Kelime OYUNlARı

Hey Girl - - ICINDEKILER -

“Bir kelimenin, insanın hayatını değiştirdiği çok görülmüştür” diyor Balzac. Senin önemsiz olduğunu düşünüp söylediğin şeyler karşındaki insanları üzebilir. Gerçekleri yine söylemelisin, ama biraz yumuşatıp takla attırarak:)

Yazı Fatma Karaca

“ÇOK KilO AlmıSSıN. . Biraz dikkat etmen gerekiyor”

Eğer karşındaki kişi kilo almaya çalışan, minyon bir kız değilse bu cümleyle onun özgüveninin bir anda sıfırlanmasına sebep olabilirsin. Evet, arkadaşı olarak onu uyarmak ve kendisine çeki düzen vermesini sağlamak senin görevin. Ama bunu daha yumuşak bir şekilde ifade etmelisin. Örneğin, “Sen zayıfladın mı? Baya incelmiş gibisin. Birkaç kilo daha verirsen, Barbara Palvin’e taş çıkartırsın:)”

“Çok temBelSin Hiç çalıSmıyorSUn” .

Bu cümle, ortalama bir öğrencide anında dersten soğuma etkisi yapabilir! Aman dikkat:) Amacın eğer onun motivasyonunu yükseltip daha iyi notlar almasını sağlamaksa, bunu daha farklı bir şekilde dile getirmelisin. Ona yanlış stratejiyle çalıştığını ve farklı bir yol izlerse başarılı olacağını söyleyerek heveslendirebilirsin.

“Bir kere de Sen BUlUSalım. de!”

Yapılan araştırmalara göre erkekler, kızların yaptıkları duygu sömürüsüne ve gözyaşlarına yenik düşüyor:) Sert ifadeler kullanarak ona istediğini yaptırmak yerine, ses tonunu ağlamaklı bir moda getirip “Sanki beni sevmiyormuşsun gibi hissediyorum. Çünkü hiç senden buluşma teklifi almıyorum. Çok üzülüyorum:(“diyebilirsin. Yüzde yüz başarılı olacaksın!

“Saçın Böyle Hiç olmamıS”.

Her kadın hayatında en az bir kez “Kuaförzede” bir arkadaşını teselli etmek zorunda kalır! Boyasını ya da kesimini beğenmeyen arkadaşına, saçının ne kadar berbat göründüğünü anlatmaya başlarsan hayatının en büyük hatasını yaparsın! Bir kere, Whatsapp’dan sürekli onunla alakasız ünlülerin fotoğraflarını sana atarak saçları hakkında yorum yapmanı bekler. Yeni kuaförler araştırıp hepsine senin de gelmeni ister. Bunlar da yetmez, o kuaförzede arkadaşın, sırf bu uğurda Photoshop öğrenir ve saçlarını şekilden şekle sokar. Hem onu üzmemek hem de kendini bu zorlu savaşa sürüklememek için, sadece “Her zamankinden farklı olmuş, kötü değil ama değişik olduğu için alışman zaman alır tabii. Gözün alışınca geçer:)” demen yeterli!

“Yemek Yemek Hiç güzel olmamıS” mamıS” .

Merhaba rhaba gurme! Yemek yapmak ne kadar vakit alıyor haberin var mı acaba? Karşında rşında senin için emek ve zaman harcayan an birisini, asla yaptığının güzel olmadığını dığını söyleyerek geçiştirmemelisin. Eksiklikleri siklikleri söyleyerek “Böyle yapsan acaba ba nasıl olur? Biraz daha baharat koysan san çok farklı olabilir” diyerek az da olsa a kendini yemeğe zorla. Eğer gerçekten kten yenmeyecek kadar kötüyse, tok olduğunu söyleyerek hemen oradan uzaklaş:) klaş:)

“BenCe BU çok çirkin”

Böyle bir cümleyle karşındaki insanı kendinden soğutup “Keşke sormasaydım” diye düşündürebilirsin. Bu antipatik cümleye biraz takla attır. Mesela, “Çok güzel ama pek senin tarzın değil” diyebilirsin.

“BenCe BU iS. Sana göre degil,- BoSUna

. çaBalama”

Dikkat, bu cümleler aşırı hassasiyete sebep olabilir. Beklenmeyen bir durumda kendini affettirmek için kırk takla atabilirsin! Sen en iyisi baştan dikkat et:) Başarısız da olsa karşındaki kişiyi üzmemek için daha nazik olmayı dene. “Başka alanlarda çok başarılısın ama bu iş biraz daha zor. Daha çok çalışırsan, yapacağına inanıyorum” diyerek onu cesaretlendirmen mümkün:)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.