Sacher Turta

Hey Girl - - ICINDEKILER -

120 gr tereyağı 100 gr toz şeker 100 gr pudra şekeri Yarım çay kaşığı vanilya 6 adet yumurta 125 gr bitter çikolata 150 gr un 5 çorba kaşığı ılık kayısı marmelatı 150 gr toz şeker 75 gr kakao Yarım su bardağı su 300 gr bitter çikolata

24 cm çapında kelepçeli kek kalıbını yağlayıp un sür ve fırını 170 dereceye ayarlayıp ısınmaya bırak.

Yumurtaları beyazlarından ayır ve bir tutam tuz atıp bembeyaz olup köpürünceye kadar çırp. Daha sonra bu karışıma pudra şekerini de ekleyip karıştırmaya devam et.

Toz şekeri, vanilyayı ve tereyağı da ayrı bir kabın içine alıp beyazlarından ayırdığın yumurta sarılarıyla çırp.

Bu sırada çikolatayı geniş bir cezvenin içine, cezveyi de su dolu bir tencereye koyup bu şekilde benmari usulü erit. Çikolata eriyince derin bir kabın içine döküp unla iyice karıştır. Daha sonra yumurtanın beyazlarını da ekleyip tahta kaşıkla yavaş yavaş tek yöne doğru karıştır. Köpükleri yok etmemelisin ki kek kabarabilsin. Son olarak bütün malzemeleri karıştırıp yarım saat pişir.

Bu sırada çikolata sosunu hazırlamak için işe koyul. Şeker, kakao ve suyu kaynatıp soğumaya bırak. Sos için ayırdığın 300 gr çikolatanın yarısını benmari usulü eritip soğuyan karışıma ekle ve iyice karıştır.

Kekin piştiyse, fırından alıp soğumaya bırak ve soğuduktan sonra ortasından iki kat olacak şekilde ayır. Hazırladığın çikolata sosuyla kekin alt tabanını ıslatıp bir kat kayısı mar- melatı sür. Daha sonra pastanın üst katını da aynı şekilde ıslat.

Pastanın üstünü kaplayacağın sos için de çikolatanın kalan kısmını 3 yemek kaşığı suyla birlikte benmari usulü erit. Turtanın üstüne erittiğin çikolata ve su karışımı sürüp bir süre beklettikten sonra afiyetle yiyebilirsin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.