“MERCEDES-BENZ VE MODA AYRILMAZ BİR İKİLİ”

Hello! (Turkey) - - Inside Story - RÖPORTAJ: BÜŞRA NAZLAN ÜREGÜL

Türkiye’nin en önemli moda etkinliği Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’un ilk sezondan bugüne isim sponsoru olan Mercedes-Benz Türk, geride kalan 10 sezondan unutulmaz anları bir araya getiren çok özel bir koleksiyon kitabı ‘Story of X Seasons’a imza atıyor. Tüm detayları Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan’dan öğreniyoruz.

Mercedes-Benz Türk, ‘Story of X Seasons’ ile bugüne dek detaylı bir arşiv çalışması yapılmamış olan Türk moda tarihinin son 5 senesini bir kitapta toplayarak, endüstrinin ortak belleğine benzeri görülmemiş bir armağan sunuyor. ‘Story of X Seasons’ kitabında Mart 2013’ten bugüne gerçekleşen 10 sezonda koleksiyonlarını sergileyen toplam 105 marka ve tasarımcının defile ve sunumlarından anlar yer alıyor.

HELLO!: Mercedes-Benz kitabını tüm ayrıntılarıyla sizden dinleyelim.

Şükrü Bekdikhan: Mercedes- Benz Türk, Mart 2013’ten bugüne MercedesBenz Fashion Week İstanbul’un kesintisiz isim sponsoru ve etkinlik kapsamında farklı projelerle Türk moda sektörünü desteklemeye devam ediyor. ‘Story of X Seasons’ isimli proje ise bugüne dek detaylı bir arşiv çalışması yapılmamış olan Türk moda tarihinin son 5 senesini bir kitapta toplayarak endüstrinin ortak belleğine eşi benzeri görülmemiş bir armağan sunma hayaliy-

le doğdu. Etkinliği ilk sezondan beri takip eden uluslararası fotoğraf ajansı Getty Images’ın fotoğrafçılarının karelerinin yanı sıra Tamer Yılmaz’ın ve Burçin Ergünt’ün de karelerine yer veren kitap, MBFWI’nin 10 sezonundan unutulmaz anlar sunuyor.

HELLO!: Yıllardır ana sponsor olarak neler söylemek istersiniz?

Ş. Bekdikhan: Zarafet, stil, yenilik ve mükemmelliğin sembolü Mercedes-Benz, bu özellikleriyle aslında tasarımı yaratıldığı günden bu yana en temel değerlerinden biri olarak kabul ediyor, yaratıcılığı ve yenilikçi vizyonu her zaman destekliyor. Modanın da bir kendini ifade etme biçimi olduğu düşünüldüğünde Mercedes-Benz ile modanın birbirini kusursuz bir biçimde tamamladığını düşünüyoruz. 22 yıldır dünya çapında desteklediğimiz moda haftalarına İstanbul’u da 2013 yılında ekledik ve Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul 11 sezondur uluslararası moda takviminde yer alan bir etkinlik olarak her sezon kendini geliştirmeyi sürdürüyor.

HELLO!: Zaman içinde ülkemizde Fashion Week sizce ne yönde gelişim gösterdi ve Mercedes-Benz olarak Fashion Week’e destek olmak markayı nasıl besliyor?

Ş. Bekdikhan: MercedesBenz olarak dünya çapında gelişmekte olan moda pazarlarına destek veriyoruz. İstanbul da bu bağlamda dünyanın alternatif moda merkezlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ülkenin halihazırda sahip olduğu güçlü tekstil sektörü, yetenekli tasarımcılar ve uluslararası bir vizyonla birleştiğinde, Türk tasarımının dünyada söz sahibi olmaması için bir sebep yok. İstanbul ise gerek zengin kültürel kimliği, gerekse şehrin kendine has enerjisi ile milyonları kendine çeken bir şehir. Tüm bunları bir arada değerlendirdiğimizde, Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’u ilk aşamada bölgesel, ikinci aşamada ise küresel bir moda merkezi olarak konumlanması kaçınılmaz.

