SAĞLIK

Sabah uyandığınızda canınız en çok neleri tüketmek istiyor? Peki sabah aç karnına tüketebileceğiniz en sağlıklı alternatifler neler biliyor musunuz?

Hello! (Turkey) - - Bu Hafta - KOÇAK DİLARA

Sabahları genellikle uzun saatler boyu devam eden açlıkla uyanırız. Sabah tükettiğimiz besinler sadece uzun süren açlığı bastırmakla kalmaz, aynı zamanda günün nasıl geçeceğine de karar verir. Eğer güne enerji veren sağlıklı bir kahvaltıyla başlarsanız, gün boyu enerjiyi sağlamak çok kolay olur. Ama güne yanlış bir kahvaltıyla başlarsanız, kısa süre sonra enerjiniz düşebilir ve gün içinde açlığınızı kontrol etmek oldukça zorlaşır.

İşte sabah aç karna tüketebileceğiniz beş besin!

1. Yumurta

Bu ilk maddeye şaşırmadığınızı biliyorum ama yumurta gerçekten kahvaltıların yıldızı. Yüksek protein içeriğiyle uzun süre tok tutucu etki gösterir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Yumurta yanına C vitamini kaynağı olarak kivi veya bol maydanoz almanız hem demir emilimi hem de gün boyu enerji ve lif açısından daha doğru olur.

2. Taze sebze ve meyveler

Sabahları basit şeker içeren besinleri tüketmek enerjinizin hızlıca tükenmesine neden olacağı için, lifli karbonhidrat kaynağı olarak bol sebze ve meyveden faydalanabilirsiniz. Ancak sabah sadece meyve yemek kan şekerinizi uyarır ve daha sonra yorgun veya daha aç hissettirebilir. Bunun için meyve ile süt veya meyve ile badem ya da meyve ile kefir gibi seçimler yapmalısınız.

3. Yağlı tohumlar

Fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar protein ve yağ içerikleri ile kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olurlar ve uzun süre tok tutucu etki gösterirler. 10 badem veya 10 fındık ya da 3 ceviz ortalama 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gibi düşünülebilir.

4. Yulaf ezmesi

Yulaf sabah kahvaltılarına çok yakışıyor, özellikle de aceleniz varsa… Diğer tahıllara göre daha yüksek oranda çözünür posa içerir ve kan şekerini ve mide-bağırsak fonksiyonlarını düzenleyici etkisi vardır. Süt veya yoğurt ile birlikte, taze meyveler ve tarçın ile renklendirilmiş bir kahvaltı güne iyi bir başlangıç olabilir.

5. Chia tohumu

Sabahları farklı tatları sevenler için chia tohumları omega 3 içerirler. Özellikle kalp sağlığı içinde faydalıdır. Trigliserit değerlerini azaltırken iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL’yi artırır. Jelleşen yapısı sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlar. Günde iki yemek kaşığını geçmeden süt veya yoğurdunuza karıştırarak tüketebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.