22. AYDIN DOĞAN ÖDÜLLERI’ne

22. Aydın Doğan Ödülü’ne bu yıl Türk halk müziğinin efsane ismi Arif Sağ layık bulundu. Düzenlenen törende, Arif Sağ’a ödülü Aydın Doğan tarafından verildi.

Hello! (Turkey) - - Contents - MUSTAFA CANTÜRK

bu yıl Türk halk müziğinin efsane ismi Arif Sağ layık bulundu.

Aydın Doğan Vakfı (ADV) tarafından, kültür, sanat, edebiyat ve bilim eserlerini, yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek amacıyla verilen ‘Aydın Doğan Ödülü’ne, bu yıl Türk halk müziği sanatçısı Arif Sağ layık bulundu. 22. Aydın Doğan Ödülü’nü aldıktan sonra basın mensuplarına konuşan Sağ, ADV’nin kendisini böyle önemli bir ödüle layık görmesinin önemli oldu- ğunu belirtti. Sağ yeni neslin halk müziğine olan ilgisi hakkındaki soruya da “Halk müziği dinliyorlar. Ama tabii dil değişmiştir, müziğin belki ritmi değişmiştir. Belki armonizasyon da değişmiştir. Ama sonuçta bir bakıyorsunuz altında Karacaoğlan diyor, Pir Sultan Abdal diyor, Aşık Veysel diyor; demek ki bu yeni gençlik bu isimleri tanıyor. Tanıyor ki dinliyor” dedi.

1996 yılından bu yana mesleğinde yaratıcı, gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda ülkemizin ve kültürümüzün tanınırlığını artırıcı çalışmalarda bulunan kişilerin ödüllendirildiği, Türkiye’nin en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen Aydın Doğan Ödülü’nün bu yıl verileceği alan ‘Türk Halk Müziği’ olarak açıklanmıştı. Aydın Doğan Vakfı’nın toplumun daha ileriye taşınması, çağdaş bir düzeye ulaştırılması, bunun için de eğitimin desteklenme- si amaçlarına bağlı olarak verdiği Aydın Doğan Ödülü’nün bu yıl, Türk halk müziği ve bağlama alanında özgün arayışlarını yoğunlaştırarak sürdürmüş, Anadolu müziğinin dünyaya tanıtılmasına ciddi katkıları olmuş, eğitim çalışmalarıyla yeni kuşakların yetişmesini sağlamış, bağlama çalgısında bir ekol yaratmış sanatçı Arif Sağ’a verildiği açıklandı.

Ödül töreni geçen hafta Hilton Convention Center’da yapıldı. Göz-

Türkiye’nin en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen Aydın Doğan Ödülü’nün bu yıl verileceği alan ‘Türk halk müziği’ olarak belirlendi.

de Atasoy’un sunuculuğunu üstlendiği geceye, medya, iş, siyaset ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.

Kokteylin ardından devam eden yemekli gecede, davetlilere vakfın ve ödülün tanıtım filmi gösterildi. Daha sonra törenin açılışında konuşan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, ADV’nin 20 yılı aşkın süredir, emeği, üretimi ve başarıyı ödüllendirmeyi önemli bir misyon olarak kabul ettiğini ifade ederek, “Bu sene yine kendi alanında öncü olmuş çok saygın bir sanatçımızı ödüllendirmekten mutluluk duyuyoruz. Halk müziği hepimiz için çok önemli. Ancak özellikle babam için müzik deyince aklına ilk gelen, halk müziğidir. Ne mutlu bize ki, bu yıl yönetim kurulumuz, babamın ve ailemizin de çok sevdiği, Türk halk müziği alanında ödül verilmesini kararlaştırdı. Halk müziğinin duyguları birleştirici özelliğine dikkat çekmek ve evrensel değerimizi birlikte bu gece hatırlamaktan memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Aydın Doğan Ödülü mesleğinde yaratıcı, ülkemizin tanınırlığını artırıcı çalışmalarda bulunan kişilere veriliyor.

Hanzade Doğan Boyner’in konuşmasının ardından tanıtım filmi gösterildi. Daha sonra Aydın Doğan, Arif Sağ’a ödül heykelciğini takdim etti.

Konuşmaların ardından gecede Arif Sağ, davulla kısa bir performans sergiledi. Daha sonra TRT Koro şefi Zafer Gündoğdu, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı öğrencileri ve TRT sazlarından oluşan koro, mini bir konser verdi. Mehmet Özbek, İzzet Altınmeşe, Belkıs Akkale, Erdal Erzincan’ın da aralarında bulunduğu Türk halk müziği sanatçıları da koro eşliğinde canlı performans sundular. Canlı performans sergileyen sanatçılardan İzzet Altınmeşe sahneden inerek İbrahim Tatlıses’in bulunduğu masada gelerek birlikte türkü söyledi. Bu sırada Aydın Doğan da ikilinin yanlarına geldi. TRT sanatçısı Aysun Gültekin’in söylediği ‘Kelkit’in Altı Bağlar” türküsüne de Gümüşhane Kelkit doğumlu olan Aydın Doğan ayağa kalkarak eşlik etti. Gecede, davetliler Aydın Doğan ve Arif Sağ’a büyük sevgi gösterilerinde bulundular.

“Türküler, toplumun aynasıdır. Asırlar öncesinden bugüne toplumsal değişimin izini türkülerden takip etmek mümkündür.”

Aydın Doğan

n Tolga - Arif Sağ, Aydın Doğan

n Sema Doğan

Gözde Atasoy’un sunuculuğunu yaptığı, Hilton Convention Center’daki törene medya, iş, siyaset ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.

n Arzuhan Doğan Yalçındağ

n Semahat Arsel, Aydın Doğan

n Aydın Doğan - Arzuhan Doğan Yalçındağ

n Deniz Zeyrek, Emir Bağ, Candan Fetvacı, Deniz Sipahi, Sedat Ergin

n Cem Başar, Aydın Doğan

n Altan Öymen, Fikri Sağlar

n Cavit Kavak

n Begüm Doğan Faralyalı, Sema - Aydın Doğan, Erdoğan Aktaş, Fikret Bila, Hüsamettin Özkan, Rıfat Akkaya

n Doğan Hızlan, Yücel Pasmakcı, Cem Başar

n Hüsamettin Özkan, Kaya Erdem, Ali Ilıksoy

n İlhan - Binhan Kesici

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.