Neden bagımlıoluruz?

Hey Girl - - BLOG DÜNYASI -

Hepimiz beğenilmek, onaylanmak, dikkat çekmek isteriz. Sosyal medya tüm bu ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra istediğimiz birine ulaşmak ve başkalarına karşı da ulaşılabilir olmamızı sağlar. Bu yönüyle dopamin salgısını arttırarak haz alma duygusunu tatmin eder. Ayrıca fotoğraflarımız çok fazla beğenilip, videomuz olumlu tepkiler aldığında geçici mutluluk etkisi yaratır. Bu yüzden sürekli olarak farkında olmadan refleks olarak hesaplarımızı kontrol edip güncellemek isteriz. Bunun sonucunda elimiz sürekli telefona ya da bilgisayara gider. Acaba sosyal medyaya bağımlı mıyız? Bunun cevabını verebilmek için Dav-

Sosyal medyada daha az bulunmak ya da tamamen kesmek için yaptıkların sonucunda huzursuzluk, öfke ve bıkkınlık hissettin mi?

Ailenin internette vakit geçirmen için sana koyduğu süreyi aştın mı ya da sık sık internet paketi aşımına uğruyor musun?

“Şuna da bakıyım uyuyacağım ya da bir fotoğraf daha paylaştıktan sonra ders çalışmaya devam edeceğim” gibi kendine koyduğun telkinlere uymadığın oluyor mu?

Sosyal medyada çok fazla takıldığın için ailen, arkadaşların ve sevgilinle sık Eğer bu sorulardan birkaçına olumlu cevap veriyorsan, acil durum çanları çalıyor demektir! Acilen silkelenip zaman yönetimini iyi yapmalı ve sosyal medya kullanımını sınırlandırmalısın. Eğer bunu tek başına yapamıyorsan, ailenden ve arkadaşlarından seni engellemelerini isteyebilirsin. Arkadaşlarınla yüz yüze görüşmeyi dene ve buluştuğunuzda herkes telefonunu çantasına koysun. Canın sıkıldığında telefondan oyun oynamak yerine mümkünse takım oyunları oynamayı, örneğin iki takım olup bowling turnuvası yapmayı teklif edebilirsin. Telefonunu ve bilgisayarını “imha et” demiyoruz ama onu sürekli elinde bir organınmış gibi taşımaktan da vazgeçmelisin. Haydi Heygirl Kızı inanıyoruz yaparsın:)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.