VE BESLENME

Hey Girl - - OZEL -

Ergenlik döneminde nasıl beslenmen ve nelere dikkat etmen gerektiğini öğrenmeye hazır mısın?

Ergenlik dönemini artık biliyorsun. Duygu dalgalanmalarının sürekli olarak yaşandığı bu dönemde yetişkinliğe adım atıyorsun. Haliyle de hem fizyolojik, hem psikolojik hem de sosyal açıdan birçok değişim yaşıyorsun. Çevrenin etkisi, yoğun okul programları, sınavlar, özgürlük duygusu gibi kaygılar nedeniyle bu dönemde sağlıklı beslenme konusunda birazcık özensiz davranabilirsin. Moso Diyet ve Beslenme Danışmanlığı’ndan Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak’ın anlattığına göre bu dönemdeki duygusal iniş çıkışlar bilinçsiz yemek tüketimine neden oluyor. Oysa ki ergenlik dönemi, kalıcı yağlanmanın oluştuğu kritik bir dönem. Alınan fazla kilolar, vücuttaki yağ hücresi sayısının artmasına neden oluyor. Bunun sonucunda da yetişkinlik döneminde şişman bir vücut kaçınılmaz hale geliyor. Dış görünüşümüzü etkileyen en önemli şeylerden biri de kuşkusuz sivilceler! Büyük çoğunluğu hormonal değişikliklere bağlı olan sivilceler, taze sebze ve meyvelerden zengin,

ÖRNEK tam tahılların, protein kaynakları olan balık, tavuk, yağsız et, kuru baklagillerin bulunduğu bir beslenme planı ile ve düzenli cilt temizliği ile zamanla ortadan kaybo- labilirler.

YAP- YAPMA

Gazlı içecekler ‘out’ Su ‘in’: Gazlı içecek tüketimini ‘su’ ile değiştir.

Kahvaltısız olmaz: Sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak, uzun ve yorucu ders saatleri boyunca aynı enerji seviyesinde kalmaya yardımcı olur.

Öğle yemeği: Okul yemekhanesinde yemiyorsan yanına sandviç veya proteinli bir salata alabilirsin.

Akşam yemeği: Tüm gün az az sık sık yemek, akşam yemeğinde aşırıya kaçmayı engelleyerek daha sağlıklı ve ölçülü beslenmene yardım eder.

Formda kalabilmek için di diyetisyen Gamze Şanlı Ak’ın önerilerine göz at!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.