ADIMLARINI YENILE

Hey Girl - - HEYGIRL ÖZEL -

Güneşli, nemli ve oldukça sıcak geçen yaz ayları bittiğinde oluşan iklim değişikliği, cildimizin de birçok ihtiyacını beraberinde getiriyor. Bu sebeple okul başlamadan önce kapsamlı bir el ve ayak bakımından geçmende fayda var. Peki neler yapmalısın? Divinia Beauty Center’dan Gizem Günaydın’ın sana bazı önerileri var.

Günlük bakım olarak, ayaklarını her gün ılık ve sabunlu suyla yıka. Ardından serin suyla durulayıp bir havlu yardımıyla ve parmak aralarını atlamadan iyice kurula. Dilersen ayaklarına ekstra bakım için talk pudrası veya krem sürebilirsin.

Cilt tipin kuruysa ayak topuklarındaki çatlaklar çok fazla olabilir. Topuk bölgesindeki derinin kalınlaşması, süreli ayakta durman ve yürümen sonrasında çatlamalara yol açar. Bedenimizin tüm ağırlığını taşıyan ayak topuk bölgemizdeki yağ hücreleri ezilme gösterirler. Bu nedenle topuktaki derinin nemsiz kalması ile çatlamalar başlar. Ayağın terlemesi ve sürekli olarak kapalı ayakkabı içerisinde kalması sonucu oluşabilecek bazı bakteriler de, topuğun tahribine ve çatlamasına neden olabilir. Bunu engellemenin yolu, medikal ayak bakımından geçiyor. Ayak sağlığı bakımında, tırnak kesimi, tırnak dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve parlatılması, sertleşmiş derilerin giderilmesi gibi uygulamalar hijyenik koşullar altında gerçekleştiriliyor.

Ayakkabı seçerken model ve renkten önce ayakkabının rahatlığına, doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen göstermen gerekiyor.

Ayağımız gün içinde şişer ve genişler. Bu nedenle ayakkabını öğleden sonra alman daha uygun. Ayakkabıları, her iki ayağında da denemeden almamalısın.

Ayak numarası ayakta iken ölçülmeli ve topuk yüksekliği 1,5-2,5 cm arasında olmalı.

Ayakkabı, önden, yandan, topuktan rahat olmalı, ayağı sıkmamalı. Özellikle ayak başparmağı, ayakkabının önüne değmemeli. En uzun ayak parmağı ile ayakkabı ucu arasında 1 santimetre mesafe olmalı. Parmaklarını, ayakkabının içinde rahatça hareket ettirebilmelisin. Ayakkabıları giydikten sonra biraz yürümek gerek. Böylece yürüyüş sırasında ayaklarının

rahat olup olmadığını anlayabilirsin.

Mantar, nasır, batık tırnak, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, ayak ve tırnak sağlığını da olumsuz etkiler. Parmakları sıkıştıran dar ayakkabı giymek, yanlış tırnak kesimi (çok kısa kesmek ve törpülememek), darbeler ile oluşan tahriş, kilo sebebiyle batıklar olabilir. Pedikür esnasında yapılan batık çıkarma işlemi batığın oluşturduğu ağrıyı geçici bir süre ortadan kaldırır; ancak devamında ise daha büyük sorunların alt yapısını oluşturabilir.

Ayak mantarının oluşumuna ve çoğalmasına ayakların yıkama sonrası kurutulmaması, çorapların ve ayakkabıların haddinden fazla sıkı olması neden olabiliyor. Ayakların terleme sonucu uzun süre nemli olarak kalması da mantar oluşumunu tetikliyor.

Ayakların temiz, serin ve kuru olmalı. Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giymelisin. Vücudun yükünü taşıyan ayaklarımız nasır oluşumuna meyilli. En büyük nedeni ise ayak parmaklarındaki şekil bozuklukları ve ayakkabı seçimi. Çıplak ayakla yürümekten kaçınmak gerekir. Sıkmayan rahat ayakkabılar tercih edersen bu durumdan kurtulabilirsin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.