Camdan bahçeler

Bu ay Kendin Yap köşemizi Peyzaj Mimarı Selen Okan’a emanet ettik:) Kendisi bize terrarium yapımını gösterdi, camın içinde yepyeni dünyalar yarattı. Hem odanın dekorasyonunu tamamlamak hem de kendini geliştirmek için haydi kolları sıva!

Hey Girl - - HEYGIRL ÖZEL - Prodüksiyon Selen Okan FOtOğrAFLAr Tunçsel Ülkü

MALZEMELER

Succulent bitki, minik orkide Hedera helix (sarmaşık bitki) Küçük boyutlu taş çeşitleri Torf-toprak karışımı Cam bir kavanoz ya da fanus İnce tel Orta kalınlıkta fırça İnce bir ahşap çubuk (Çin çubuğu olabilir) Doğal taşlar

1 Kullanacağın cam vazo ve bardakları belirlemekle işe başlayabilirsin. Yalnız kullanacağın bitkilerle kullanacağın cam objenin ebatlarını unutma. Bitkilerin hangisini nereye dikeceğini belirle. Ardından doğal taşları tabana yayarak terraium’un ilk katmanını oluştur. Taşları elinle yay ki cam çatlamasın. Bu işlem sayesinde sulama yaparken drenajı sağlamış olursun. Taşlar tabanda biriken suyun neme çevrilmesine yardımcı olur ve böylece bitkilerin köklerini korumuş olursun.

2 Bitkilerin isteklerine uygun toprak seçmelisin. Dikim toprağını cam vazoya elinle ser ve az miktarlarla dökmeye özen göster. Bitkilerin vazo içinde bulunmasını istediğin noktaya gelecek şekilde ayarla.

3 T Terrarium’da kullanacağın bitk kiler, nemli ortamlarda büyüyen v ve gelişimi yavaş minyatür bitk kiler olmalı. Tüm bitkileri çiçek m marketlerden veya fidanlıklard dan satın alabilirsin. Bu türler ri i seçmemizin en önemli nedeni d dayanıklı a ve kısa kök yapmalar rı. ı Ardından bitkileri dikebilirsin. T Ta Tasarımın baş kahramanı mini oor orkide! Orkide belli dönemlerde ç çiçek i açar bunu unutmamalısın. Çi Ç Çiçeklerini türlerine göre rahat g gelişim e gösterebileceği bir nokta taya a yerleştir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.