Ders: Hayat Bilgisi KONU: “AYNI YILDIZIN ALTINDA”

Kitabı ayrı, filmi ayrı duygulandırdı. Sadece duygulandırmakla kalmadı, hayatla ilgili bir sürü şeyin farkına varmamızı da sağladı. İşte “Aynı Yıldızın Altında”dan çıkan hayat dersleri...

Hey Girl - - HEYGIRL ÖZEL - YAZı Arzu Dalyan

HER ZAMAN UMUT VARDIR

Her şeyin üst üste geldiği, hayatımızın berbat gittiğini ve asla düzelmeyeceğini düşündüğümüz anlar olur. Ancak her şey bir anda değişebilir. Hazel Grace, hiç istemeden gittiği dayanışma toplantısında Agustus’la tanıştıktan sonra hayatı bir anda nasıl da değişti? Oksijen tüpüne bağlı yaşayıp evde ölümü beklerken hayata tutunmak için bir sebebi oldu ve hayata bakış açısı farklılaştı.

SEVGİ FEDAKARLIK GEREKTİRİR

Hazel, kitap boyunca kendini her an patlamaya hazır bir el bombası gibi görüyor. Bu patlamayla beraber de en büyük zararı en yakınlarına vereceğini düşünüyor. Kendini herkesten soyutlamasının sebebi bu. İnsanlarla ne kadar yakın olursa, o öldüğünde arkasından o kadar çok üzüleceklerini bildiği için, o gidince kimsenin canı yanmasın diye kendi kendini yalnız ve izole bir hayat yaşamaya mahkum ediyor. Dışardan bakınca; ailesini çok üzdüğü için bencilce gibi görünen bu durum aslında Hazel’ın büyük fedakarlığı.

MİZAH DUYGUNU ASLA KAYBETME

Kitabın iki ana karakteri Hazel ve Agustus ölümcül hastalığı olan gençler ama kendileriyle ve içinde bulundukları durumla dalga geçmekten çekinmiyorlar. Hazel yarı çalışan ciğerleri, oksijen tüpü ve tümörüyle, Agustus ise protez bacağıyla alay ediyor. İçinde bulunduğun durumu nasıl algıladığın sana bağlı. İstersen her durumda pozitif ve gülecek bir şeyler bulabilirsin, sahip olmadıkların yerine sahip olduklarına odaklanabilirsin.

AŞKI BULUNCA KAÇIRMA

Hazel ve Agustus, kanserli iki genç olarak bu dünyada fazla vakitleri olmadığını biliyorlardı. Yine de birbirilerini bulunca hayatlarındaki olumsuzluklara değil de güzelliklere odaklandılar. Beraber oldukları anların tadını çıkardılar, ortak hayaller kurdular. Bazen bu işin sonu yok diye kendimize engel olup duygularımıza ket vurmaya çalışırız. Oysa yarın ne olacağı ve bir daha başka birine karşı böyle şeyler hissedip hissetmeyeceğimiz belli değilken aşkı bulmuşken tadını çıkarmak lazım.

UNUTULMAKTAN KORKMA

Agustus’un en büyük korkusu bu dünyadan, hiç iz bırakmadan unutulup gitmek, tamamen silinmek. Oysa Hazel Grace bu konuda tamamen farklı bir bakış açısına sahip. Ona göre; dünyada o kadar çok insan var ki hepsinin, hatta yarısının bile hayatına dokunman imkansız. O yüzden herkes bir gün muhakkak unutulacak. Ama unutulacak olmamız değersiz olduğumuz anlamına gelmiyor. Hayattayken yalnızca bir insanı bile derinden etkilemişsen anlamlı bir hayat yaşamışsın demektir.

ARKADAŞLAR ÖNEMLİDİR

Zor durumları ya da kalp kırıklıklarını atlatmak için hepimizin güvenilir dostlara ihtiyacı var. Arkadaşlarımızın her zaman söyleyecek doğru sözleri bulamadığı ya da acımızı söküp alamadığı bir gerçek ama onların varlığının iyileşme sürecimizi hızlandırdığı da kesin. Bazı durumları tek başına atlatman gerektiğini düşünebilirsin; fakat hepimizin bu dünyadaki zamanı da, iyi insanların sayısı da sınırlı. O yüzden sana yardım etmek isteyen insanları takdir et, onları itme ve gerektiğinde sen de onların yanında ol.

ACILAR DA HAYATIN PARÇASIDIR

Bu, bilerek canını yak demek değil tabii ki. Kast ettiğimiz, eğer hayatının zor bir dönemindeysen, kalbin kırıksa ya da Hazel ve Agutus gibi ciddi bir hastalıkla boğuşuyorsan bunlardan kaçmaya çalışma. Bu durumla yüzleş, onu kabullen ki mücadeleye başlayabilesin. Kimsenin bu durumu sana karşı kullanmasına, seni içinde bulunduğun durumla yaralamasına izin verme. Her şeyin zaten farkında olduğunu ve pes etmediğini herkese göster.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.