurtdışında da başarıyı çoktan yakaladı. Birçok kez Londra Moda Haftası’na katılan Barrus’un kurucusu ve tasarımcısı Neslişah Yılmaz, 2018 İlkbahar - Yaz koleksiyonunda Türk tarihinin güçlü kadınlarından ilham almış. Dolayısıyla koleksiyon ken- dine güvenen, tavrı, duruşu olan, şehirli kadınlara hitap ediyor.

HELLO!: 2018 koleksiyonunuzu anlatır mısınız?

Neslişah Yılmaz: 2018 İlkbahar - Yaz koleksiyonumuzun ilham kaynağı; Türk tarihindeki güçlü kadınlardı. Renklerin daha çok yumuşak ve ara tonlarını kullandım. Koleksiyona beş renk ha- kimdi; kırmızı, yeşil, somon, mavi ve beyaz. 35 parçadan oluşan, el işçiliklerinin yoğun olarak kullanıldığı couture koleksiyonuydu. Boncuk saçakların kullanıldığı mini elbiseler, vatkalı modeller, uçuşan şifon elbiseler ön plandaydı. Her parça ayrı kadın ruhunu anlatıyor. Kimi romantik, kimi feminen, kimi maskülen… Ama ortak özellikle- ri; bu kadınların güçlü olmalarıydı. Defilemizi de 9 Kasım’da yaparak, Türk tarihinin en önemli kadınlarından olan Zübeyde Hanım’a atfettik.

HELLO!: Nelerden ilham alıyorsunuz?

N. Yılmaz: Hayatın her yönü bana ilham verebiliyor. Sanat eserleri, doğa, küçük çocukların oyun-

‘‘Her parça ayrı kadın ruhunu anlatıyor. Kimi romantik, kimi feminen, kimi maskülen… Ama ortak özellikleri, bu kadınların hepsinin güçlü olmaları. Defilemizi de 9 Kasım’da yaparak, Zübeyde

Hanım’a atfettik.’’

35 parçadan oluşan Barrus koleksiyonunda daha çok yumuşak renkler ve ara tonlar kullanılmış. Koleksiyonun jokeri ise kuşkusuz kırmızı! ları, gerçek hayat hikayeleri ve elbette, özellikle kendi kültür ve tarihimiz. Bursa bana hem tarihi hem doğasıyla ilham verdi ve vermeye de devam ediyor. Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri, Anadolu medeniyetleri, inanılmaz derinlikler barındırıyor ve tasarımlarımızı Batı’daki örneklerinden ayırıyor. Onların da ilgisini çekiyor elbette bu başkalık ve derinlik.

HELLO!: Yurtdışında moda haftalarına katılıyorsunuz değil mi? Biraz anlatır mısınız? Nasıl gidiyor orada moda haftaları?

N. Yılmaz: Biz Londra Moda Haftası’nın artık ‘yerlisi’ olduk diyebiliriz sanırım. İnanılmaz derecede rekabetçi ve profesyonel bir ortam söz konusu. Özellikle Londra Moda Haftası, yeni ve genç tasarımcıların yarışma alanı. Kendisini gösterme fırsatı bulanları da acımasız fakat adil bir eleştiri yağmuru bekliyor. Tek defile ile ölüme gönderilen marka sayısı oldukça fazla. Ancak Londra Moda Haftası’nın Erdem ve Bora Aksu’nun global marka haline gelmelerinde büyük katkısı var. Birkaç sezondan sonra kalıcı hale gelmeye başlıyorsunuz. Ama en güzeli, eğer koleksiyon beğenildiyse tasarımlarınızı önemli dergilerin internet sitelerinde aynı akşam görüyorsunuz.

HELLO!: Sizce bir kadının dolabının olmazsa olmazı nelerdir?

N. Yılmaz: Bir kadının dolabında mutlaka parmak dekoltesi olan ten rengi bir stiletto olmalı. Hem etek hem pantolonlarla kombinleyebileceğiniz beyaz gömleğiniz olmalı. Kalem ya da mini siyah bir elbise zor zamanlarda hayat kurtarır. Hiçbir zaman modası geçmeyen parçalardan olan trençkot, her zaman sizi havalı gösterecektir. Günlük yaşantınızı şıklaştırmak için Blazer bir ceketi, jean-tişörtle bile tercih edebilirsiniz.

HELLO:! Stil ikonunuz kim? N. Yılmaz: Benim stil ikonum Lady Diana. Prenses Diana’nın kadınlara bıraktığı miras, zarafet… Bulunduğu her ortamda giyimi ve tavırlarıyla bu zarafeti sürdürmüştür. Her zaman elbisesi, ayakkabısı, aksesuarlarıyla ve en önemlisi de samimi gülüşüyle herkesi kendine hayran bırakmıştır. Lady Diana’nın şıklığı o kadar zamansız ki, o dönemde giydiği her parçayı, günün modasına göre değiştirmeden kullanabilirim.

Tülin Şahin, Barrus’un baş modellerinden.

Londra Moda Haftası’nda birçok

kez podyuma çıkan Tülin Şahin, gece kıyafetlerinde de çoğu zaman Barrus giyiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.