ask baskadır:)

Kimine göre uzak mesafelere rağmen ilişki yürütmek imkansız. Evet, mesafeler fazlaca özletip acı çektirebilir ama ilişkinin yaşanmasına engel değildir. Tabii bazı noktaları ihmal etmezsek…

Hey Girl - - ERKEKLER - Yazı Fatma Karaca

Bazen hiç beklemediğin anda bazense küçük bir hoşlanmayla başlayıp bütün vücudunu sarabilir aşk… Kimi zaman etkilenip planlı bir şekilde “tesadüfler” yaratıp dikkatini çekerek, kimi zamansa karşılıklı büyük bir çekimle başlar her şey:) Sebepsiz bir enerji, saatlerce telefon elde sıkılmadan konuşmak, uykusuz kalmak pahasına sabah erkenden buluşup akşama kadar gezmek, dedektifliğe soyunup onunla ilgili her şeyi araştırmak, bazen üzülmek hatta belki platonik takılmak… Ne olursa olsun bu duyguları hissetmek bile seni biraz daha büyütecek, hayata bakış açını daha değiştirecek ve en önemlisi de belki “Hadi canım, klişe bu” diyeceksin ama ilerde hatırlayıp “Yaaa ne şapşalmışım” diyerek güleceğin anılar bırakacak hayatında:) Aşkın zoru, kolayı olmaz ancak yaşayarak bazı şeyleri aşabilir ya da aşamayacağını görüp kendine başka bir yol çizebilirsin. Ama ilişkinizdeki olumsuzlukları ortadan kaldırmak, en azından sizi üzmemesi için üstesinden gelmen mümkün. Mesela, uzak mesafeli ilişkilerde ah o mesafeler yok mu gerçekten çok can sıkıcı! “Ayrılsam” desen çok sevdiğin için kalbin karşı çıkar, “Sabredeyim” desen özlemek neymiş kitabını yazarsın. Eğer bunları yaşayanın sadece sen olduğunu düşünüyorsan, fena halde yanılıyorsun. Hayatının bir döneminde herkes uzaktan bir ilişki yürütmek zorunda kalmıştır ya da kalacaktır, inan bana:) Tabii sadece bunu bilmek senin içinin rahatlamasına yetmez ama tecrübeyle sabittir ki bu tarz ilişkilerde her şeye mutlu bir şekilde devam edebilmek için bazı tavsiyelere kulak vermelisin.

KONUŞMAYA ARA VERME

Hadi yine iyisin, teknoloji sayesinde istediğiniz gibi konuşabilirsiniz. İletişimin her türlüsünü kullanın ve her gün mutlaka konuşun. Skype, Facebook Chat, Google Voice gibi görüntülü konuşma en iyisi. Böylece birbirinizi de görmüş olursunuz. Ayrıca Viber sayesinde internet üzerinden mesajlaşmanın yanı sıra arama da yapabilirsin. Eğer erkek arkadaşın farklı bir ülkeye gittiyse, sadece internetle yetinmeyip o ülkeye göre bir telefon hattı alabilirsin. Ama ne olursa olsun iletişiminizi sıcak tutmak için, “Çok yorgundum arayamadım, hiç müsait değilim” gibi bahanelere yer vermeyin! Hatta bazen mail atıp romantik şarkılar göndererek onu şaşırtabilirsin:)

ÇEVRENIZI ANLATIN

Birbirinizin çevresini bilmemek hem sohbetinizi kısıtlar hem de aranızı soğutabilir. Onun nerelerde takıldığını, nasıl arkadaşları olduğunu, okulunun nasıl olduğunu bilmek seni ona daha da yakınlaştırır. Aynı şekilde o da senin okulunu, arkadaşlarını ve sık sık gittiğin yerleri bilmeli. Mümkünse buluştuğunuzda arkadaşlarınızı tanıştırın. Birbirinizi en çok gittiğiniz yerlere götürüp her şeyinizi anlatın. Böylece konuşacak daha çok şey bulursunuz ve herhangi bir şey anlatırken, öncesinde olan şeyleri anlatmaya gerek kalmaz. Çünkü zaten biliyor olursunuz. “Şimdi bu konuyu anlatsam o kişileri tanımıyor ki en iyisi anlatmayım” diye düşünmezsiniz. Gün içinde yaptıklarınızı da birbirinizle paylaşın. Yan yana olmasanız da bu tip paylaşımlar sizi birbirinize bağlar.

