“Hayat Bilgesi” olmaya ne dersin? :)

“Limit Sizsiniz”, “Her Şey Seninle Başlar” gibi çok satan kişisel gelişim kitaplarına imza atan Mümin Sekman’ın son kitabı “Hayat Bilgesi” için bir araya geldik. Kitabın da ana teması olan “Hayatı nasıl yaşamalı?” sorusunu ve bütün merak ettiklerimizi sor

Hey Girl - - ICINDEKILER - Yazı Fatma Karaca

Başarı ile ilgili kitap yazma fikri nasıl ortaya çıktı?

Benim hikayem Ankara Üniversitesi’nin kantininde başladı. Aklıma bir şey geldi; “Sıfırdan zirveye çıkan bir sürü insan var. Ama bu insanların nasıl başarılı olduğunun bilgisi onlar ölünce yok oluyor. Biri kalksa ve tüm bu başarılı insanları inceleyip sistematik bir şekilde analiz etse sonra da bunu anlatsa. Bu,u, entelektüel olarak fırsat eşitliği sağlayan yan bir çalışma olur.” dedim. Biri bunu yapsın diye bekledim. Hukuk fakültesindeydim sindeydim ve kendi kendime düşündüm. üşündüm. “Ben hukukçu olmasam masam ne eksilir Türkiye’de? ye’de? Ben farklı bir şeyler yapmalıyım” dedim ve kişisel gelişim konusunda nda uzmanlaşmaya aşmaya karar r verdim. Hayatımın tımın en büyük yük yol ayrımıydı mıydı ama hiç düşünmeden meden tercihimi himi yaptım. m. Önce seminerler nerler vermeye eye başladım m bu alanda. Sonra onra ilk kitabımı mı 21 yaşında yazdım. O kadar çok soru geliyordu ki ilk kitap zorunluluktan yazılmış bir kitaptır aslında:)

21 çok erkenmiş:) Okulda arkadaşlarınıza da başarılı olmak için tavsiyelerde bulunur muydunuz?

Tam bir baş belasıydım. İlk kobaylarım her zaman arkadaşlarım ve sevgililerimdi:) Onlar da çok ilgi gösteriyor gösteriyor- du. Çünkü uğraştığım şeyler hep psikolojiyle ilgiliydi aslında. Önce onlarda deniyordum, sonra seminerlerde anlatıyordum. Mesela hipnoz tekniklerini öğrendiğimde gönüllü arkadaşlarıma deniyordum. O zamanlar öğrenci evinde olduğumuz için hipnoz ettiğimiz kişiye bulaşık yıkatmaya çalışıyorduk; hep birlikte eğleniyorduk:)

Hipnoz,p , öğrenmöğrenmeğ konusunda işe yarar mı? ÖrneğÖrneğin; dil öğrenmekmek için?

Hipnozla telkin alm alma analitik beyinlerde işe yaramaz. Ama b bazı beyinlerde kelime ezberlemek içi için işe yarayabilir. Hipnozun asıl etkin olduğu alan mantıksız korkular korkuları yenmektir. Mesela, kediden k korkan birinin korkmamasını sağlamak mümkün. Çünkü be beyin için bu mantıklı değild değildir ve kolayca unutabilir.

Sizi ttanımayan yok, kitapkitaplarınız çok okunuyonuyor.y Bunu neye bağlğ bağlıyorsunuz?

İlk kit kitabım “Ya Bir Yol Bul, Ya Bir Yol Aç ya da Yoldan Çekil” Çekil”i yazdıktan sonra her yıl bir k kitap yazmaya karar verdim. Böylece ilerlediğim yolda her adımda bir taş bırakarak arka arkamdan gelecek kişi-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.