Heygirl Bankası Kalkınma planı:)

Harçlığını idare etmekte zorlanıyor, ihtiyaçlarına bir türlü yetişemiyorsan dikkat! Heygirl senin için hazırladığı kalkınma planını açıklıyooor:)

Hey Girl - - HEYGIRL ÖZEL - Yazı Fatma Karaca

KARARLI OL

Tasarruflu olmak ve birikim yapmak istiyorsan, öncelikle kararlı olman gerekiyor. Bu iradenin güçlü olmasıyla doğru orantılı. Para biriktirip bir şey almak istiyorsun ya da bir yere gideceksin ama her dışarı çıktığında çok fazla para harcıyor, biriktirdiğin parayı da çarçur ediyorsun. Bu şekilde devam edemezsin değil mi? Haydi silkelen, kendine söz ver ve limitlerini belirle. Örneğin, “Bu hafta yalnızca şu kadar para harcayacağım ya da bugünkü harcama limitim bu kadar” diyerek sadece o kadarını yanına al. Kalanını evde bırak. Böylece limitinden fazlasını harcamak zorunda kalmazsın.

HESAP AÇTIR

Çok uzun zamandır giymediğin pantolonunun cebinde para bulsan ne kadar sevinirsin, değil mi? :) Bu heyecanı çok istediğin bir şeyi alacağın zaman yaşasan nasıl olur? O halde hemen bir bankada hesap açtır ve her hafta harçlığının bir kısmını oraya yatır. Sürekli ne kadar biriktiğini hesaplama. Böylece zamanla paranın hesabını unutup harcama ihtimalinden de o kadar uzaklaşmış olursun. Hesap açtırırken öğrenci hesabı olmasına dikkat et ki hesap işletim ücreti kesilmesin!

YATIRIM YAP

Açtırdığın hesabı altın ya da döviz alarak değerlendirebilirsin. Paran değer kazanınca daha fazla altın ya da döviz alarak hesabındaki parayı katlaman da mümkün! Ayrıca cebinde kalan bozuk paraları da bir kumbarada biriktirebilirsin. Bir bakmışsın senin önemsemediğin küçük madeni paralarla zengin olmuşsun:)

ÖNCELİKLERİNİ BELİRLE

“İhtiyaçlar sonsuz, kaynaklar sınırlıdır!” sözü, İktisat biliminde çok önemli. Çok fazla şey istiyor olabilir- sin fakat kaynağın, yani harçlığın sınırlı olduğunda öncelik sıranı belirleyip buna göre hareket etmelisin. En çok neleri istediğini ve neye ihtiyacın olduğunu sıralayıp harcamalarını bu sıraya göre yapmayı dene. İhtiyaçlarını sınırlı kaynakla karşılayabildiğin zaman bu işi çözmüş olacaksın! Böylece daha şimdiden yaşıtlarından bir adım önde olup maddi olarak kendi ayakların üzerinde durabilirsin:)

İŞ TECRÜBESİ KAZAN

Başarılı bir iş kadını olma yolunda emin adımlarla ilerlemek için çalışma hayatını ne kadar iyi bilirsen o kadar iyi. Kısa süreli bir işte çalışmanın ya da staja başlamanın çok faydasını görebilirsin. Örneğin; istediğin mesleğin sana uygun olmadığını daha yolun başında anlayıp yeteneklerini keşfedebilirsin. Çalışmanın zorluklarını da görüp ileride iş hayatına atıldığında etrafa tozpembe gözlüklerle bakmaz daha gerçekçi bir bakış açısına sahip olursun. Haydi bakalım ne yapacağına karar ver!

UCUZA KEYİF

Sinema biletleri çok pahalı gelmeye başladıysa, arkadaşlarınla tatile gidebilmek için paran yetmiyorsa az parayla keyif yapabilirsin! Tatile gidemesen de havuza giderek su parkında birlikte eğlenebilirsiniz. Üstelik havuza giriş ücretleri hafta içi daha uygun oluyor. Sinemaya gitmek yerine ise dvd alarak ya da internetten izleyerek sinemayı ayağına getirebilirsin. Üstelik kalabalık olacaksanız, ara kablolarla bilgisayarı televizyona bağlayıp büyük ekranda izleyerek sinema keyfi yapabilirsiniz:)

CEP TL BİTMESİN

Cep TL’lerinin bitmemesi için en iyi yol; wifi olan bir yerde internetten haberleşmektir:) Örneğin, Viber isimli program sayesinde internet üzerinde ücretsiz olarak hem telefon görüş- mesi yapabilir hem de mesajlaşabilirsin. Yurt dışına çıktığında da “Cep TL’lerim bitti” derdin olmaz. Ayrıca telefon operatörlerinin öğrencilere özel kampanyalarına da mutlaka bakmalısın. Öğrenciliğin bütün nimetlerinden faydalanmayı unutma:)

GÜZELLİK SEANSI, MUTFAKTAN!

Bir genç kız her daim bakımlı olmalıdır! Ama bunu pahalı kremler alıp her hafta sonunu kuaförde geçirerek yaparsan ekonomik krizle boğuşabilirsin:) Bunun yerine doğal maske tarifleriyle evde kendi kendine bakım yapmayı deneyebilirsin. Bununla ilgili internetten birçok kaynak bulman mümkün. Üstelik manikür ve pedikürü de kendi kendine yapabilirsin. Ayrıca saçlarına şekil vermekte zorlanıyorsan, sürekli kuaföre gidip fön çektirmek yerine bir maşa ya da düzleştirici alıp ihtiyacın olduğunda kullanabilirsin:)

ONLINE OKU

Kitapçıdan özenle bir kitap seçip sayfalarını heyecanla çevirip sonra da yıllarca kütüphanede saklamanın keyfi bambaşka. Ama harçlığın yetmediğinden alamadığın kitaplar için üzülmene gerek yok. Birçok eseri satın almadan ücretsiz olarak okuyabileceğin sitelerden faydalanabilirsin. Böylece telefonunda ya da tabletinde istediğin her an kitap okuman da mümkün:)

İNDİRİMLERİ KAÇIRMA

Sezonda çok pahalı olan markaların indirimlerini takip edebilirsin. Ayrıca hemen hemen her markanın outlet’i var. Sevdiğin markaların outlet mağazalarına göz atarak beğendiğin giysileri sezonundaki etiket fiyatının yarısına satın alabilirsin! Böylece bütçen için fayda sağlayabilirsin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.