Tam yemelik!

Hey Girl - - ÜNLÜLER - Yazı Arzu Dalyan

Becerikli, çalışkan, samimi... Örnek alınacak bir insanda olması gereken birçok özelliği birden taşıyan Taylor Swift, hem yeni filmiyle hem de yapım aşamasındaki albümüyle yine baş tacı...

Yetenek abidesi

Yetenek ve kararlılık, insana genç yaşta önemli kapıları açabiliyor. Ne yapmak istediğine henüz çocukken karar veren Taylor, daha on bir yaşında müzik şirketlerine giden yolları aşındırmaya başladı. Ancak başlarda şansı pek yaver gitmedi. Gitar çalmayı öğrendikten sonraysa sarı şekerin aslında ne kadar iyi bir şair olduğu ortaya çıktı. "Monster in My Closet" adlı şiiriyle ulusal bir ödül de kazanan güzel, bu mühim gelişmeden sonra şarkı sözü yazımına ağırlık verme kararı aldı. Gitarda ve piyanoda da kendini geliştirince ve ailesinin desteğini de arkasına alınca bu fıstığın önünde kimse duramaz oldu. Taylor’ın yetenekleri sadece müzisyenlikle sınırlı kalmıyor. Kızımız bebekliğinden beri binicilikle de haşır neşir, üstelik bu onun için yalnızca bir hobi değil. Taylor’ın şarkıcı olmadan önce binicilik yarışmalarına katılmışlığı bile var. Gitar ve piyanoya ek olarak ukulele (Dört telli çalgı aleti) de çaldığını ve küçükken müzikal tiyatrolarda rol aldığını eklemeden geçmeyelim. Gördüğün gibi o bir yetenek abidesi!

Oyunculuk da yapar o:)

Az önce bahsettiğimiz gibi, küçükken tiyatrolarda da rol alan Taylor, ilk sinema deneyimini 2010 yapımı “Sevgililer Günü (Valentine’s Day)” filmiyle yaşadı. Romantik-komedi türündeki filmde lise öğrencisi bir dansçıyı canlandıran Taylor, hepimizi çok güldürmüştü. Ağustos ayı içinde vizyona girmesi planlanan “The Giver” ise Taylor’ı bize bambaşka biri olarak gösterecek. Bilim-kurgu türündeki film, sorunsuz yaşamak için her konuda kontrol altına alınmış bir toplumda geçiyor. Bu toplumda savaş, hastalık, ırkçılık gibi kötü şeyler artık yok; ancak diğer yandan aşk, dostluk gibi insani değerler de yitip gitmiş. Film de, geçmişte insanların nasıl yaşadıklarını keşfeden ve toplu- mun geçirdiği değişimi sorgulayan bir gencin hikayesini anlatıyor. Taylor’ı bu filmde Rosemary karakterini canlandırırken izleyeceğiz, yani kızımız yan rolde olacak. Biz yine de rol gereği kahverengi peruk takan Taylor’ı beyazperdede görmek için sabırsızlanıyoruz!

Yeni albüm yolda!

Taylor, Temmuz 2013’ten beri, yani son bir yıldır yeni albümü için şarkı yazıyor. Güzel yıldızın merakla beklenen beşinci albümünün bu yılın sonlarına doğru çıkması planlanıyor. Taylor, Kasım 2013’te verdiği bir röportajında, daha o zamanlar bile albüme girmesini kesinlikle istediği yedi, sekiz şarkı olduğunu söylemişti. Duyduğumuza göre; şarkıcı, bu albüm için daha önce de çalıştığı ünlü yapımcılar Max Martin ve Shellback ile yeniden bir araya gelmiş. Taylor’ın albüm için gücünü birleştirdiği bir diğer isimse One Republic grubunun solisti Ryan Tedder. One Directi- on, Ellie Goulding ve Jennifer Lopez’e de şarkılar yapan Ryan, çok yetenekli bir müzik adamı. Ryan kadar işinin ustası biri bile Taylor hakkında: “Hayatımda gördüğüm en hızlı şarkı sözü yazarı” diyor. Yeni albüm öncesi basınla ilişkiler yetkilisini de değiştiren Taylor, bakalım nasıl sürprizlerle müziğe geri dönecek?

Detaylarla Taylor…

Swiftie’ler iyi bilir ama bilmeyenlere de duyuralım; Taylor’ın takma isimleri Tay, T-Swift, Swifty, T-Swizzle ve T-Sweezy.

Gitar çalmayı bir bilgisayar tamircisinden öğrendi. İlk bestesi “Lucky You”yu o tamirciden öğrendiği üç akorla yazdı.

“Saturday Night Live” tarihinde, kendi monoloğunu yazmasına izin verilen ilk isim Taylor’dı. O da en iyi bildiği şeyi yaptı ve bu monolog için “My Monologue Song” adlı şarkıyı besteledi:)

Çocukluğu Shel Silverstein ve Dr. Seuss okuyarak geçti.

En sevdiği kitaplardan biriyse, Harper Lee’nin Pulitzer ödüllü romanı “Bülbülü Öldürmek”.

Müzikal anlamda en çok Shania Twain’den etkilendiğini ama Britney Sprears’a da bayıldığını söylüyor.

iPhone kabı takıntısı var. Bir sürü çeşit alıyor, özellikle vintage ve el yapımı olanlara bayılıyor.

Üç kez trafik kazası atlattığı için araba kullanmaktan korkuyor.

On iki yaşındayken üç yüz elli sayfalık bir roman yazdı ama yayımlatmadı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.