SÜRPRIZLER YAP

Sürpriz yapıp sevdiğimiz kişiyi mutlu etmek kadar güzel bir şey yok! Çünkü o mutlu olunca biz hem onun teşekkürleri, hem de gözlerindeki pırıltı sayesinde daha da mutlu oluruz:) Ama uzun mesafeli ilişkilerde bu nasıl mümkün? Evet, yan yanayken yapılacak daha çok şey var. Fakat uzaktayken de böyle bir fırsat yok değil. Onun sevdiği şeylerden sevimli bir kutu yapıp kargoyla gönderebilirsin. Hatta farklı bir ülkede yaşıyorsa, senin bulunduğun yerdeki meşhur tatlılardan veya sevip ama ulaşamadığı yiyeceklerden bir paket yapabilirsin. Sen yeter ki iste ve yaratıcılığını kullan, yapılamayacak hiçbir şey yok:)

HER BULUŞMAYI PLANLAYIN

Her buluşmanızdan sonra evlerinize dönecekken bir veda havası, gözyaşları olmasını istemiyorsanız, bir sonraki buluşmayı planlayın! Buluştuğunuzda, bir daha ne zaman ve nerede görüşeceğinizi planlayarak ayrıldığınız zaman, bir sonraki randevu için heyecanla gün saymaya başlayacaksınız. En önemlisi de birbirinizi beklediğinizden emin olacaksınız. Gün belirleyemiyorsanız bile en azından, “Yaz tatilinde, sınavlardan sonra” gibi zamanlar belirleyin. Hem unutma, sayılı gün çabuk geçer. Bu yüzden sonraki buluşmaları ucu açık bırakmayın.

TRIPLERI BIRAKIN

Trip atmak biz kızların doğasında var. Bazen “Ben trip atmıyorum” derken bile trip atarız:) Ama uzun mesafeli ilişkiler tripleri kaldırmayabilir. Çünkü gönül almak o kadar kolay olmayabilir ve karşımızdaki bundan sıkılır. Onu bunaltmamak için trip atma alışkanlığını bir kenara bırakmak en iyisi, söylemedi deme:)

HEP POZITIF OL

Eminiz ki çevrende “O seni aldatıyordur, seninle sadece sıkıldığı için konuşuyordur, bak bugün aramadı kim bilir neden” diyerek canını sıkanlar olacaktır. Hatta birbirinizden uzakta olduğunuz için bunun ilişki sayılmadığını söyleyenler bile olabilir. Sen bu laflarla gaza gelip senin yakışıklıyla tartışmak, kendini üzmek yerine herkese senin hissettiklerine ve size saygı duyması gerektiğini hatırlatmalısın. Mesafeler bir gün azalır ve tamamen yok olur. Sen her zaman olumlu ol. Uzakta da olsa seni düşünüp değer veren biri olduğunu bil ve bugünlerin geride kalacağını düşün.

SIRLARINIZ OLMASIN

Birbirinizden ne kadar çok şey saklarsanız, kalbinizi de o kadar kapatırsınız. Daima açık ve net olmayı deneyin. Kızdığınızda bunun sebebini, ne beklediğinizi, birbirinizin hayatınızda tahammül edemediğiniz ve değişmesini istediğiniz şeyleri açıkça söyleyin. Bir şeyine kızıp içine kapanmak ve onun anlamasını beklemek aranızın bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini de güven vermek için birbirinizle paylaşabilirsiniz.

BAŞ BAŞA DA VAKIT GEÇIRIN

Buluştuğunuz zaman birbirinizin arkadaşlarıyla da tanışıp hep birlikte program yapmanız çok önemli. Böylelikle onun arkadaş ortamında nasıl biri olduğunu görüp daha yakından tanıyabilirsin. Ama mutlaka baş başa planlar da yapmalısınız. Örneğin; sinemaya gidebilir, sokaktan kestane alıp uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Baş başa vakit geçirmek ikinize de iyi gelir, aranızdaki iletişim gelişir ve konuşacak daha çok şey bulursunuz:)

NOT:

Farklı kıtalarda, ülkelerde, şehirlerde bile olsanız unutma; sen onu ne kadar yakın hissedersen, o kadar yakındır sana!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.