Ding dong! SINAV BAŞLIYOR!

Hey Girl - - SONUÇLAR -

LYS’ye bir ay kaldı. Önerilerimizi dikkate al, sınava güzel hazırlan, seneye bu zamanlar

hayallerinin okulunda ol!

DÜZENLI ÇALIŞ

Bu cümle sürekli söylendiği için klişe gibi gelebilir ama bu kadar insan bunu söylüyorsa bir doğruluk payı mutlaka olmalı:) Önemli olan kafanı saatlerce kitaplara gömmek değil, o kitapların başına motive olmuş bir şekilde ve verim almak üzere oturmak. Tabii ki bir günde her şeyi öğrenemezsin ama her gün düzenli olarak birkaç saat çalışarak bir ayda onlarca konu bitirebilirsin.

VERIM AL

TEKRAR ET

YAZı Arzu Dalyan İşte bu, sınava hazırlık sürecindekiler için yanıtı bilinmeyen sorulardan biri. Herkesin dikkat süresi, anlama biçimi farklıdır. Kimimizin dikkati yirmi dakikada dağılır, kimimizinki kırk dakikada. Kimimiz okuyarak daha iyi anlarız, kimimiz ise başkasından dinlediğimizde… Sana en uygun çalışma programını yapmalı ve ders çalışmaya her oturuşunda verim almalısın. Sınav yaklaştıkça genel tekrarlar da önem kazanıyor. ‘’Şunu unuttum’’ deyip açıp tek bir bilgiye ya da soru tipine bakmak yerine konuları genel olarak gözden geçirmen senin için çok daha faydalı olur. Böylece konu bütün halinde pekişir. Ne kendinden sürekli şüphe et, ne de ‘’Ben zaten her şeyi biliyorum ki’’ diye düşün.

HEDEF BELI RLE

Sınava hazırlık sürecinde hedef koymak, insanı en çok motive eden şeylerden biridir. Hangi okula ya da bölüme girmek istiyorsan oralar için gereken puanları ve netleri öğ- ren, sonra da belirlediğin hedefe doğru gittikçe puanlarını ve netlerini arttırmaya çalış. Her seferinde bir net bile yükseltsen hedefine bir öncekinden daha yakın olduğunu unutma;)

KITAP OKU

Birçok kişi sınava hazırlanırken kitap okumayı zaman kaybı olarak görüp bu alışkanlığını bir kenara bırakma hatasına düşer. Oysa kitap okumak; anlama hızını arttırır, yorum gücünü geliştirir. Uzmanlar sınavlara hazırlanırken, günde on beş dakika ile bir saat arası kitap okumak gerektiğini söylüyor.

ÇIKMIŞ SORULARI ES GEÇME

‘’Bu sorular zaten sorulmuş, bir daha aynıları sorulmaz’’ diye düşünme. Evet, aynıları sorulmaz ama çok benzer soru tipleri sorulabilir, hatta genelde sorulur:) Çıkmış sorulara göz atmak, sana, sınavın zorluk derecesiyle ve en çok hangi konulardan, ne tip sorular çıktığıyla ilgili de ipucu verir. İnsanı en çok korkutan şey bilinmeyendir; neyle karşılaşacağını bilirsen kendini daha iyi hissedersin.

YEDIKLERINE DIKKAT ET

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Öğrenme kapasitenin artması için doğru beslenmen çok önemli. Abur cubur yeme alışkanlığının çok arttığı günü-

müzde yediklerine çok dikkat etmelisin. Zekayı geliştiren, vücudun ihtiyaç duyduğu doğal gıdaları almaya, özellikle düzenli kahvaltı alışkanlığı kazanmaya çalışmalısın.

HAREKETI ELDEN BIRAKMA

Fırsat buldukça hareket et. Hareketli olmanın öğrenme sürecini oldukça iyileştirdiğini gösteren çok sayıda kanıt var. Çalışırken dikkatin dağıldığında veya uykun geldiğinde de beş, on dakikalık ufak egzersizlerle kendine gelebilir, enerjini yenileyebilirsin.

EZBERLEME, ANLA

Hani bazen diyorsun ya ‘’Tam sınav anında her şeyi unutuyorum’’ diye; işte onun sebebi aslında konuları öğrenmiş değil, ezberlemiş olman. Ezber her zaman unutulmaya mahkumdur. Konuları kavramaya, aklında bir yere oturtmaya çalış. Anlamadığın konularda, bilen birinden yardım al.

HEYECANINI YEN

Heyecanlı bir yapıya sahipsen nefes egzersizlerinden faydalanabilirsin. Örneğin; heyecanının arttığını hissettiğinde sağ elini yumruk yapıp iyice sıkarken, beş kez derin nefes almayı alışkanlık haline getirebilirsin. Bu egzersiz, heyecanını dengeleyerek gevşemeni ve rahatlamanı sağlayacaktır. Bunu sınava girmeden önce kapıda, içeri girip oturduktan sonra ya da sınav kağıtları dağıtılırken yapabilirsin.

HAYATI BOŞLAMA

Hep ders hep ders, nereye kadar! Sadece derse ve sınava odaklanmak kısa sürede yorulmana ve sıkılmana sebep olur. Kendine öyle bir program hazırla ki derse de, ailenle zaman geçirmeye de, kızlarla sinemaya gitmeye de kitap okumaya da vaktin olsun.

ÖN YARGILARDAN KURTUL

Sakın sorulara ve konulara önyargılı yaklaşma! Bir soru nasıl görünürse görünsün muhakkak tamamını oku. Kim bilir, belki de çok temel bir bilgi soruluyordur ve sen o konuda sıkıntı yaşıyor olsan da soru bildiğin yerdendir. Ayrıca sınav sırasında farklı teknikler deneyebilirsin. Örneğin; turlama tekniğiyle önce sana kolay görünen soruları yapıp sonra tekrar başa dönüp daha çok uğraştıracak sorulara dönebilirsin. Böylece daha sınavın başındayken belirli sayıda neti garantilediğini bildiğin için zor sorulara geçtiğinde daha rahat olursun.

BIYOLOJIK SAATINI KUR

Sınav günü etkinliklerini, yaklaşık iki hafta öncesinden prova etmeye başlaman senin için en iyisi. Bedenini ve beynini o güne hazırlamalısın. Örneğin; sınav akşamı kaçta yatman gerekiyorsa, iki hafta önceden başlayarak o saatte yatman gerekir. Sınav sabahı kaçta kalkman gerekiyorsa, iki hafta önceden sınav gecesine kadar aynı saate kalkmalısın. Aksi takdirde sınav akşamı erken yatsan bile o saatte uyumaya alışkın olmadığın için uykun gelmez, yatakta döner durursun. Sınav sabahı kalkarken de zorlanırsın tabii.

DINLEN

Ders çalışma odanın, okul ve dershane alanının dışında farklı sosyal etkinlikler gerçekleştir. Ailenin ve arkadaşlarının desteğini al. Bu, seni sosyal olarak da sınava hazırlayacak ve sınav stresinden uzaklaştıracaktır. Sınavdan önce, sınava gireceğin okulu ve dersliği mutlaka gör. Evinden okula olan tahmini süreyi hesapla. Böylece sınav sabahı evden çıkış saatini ayarlamış olursun.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.