Romandan çıkan yakısıklı!

“Kurt Seyit ve Şura” adlı kitaptan uyarlanan dizide Kurt Seyit’in yakışıklı kardeşini canlandıran Barış Alpaykut’u İstanbul’da en sevdiği yer olan Galata’ya kaçırdık!

Hey Girl - - UNLULER - Prodüksiyon - Yazı Fatma Karaca Fotoğraflar Kerem Kurtuluş

Kendini biraz anlatır mısın?

İstanbul Üniversitesi’nde felsefe okuyorum. Şu an 3. sınıftayım. Bu üçüncü üniversitem. Daha önce farklı üniversitelerde çevre mühendisliği ve uluslararası ticaret bölümlerine girdim, fakat devam etmedim. Kitap okumayı ve araştırma yapmayı çok seviyorum. Yolda yürürken bile kitap okurum:) Bunun dışında profesyonel olarak dövüş sanatlarıyla uğraşıyorum.

Hepsi de birbirinden farklı bölümler, epey kararsız kalmışsın anlaşılan:)

Aslında hiç kararsız değilimdir. Tam tersine dövüş sporunun bana kattığı en büyük avantaj, disiplinli ve çabuk karar veren biri olmam. Ama o dönemler biraz kendi içimde aşamadığım şeyler vardı. 18 yaşındaydım ve ne seçeceğimi bilmiyordum. Ben daha çok araştırmacı bir yapıya sahibim. Neden-sonuç ilişkisi yaratıp olayların derinine inmek bana her zaman daha doğru geliyor. Bu yüzden tam da olmam gereken bölümdeyim.

Dövüş sanatına kaç yaşında başladın? Hangileriyle uğraşıyorsun?

13 yaşında başladım, 14 yıldır devam ediyorum. Milli karateciyim. Daha çok kılıç kullanıyorum. Kendimi bu yönde gelişti- riyorum. Çok şey kattı dövüş sanatı bana. Kendimi her şeye hazırlamayı öğretti. Örneğin bir savaş sırasında, gelebilecek her tehlikeye karşı hazırlıklı olup ona göre kendinizi müdafaa etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda hızlı karar verip hızlı davranmak şart. Rol aldığım projelerde de ata binmem ya da kılıç kullanmam gerektiğinde bu konularda yetenekli ve idmanlı olduğum için hiç zorlanmadım.

Oyunculuk kariyerin nasıl başladı?

Ekol Drama Sanat Evi’nde Ayla Algan’dan eğitim alarak başladım oyunculuğa. Eric Morris’in öğretileriyle yaklaşık sekiz aylık bir workshop’taydım. Daha sonra başka workshop’lara da katıldım. Oyunculuk üzerine çok araştırdım, okudum. Bu şekilde bir yıl geçirdikten sonra “Kirli Beyaz” diye bir projede yer aldım. Sonra “Burası Osmanlı: 1711/ Sır Kanunu” dizisi çekimlerine başladık, başroldeki bir yeniçeri rolünü üstlenmiştim. Yaklaşık 10 ay çalıştık fakat dizi, kanalla ilgili problemlerden dolayı yayınlanmadı. O yaz, okuluma vakit ayırmaya karar verdim. Bu sırada “Sakarya Fırat” dizisinden yine bir asker rolü geldi:) Sonrasında da “Kurt Seyit ve Şura”da buldum kendimi.

Nasıl girdin “Kurt Seyit ve Şura”ya? Çekimler nasıl gidiyor?

Ekim ayından kasım ayının sonuna kadar tam beş elemeden geçtim ve seçildim. Ben iki gün çalıştım. Sonra ekibin bir kısmı Rusya’daki çekimler için oraya gitti. Geçen aydan bu yana da Çatalca’da çekimlere devam ediyoruz. Şu an çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Heyecanlı şeyler olacak gibi ama tüyo vermiyorum:)

Oyunculuk kariyerinde hedefin var mı, bundan sonra neler yapmak istiyorsun?

Bir Hollywood projesinde yer almayı çok istiyorum. Ama çok ünlü bir hikaye vardır; bir gün kılıç ustasının kapısını biri çalar ve ondan eğitim almak istediğini söyler. Usta bunu kabul eder. Öğrenci hemen: “Günde dört saat çalışsam kaç yılda öğrenirim?” diye sorar. Usta: “5 yılda” der. Öğrenci “Peki ya günde sekiz saat çalışsam?” der. Usta: “O zaman 10 yılda” der. Öğrenci bu kez 12 saat çalışmayı teklif eder. Ustasından bu şekilde de 20 yıl çalışsa anca öğreneceğini duyunca neden böyle olduğunu sorar. Usta: “Sen yapacağın işe odaklanmıyor, tek gözünle iş yapıyorsun” der. Yani tek gözle iş yapıp diğer gözle uzaklara bakıp ufku görmeye çalışarak hayal kurmak bana göre değil. Şimdi ne yaptığımla ilgileniyorum, fazla hayal kurmuyorum:)

Hırslı biri misin?

Hırslı değilim ama azimli olduğumu söyleyebilirim. Hırs, birikmiş bir enerjidir ve balon gibidir. Bir süre sonra geçer. Ama azim; sabır, istikrar ve çalışmaktır.

Kendini hangi konuda daha başarılı buluyorsun?

Araştırma konusunda iyi olduğumu düşünüyorum. Belki ileride bir kitap yazarım. Ama şu an kendimi hiç hazır hissetmiyorum:)

İnsanlar seni nasıl hatırlasın istersin?

İyi bir oyuncu! Ama ben kendimi izlediğim zaman pek beğenmiyorum açıkçası. Çünkü hedef ne kadar mükemmelse, insan gördüğüne o kadar güvenmez ve hep eksik bulur.

Örnek aldığın bir oyuncu var mı?

Birini örnek almıyorum ama Kıvanç Tatlıtuğ’u çok beğeniyorum. Hakkını vererek bu noktaya geldiğine inanıyorum. Gerçekten çok samimi ve iyi bir enerjisi var. Set aralarında muhabbetimiz çok güzel.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.