HELLO!: Mercedes-Benz olarak bu yıl Atelier Kikala ve Sudi Etuz’u desteklediniz, detayları alabilir miyiz?

Ş. Bekdikhan: Mercedes-Benz olarak isim sponsorluğunu üstlendiğimiz tüm moda haftalarında olduğu gibi İstanbul’da da her sezon seçtiğimiz tasarımcıyı destekliyoruz ve ‘MercedesBenz Presents’ ismiyle bu tasa- rımcının koleksiyonunu sunuyoruz. . Bugüne dek sırasıyla Türk modasının başarılı tasarımcıları Özlem Kaya, Zeynep Tosun, Gül Ağış (Lug Von Siga), Hande Çokrak (Maid in Love), Gülçin Çengel, Deniz ve Begüm Berdan (DB Berdan) ve Başak Cankes’i (Bashaques’) destekledik. Bu sezon ise tasarım kariyerinde hem girişimci bir figür olarak öne çıkan hem de kendine özgü tasarım dili ile dikkat çeken ‘Sudi Etuz stili’ni kısa sürede akıllara kazıyan Şansım Adalı’nın markası Sudi Etuz’u sunuyoruz.

Atelier Kikala ise MercedesBenz Uluslararası Tasarımcı Değişim Programı’nın bir parçası olarak Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’da koleksiyonunu sergiliyor. Bu program çerçevesinde daha önce Gül Ağış’ın markası Lug Von Siga koleksiyo- nunu Madrid’de sergiledi ve ardından İspanyol tasarımcı David Catalan’ı İstanbul’da ağırladık. Geçen sezon ise DB Berdan, koleksiyonunu bu program kapsamında Mercedes-Benz Fashion Week Tbilisi’de sundu. Bu sezon da Gürcü tasarımcı markası Atelier Kikala ilk defa ‘MercedesBenz presents Atelier Kikala’ ismiyle koleksiyonunu İstanbullu modaseverlerle buluşturdu.

HELLO!: Bu sene öne çıkacak Mercedes-Benz modelleri neler ve ayrıntıları sizden dinleyelim?

Ş. Bekdikhan: Bu yıl bizim deyimimizle yıldızlar geçidi olacak. Bu sezon Zorlu PSM’de yer alan MBFWI alanında üçüncü nesil yeni CLS’yi sergiliyoruz. Mercedes-Benz tasarım felsefesini yansıtan yeni CLS spor ve dinamik bir karakterin altı- nı çizerek duyuları harekete geçiriyor. Bunun yanı sıra yeni nesil kompakt sınıf otomobillerin öncüsü niteliğindeki Yeni A-Serisi, Türkiye’de mayıs ayında satışa sunulacak. Tasarım söz konusu olduğunda akla ilk gelen Mercedes-Benz modellerinden olan ikonik Mercedes-Benz G-Serisi’nin yenilenen modeli haziran ayında Türkiye yollarında olacak. Ağustos ayında ise yenilenen Mercedes-Benz C-Serisi Ailesi Sedan, Coupé, Cabriolet ve Estate modelleri ile Türkiye’de piyasaya sunulacak. Ürün portföyümüzün en güçlü motorlarına sahip MercedesAMG ailesinin yeni üyesi AMG GT Dört Kapılı 4MATIC Coupé modeli Ekim 2018’den itibaren satışta olacak.

Şükrü Bekdikhan, MercedesBenz’in dinamik

ve güçlü DNA’sının

moda ile örtüştüğünü, modaya her alanda severek gönülden desek verdiklerini

söylüyor.

‘Story of X Seasons’ kitabında

Mart 2013’ten bugüne gerçekleşen 10 sezonda koleksiyonlarını sergileyen toplam 105 marka ve tasarımcının defile ve sunumlarından anlar yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.