Sosyal mi, asosyal mi?

Adı sosyal medya ama bizi gerçekten sosyal mi yapıyor yok yoksa asosyal mi? Bunun cevabı bizim sosyal medyayı nasıl ve ne kadar kullandığımıza bağlı…

Hey Girl - - BLOG DÜNYASI -

5 bin SMS kampanyaları bir dönemin en trendy olayıydı. Yeni alınan telefonlarımızda doyasıya mesajlaşmak paha biçilemezdi. Zamanla o popüler SMS’lerin yerini telefonlarımızdan bile kolayca girebileceğimiz internet aldı. Tek tuşla, arkadaşlarımızın nerede olduğunu, kiminle çıktığını, ne düşündüğünü ve daha birçok şeyi görebiliyoruz. Dolayısıyla onu arayarak sormaya ya da bir fincan kahve içerken sohbet edip bunları konuşmaya gerek bile kalmıyor. Hal böyle olunca, “İçimizdeki dedektifi uyandıran Swarm, fotoğrafçılık zevkimizi geliştiren Instagram, birinin hangi okula gittiğini ya da ailesinin nasıl olduğunu merak ettiğimizde sarıldığımız Facebook olmadan en fazla kaç saat geçirebiliriz?” soruna verdiğimiz cevap hepimizi korkutuyor. Şarj aletimiz olmadan dışarı çıkmıyor, gittiğimiz ilk mekanda wifi şifresini soruyoruz. Şarjımız ve internetimiz olduğu zaman daha mutluyuz.

Yazı Fatma Karaca ranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Bölümü’nden Uzman Psikolog Ayşegül Moral’ın kapısını çalıyoruz. Sosyal medya bağımlısı olup olmadığını anlamak için kendine şu soruları sormakla işe başlayabilirsin…

Sosyal medyayla ilgili çok fazla şey düşünüyor musun? Örneğin; internette oynadığın bir oyunun hayalini kurup, paylaşacağın fotoğraf üstünde saatlerce düşünüp, çekeceğin 10 saniyelik bir video için bile uzun uzun tekrarlar yapmak gibi…

İnternette vakit geçirirken çok keyif alıyorsun. Bu yüzden sürekli internette daha fazla vakit geçirme isteği duyuyor musun ya da moralin bozuk olduğunda elin telefona gidiyor mu?

Ailenin de baskısıyla telefonla ve bilgisayarla çok fazla vakit kaybetmemek için kendini kontrol etmeye çalıştığında bu girişimin başarısızlıkla sonuçlandı mı? sık sorun yaşayıp bu sorunlara rağmen kullanmaya devam ediyor musun?

Aşırı internet kullanımı nedeniyle ders notlarının düştüğü ya da okulla ilgili güzel bir fırsatı tehlikeye attığın oldu mu?

Ailene, öğretmenine, arkadaşlarına ya da doktoruna sosyal medyadaki hesaplarınla ve internette kalma sürenle ilgili yalan söyler misin?

Kendini kaygılı, mutsuz, bıkkın hissettiğinde sosyal medyayı problemlerden kaçmak ve mutlu olmak için kullanır mısın?

Sosyal medyada bir şeyler paylaşmak için çok güçlü bir istek duyup paylaştığında rahatlıyor musun?

Mecbur olmamana rağmen günde 6 saatten fazla telefonunla ya da internette takılır mısın?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.