Sınavdan sonra

Hey Girl - - ICINDEKILER - Yazı Fatma Karaca

Sınav bitti ama stresin bitmedi değil mi? Puanınla ve beklentilerinle ilgili bir sürü şey var

kafanda. Birkaç basit taktikle bunların hepsini yok edip kuş gibi hafifleyebilirsin:)

Kimler le KONUSMALıSıN? .

Sınavdan sonra aşağı yukarı gelecek olan puanı tahmin ediyorsundur. Bütün herkesin puanını öğrenip kendinle kıyaslama yapmak yerine sana faydası dokunacak kişilerle konuşmayı tercih etmelisin. Tahmini puanına göre okul seçimi için kendine bir yol haritası çizebilirsin. Bu aşamada arkadaşlarından çok, ailenle ve rehber öğretmenlerinle konuşmak sana daha iyi gelecektir. Eğer varsa, gitmek istediğin okulda okuyan arkadaşlarından fikir alabilirsin. Böylece, puanının belli olmasıyla birlikte gireceğin tercih döneminde daha doğru kararlar alabilirsin.

Amaca odaklan

Sınavın bir amaç değil, hedeflerin için bir araç olduğunu unutmamalısın. Önemli olan yüksek bir puan almak değil, istediğin bölüm ve okula girebilmek. Eğer aldığın puanla zaten bu amacına ulaşabiliyorsan, notum düşük diye boşuna üzülüyorsun. Sınava o kadar kilitlenmişsin ki gerçek amacını unutmuşsun. Eskisi gibi hayal kuran haline hemen dönme zamanı:)

KıYASLAMA!

Herkesle konuşarak hemen bir puan araştırmasına çıkıp “Kim, ne yapmış” diye öğrenmeye çalışman çok doğ ğal. Sakin ol, , kim ne yp yapmış ş olursa ol- sun artık sonucun değişmeyeceğini fark etmen gerekiyor. Kendini arkadaşlarınla kıyaslayarak mutsuz olmanın hiçbir anlamı yok. Çünkü herkesin planları ve hayalleri seninkiyle aynı olmayabilir. Bu konuda sadece en yakın arkadaşlarınla konuşman daha doğru bir karar olur ve gereksiz kaygılar yaşamamış olursun:)

KORKULARıNı YOK ET!

Ailenin sana kızacağını, arkadaşlarının dalga geçeceğini ya da başarısız olacağını düşünüyorsan, acilen bu yersiz endişelerini yenmelisin! Sınav, ailene karşı bir borç ödeme ya da ne kadar iyi olduğ ğunu gösterme şekli değildir. Arkadaşlar rına da kendini kanıtlamak için herhang gi bir belgeye ya da yüksek bir puana iht tiyacın yok. Sınavlar sadece, senin kariy yerin için bir adımdır. Ailenin baskıların nı en aza indirmek için onlarla konuşmal lı ve anlayış göstermelerini istemelisin. B Bu konuda seni anlayacaklardır. Ne de o olsa bütün kış nasıl bir tempoda olduğun nu onlardan daha iyi kimse bilemez.

Boslugu -

. doldur

Sınava hazırlanırken, hiç boş vaktinin olm mamasından şikayet ediyordun. Dersh hane, özel ders hatta okul bile bitti artık. B Bu yoğun tempoya o kadar alışmışsın ki ş şu an kendini boşlukta hissediyor ve ne y yapacağını bilmiyorsun değil mi? Merak e etme yalnız değilsin:) Hemen silkelen! D Ders çalışmaktan yorulduğun dönemde h hep bu zamanın hayalini kurmadın mı?

Şimdi erken kalktığın her günün, saatlerce ders çalıştığın zamanlara inat bol bol dinlen. Yapmak istediğin bir sürü şey birikmiş olmalı. Haydi durma hemen tatil planını yap. Film izle, kitap oku, güneşin ve denizin tadını çıkar:)

SPOR YAP

Egzersiz yaparak tüm sene, sınav stresinden gerilen ve yorulan vücudunu rahatlatabilirsin. Hazır okulun da bitmişken spora hayatında daha çok yer vermelisin. Üstelik havalar da ısındı. Kapalı spor salonları yerine açık havada yapılanları tercih edebilirsin. Spor yaparken hem vücudun esner ve rahatlar hem de serotonin hormonu salgılandığı için mutlu olursun. Böylece sınav sonrası depresyon seni teğet geçer! Ayrıca düzenli beslenmeyi de ihmal etme. Vücudunun yorgun düşmemesi gerekiyor. Yaz meyveleriyle canlanabilir, enerjini full’leyebilirsin.

Enerjini YüKSELT

Sonuçları kontrol ederken “keşke” deyip yanlış yaptığın her soru için pişman olarak sadece kendini üzmüş olursun. Elinden gelenin en iyisini yaptığına inanmalısın. Yoksa tüm yazı mahvedersin ve bu düşünce doğru tercihlerini yapmanı da engelleyebilir. Nasıl başlarsan öyle gider. Ne olursa olsun mutlu olmaya ve gelecek her sonuca adapte olmaya çalış. Bunların hepsi sana güzel tecrübeler olarak geri dönecektir:)

Kendinle BARıSıK. OL

Sen sonuçtan mutlu olursan, hiç kimse bu konuda senin moralini bozacak bir şey diyemez. Ama sen mızmızlanır ve kendini sürekli eleştirirsen, çevrendekiler de senin bu tavırlarına dayanarak eleştirmeye devam eder. Bu durum, her konuda geçerlidir. Böyle konuşmalara fırsat vermek istemiyorsan, mutlu olmayı bilmelisin. Ne de olsa bu senin hayatın ve sonuç yalnızca senin hayatını değiştirir. Başkalarının negatif düşünceleriyle kendini mutsuz etme. Eğer hedeflediklerini gerçekten istiyorsan, ne olursa olsun ona ulaşmanın bir yolunu bulabilirsin zaten. Bu yüzden fıstık, yüzünden tebessümü hiç eksik etme! Mutluluk da mutsuzluk da çorap söküğü gibidir. Onun nasıl gideceğine de sen yön verirsin:)

KITAPP NE OLACAK?

Masanın üzerinde dev kuleler oluşturan test kitaplarına bakıp “Bunca kitap ne olacak?” diye soruyorsun kendine, değil mi? Evet, onların hepsinden kurtulma zamanı şimdi! Ama bunu çöpe atarak değil, kalemle çizdiğin yerleri silip ihtiyacı olan birine vererek yapmalısın. Bunun için arkadaşlarınla konuşup ihtiyacı olan bir okula gönderebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.