El yapımı terapi:)

Biraz rahatlamaya ihtiyacın var, ama ne yapacağını bilmiyorsun. Bunun için ille de psikoloğa gitmene gerek yok. İşte sana iyi gelecek, terapi gibi öneriler… Uygulaması bedava, sonucu harika:)

Hey Girl - - HEYGIRL ÖZEL -

Aynaya neyi görmek için bakarsan onu görürsün. Kafanda olumsuz düşüncelerle olaylara bakarsan, hiç- bir şekilde pozitif bir sonuç çıkaramazsın. Aynaya bakıp hazırlanırken en beğendiğin yerlerine bak, ne kadar güzel olduğunu düşün ve daima gülümse!

Yazı Fatma Karaca

Yapılan araştırmalara göre sarıldığımızda sevgi hormonu olan oksitosin salgılanıyor. Ne kadar çok sarılırsan o kadar çok mutlu olursun ve kendini güvende hissedersin. Haydi aç kollarını ve ona koşmaya başla:)

Yıllarca çimenlerin üzerine basmayalım diye uyarıldık ama çimenlerin üzerine basarak dolaşmak vücudumuzdaki negatif elektriği alıyor! En iyisi sen, stresli ve gergin olduğun zamanlarda ayakkabılarını çıkarıp elinde dondurmanla çimlerde di

lediğin kadar yürü.

Şüpheci olmak hem beyni hem de kalbi aşırı derecede yoruyor! Üstelik kendi kendine şizofrene bağlamanın sana hiçbir faydası olmaz. Şüpheciliği ve sürekli sorgulamayı bırak. Her zaman rahat ve açık olmaya özen göster! Düşüncelerini ve aklındaki soruları çekinmeden sor. Yoksa beynin bir anda hata verebilir:)

Bir sorunun olduğunda içinde biriktirerek kendini hasta edebileceğini biliyorsun değil mi? Dertleşmek, en yakınlarından fikir almak, içini rahatlatacaktır. Bu yüzden canın sıkkın ol-

duğunda hemen en yakın arkadaşını ara ve konuşmak için bir yerde buluşmayı teklif et.

Sussex Üniversitesi Araştırma Enstitüsü yaptığı bir gözlem sonucu, mavi renge bakan birinin beyin dalgalarında mutluluk seviyelerinde artış olduğunu gözlemlemiş. Odanın bir tarafını maviye boyamaya ne dersin? Bu çok maliyetli olacaksa, yatağının karşısındaki duvara mavi rengin yoğun olduğu bir tablo da asabilirsin. Böylece her sabah uyandığında onu görüp mutlu uyanırsın:)

Güzel bir koku, tüm sıkıntılarını yok edebilir! Hatta enerji depolayabilir, rahatlayabilirsin. Özellikle yasemin, gül, limon ve lavanta motivasyon yükseltici özelliğiyle biliniyor. Odan için büyük bir mum alıp kitap okurken ve şekerleme yaparken mumu yakabilirsin. Bir anda rahatlayacaksın:)

Bıraksalar sadece meyve yiyerek yaşayabilecek kişilerden biri de sen misin yoksa:) Sadece sağlığın ve güzelliğin için değil, rahatlamak için de günde mutlaka 1 porsiyon meyve yemelisin. Kiraz, şeftali, kayısı, karpuz ve kavunun tam mevsimiyken haydi hemen bir meyve salatası yap!

Balıkta bulunan Omega 3, sadece zekayı açmıyor aynı zamanda beynin mutluluk hormonu olan serotonin salgılamasını da sağlıyor. Yani Omega 3 içeren balık yağı haplarına aslında mutluluk hapı da diyebiliriz:) Hem sağlığın hem de mutluluğun için daha çok balık yiyebilirsin.

Çikolatanın fazlası zarar ama hiç yemeden de olmaz! Bu lezzetli şeylerden nasıl ayrı kalabiliriz, hangi diyet buna engel olabilir ki:) Fazla abartmadan çikolata yemek özellikle regl döneminde stresini azaltıp rahatlamana yardımcı olabilir. Hatta çikolata vitrinine bakmak bile seni mutlu etmeye yeter!

Güzel bir duşun ardından kremlenip bornozla yatağa uzanmanın keyfi paha biçilemez! Canın sıkıldığında, sorunlarının da akan suyla birlikte gideceğini düşünüp hemen banyoya gir. Nevresimlerini de değiştirip temiz çarşaflara uzandığında kendini çok huzurlu hissedeceksin:)

Tatile gitmene az kaldıysa haydi gün saymaya başla! Gün içinde yaşadığın sorunlara karşı, bu şekilde daha kolay tahammül edebilirsin. Olumsuzlukları düşünme. Kafandaki tek sorun, denizden çıktıktan sonra saçına nasıl şekil vereceğin olsun!

İzlemekten sıkılmadığın, artık her saniyesini ezbere bilsen bile yine de gülmekten kendini alamadığın videoları favorilerine alıp canın sıkıldıkça izleyebilirsin:)

Boş vakitlerinde evde oturmaktansa üzerine rahat bir şeyler giyip tek başına gezintiye çıkabilirsin. Yeni yerler görmek, farklı insanlar tanıyıp onları dinlemek sana iyi gelebilir. Bu yüzden arkadaşların aradığında “Canım sıkkın” deyip reddetmeden önce bir kez daha düşün.

Kendine bir hayal kutusu hazırlamaya ne dersin? Hayal ettiğin ne varsa resimlerini kesip isteklerini yazarak bir kutuda toplayabilirsin. Umutsuzluğa kapıldığında cesaretini toplamak ve motivasyonunu yükseltmek için kutuya bak. Unutma, yeterince ister ve çabalarsan hayallerinin hepsini gerçekleştirebilirsin!

Bitkilerin etkilerini görmezden gelemeyiz elbette! Papatyanın sakinleştirici, lavantanın yatıştırıcı özelliğinden faydalanarak kendine harika bir çay yapabilirsin. Üstelik uyarıcı özelliğiyle bilinen mentollü duş jelleriyle, güne dinlenmiş ve zinde uyanabilirsin.

Daha önce hiç spa’ya gitmediysen, kız arkadaşlarınla mutlaka bir program yapmalısın. Hamam sefasından sonra soğuk jakuziye girmek, aromatik bir masajla rahatlamak sana çok iyi gelecektir. İstersen, evde kendi kendine de bakım seansı yapabilirsin.

Müzik dinlemek gerçekten ruhun gıdasıdır! Kulaklığını çantandan hiç çıkarma. Çünkü ne zaman lazım olacağı hiç belli olmaz:) Ayrıca play-list’ini de sık sık güncelle. Nerede olursan ol kulaklığını tak, favori parçalarını açarak kendini müziğin ritmine bırakıp “Boşvermişim Dünya’ya” moduna geçebilirsin:)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.