Insurgent Kimseye uyma, kendin ol

Heyecanlı bekleyiş nihayet sonlanıyor; ilk filmi geçen yıl gösterilen fenomen seri “Divergent”ın ikinci filmi bu ay vizyona giriyor!

Hey Girl - - ERKEKLER - YAZı Arzu Dalyan

Son yıllarda, karanlık ve kurgusal geleceklerde geçen hikayeler favorilerimiz arasına girdi. “Açlık Oyunları”, “Labirent: Ölümcül Kaçış” gibi kitaplar ve filmler en sevdiğimiz seriler olup çıktı. İlk kitabı “Uyumsuz”un 2011 yılında yayımlandığı “Divergent” serisi de kısa sürede onlarca dile çevrilip milyonlarca hayran kazanınca film versiyonu için hazırlıklar başladı. Fenomen haline gelen serinin başrol oyuncularını bulmak kolay olmadı. Neyse ki rolleri, ikisi de birbirinden yetenekli ve karizmatik oyuncular Shailene Woodley ve Theo James kaptı, film daha da hareket kazandı!

Tanışma faslı

Serinin ilk filmi Mart 2014’te vizyona girmiş ve “Divergent” çılgınlığını iyice büyütmüştü. İkinci film “Insurgent” ise bu ay içinde beyaz perdede olacak ve muhtemelen o da izlenme rekorları kıracak. İlk filmde, bugünkü Kuzey Amerika topraklarında ama bilinmeyen bir gelecekte yaşayan Tris’in dünyasına adım atmıştık. İnsanların baskın özelliklerine ve kendi tercihlerine göre Özverili, Erdemli, Korkusuz gibi sınıflara ayrıldığı toplumda geçen olaylar, resmen nefesimizi kesmişti. Filmde bizi heyecanlandıran bir başka nokta da Tris ve eğitmeni Four’un büyük aşkı olmuştu. Çok merak uyandıran bir şekilde noktalanan ilk filmden sonra bekleyiş nihayet yakında sona eriyor ve ikinci film Insurgent ile macera 20 Mart’ta kaldığı yerden devam ediyor.

Bizi neler bekliyor?

Filmin iki başrol oyuncusu Shailene Woodley de, Theo James de ikinci filmin ilkine göre bir yandan daha duygusal diğer yandansa daha aksiyon dolu olduğunu söylüyor. Bu filmde cesur çıtırımız Tris hem ailesi ve dostları başta olmak üzere toplumu yok olmaktan kurtarmaya çalışacak hem de kendi geç- mişi ve içinde yaşadığı toplumla ilgili öyle sırlar öğrenecek ki ne yapacağını şaşıracak. Başrol oyuncusu Shailene Woodley; “Tris’i bu kez hem iç dünyasında hem de dış dünyada bir savaş bekliyor” diyerek karakterinin başına gelecekleri gayet güzel özetliyor. Theo James ise: “Bu sefer daha gerçekçi hikayeler göreceğiz. Hem eğlenceli hem de derin ve duygusal bir filme hazır olun” mesajını veriyor, heyecanımız iyice katlanıyor!

Yapım notları

Yapımcılar, ilginin yoğun olduğu filmi rahatça çekmek için filme bir takma ad vermişler. Hayranlar setleri basmasın ve dikkat dağıtmasınlar diye gittikleri her yerde; “Mineral adında bir film çekiyoruz” diyerek herkesin daha rahat çalışmasını sağlamışlar.

Filmde kötü niyetli bir bilim insanını oynayan Oscar’lı oyuncu Kate Winslet, “Insurgent”la beraber kariyeri boyunca ilk defa bir seride ve devam filminde rol almış oldu.

Filmde esas kızımız Tris’i genellikle kısa saçlı göreceğiz ama karaktere hayat veren Shailene Woodley’nin saçları kesilmeden önce de bu film için birkaç sahne çektiği söyleniyor. Yani birkaç sahnede de olsa, Tris’i yeniden uzun saçlarıyla gördüğümüz de olacak.

Shailene Woodley; Ansel Elgort ve Miles Teller ile bu film için üçüncü kez bir araya gelmiş oldu. Shai daha önce Ansel’le “Aynı Yıldızın Altında” ve serinin ilk filmi “Divergent”ı çekmişti. Miles’la ise “Spectacular Now” ve “Divergent”ta beraber çalışmıştı.

Shai, böylesine sevilen bir karakteri canlandırmanın üzerinde çok büyük bir baskı yarattığını söylüyor. Hatta aslında Tris rolünü geri çevirmeyi düşündüğü bile olmuş ama onu, yakın arkadaşı Jennifer Lawrence ikna edip işi almasını sağlamış.

Theo James, hayat verdiği Four adlı karakteri çok seviyor ve onu “Başta çok sert ve soğuk görünüyor ama tanıdıkça yaralı ve savunmasız olduğunu görüyorsunuz. Değişik bir karakter” sözleriyle anlatıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.