Sorunları çöz, başarıyı katla!

Okulda en çok yaşanan sorunları bulduk, Spiritüel Gelişim Uzmanı Gülnur Ünal’a sorduk! Sen de içinden çıkamadığın şeylerin çözümünü okuyup kolayca üstesinden gelebilirsin:)

Hey Girl - - ICINDEKILER - Yazı Fatma Karaca

Konsantre olamıyorum

Yoksa sen de mi öğretmeni ninni gibi dinleyen, derslerde uykusu gelen gruptasın? Bu konsantrasyon sorunu çoğunlukla hiperaktif kişilerde görülür. Ama sanma ki başkalarında yok. Herkes bir konuya 20 dakika odaklanabilir. Dikkatini derse veremeyişinin sebebi ailenle ya da arkadaşlarınla yaşadığın sorunlar olabilir. Hatta bu sorun belki doğumdan itibaren yaşadığın bir travmadır. Çünkü konsantrasyon eksikliği yaşayan kişilerin kafasında kodlar oluşur. Bunlar “Dersler çok sıkıcı, derslerimi yapamıyorum, böyle giderse sınıfta kalacağım, başarılı değilim” gibi cümleler. Tanıdık geldi değil mi:) Negatif düşünce, seni gün geçtikçe daha da başarısızlığa iter. Bu yüzden hemen işe koyulup daha pozitif yaklaşmaya çalış ve kendine ulaşılabilir hedefler koy.

Hoca bana taktı!

Bu cümleyi herkes söyler:) Fakat bazen kendimizle de yüzleşmemiz gerekiyor. Öğretmeninin sadece çalışkan arkadaşlarını sevdiğini mi düşünüyorsun? Bu algı sadece sende değil, herkeste var. Evet, öğretmenler başarılı öğrencileri severler ama tek sevdikleri şey başarı değildir. Sosyal ve okulda aktif öğrencilerin de her zaman arkasındadırlar. Bir hobi edinip okulun spor ya da sanat kulüplerinden birine girebilirsin. Böylece öğretmeninin takdirini kazanıp pozitif olarak kanaat notu kullanmasını sağlayabilirsin:)

Yoguntempoya yetisemiyorum.

Dershane ve okulu aynı cümlede duyunca bile oflayıp pufladığına eminiz:) Okul, dershane, özel ders, kurs derken kendine ayıracak zaman kalmıyor değil mi? Arkadaşlarınla pijama partileri yapıp okuldaki yakışıklıyı çekiştirmek, favori şarkıcının klibini izleyip karaoke yapmak, battaniyenin altında film izlemek daha keyifli elbette. Bunlar da güzel ama biraz daha sabretmen gerekecek. Belki TEOG’a hazırlanıyorsun belki de üniversiteye... Öncelikle bunun bir dönem olduğunu ve sınav sonrası her şeyin biteceğini aklından çıkarma. Ne kadar iyi hazırlanırsan o kadar iyi. Evet okul, kurs ve dershane arasında koştururken yoruluyorsun. Ama iyi organize olursan bu dönemi de en iyi şekilde atlatabilirsin. Bir an bile boş vakit geçirme. Gün içinde vaktini daha tasarruflu kullan. Ne de olsa sınav sonrası bütün zamanlar senin olacak.

Ön yargılı dersler

Sözel öğrencisiysen sayısal derslere, sayısal derslere hakimsen sözel derslere karşı büyük bir ön yargın olabilir. Aslında bu ön yargının oluşmasının nedeni söylenenler. Evdekiler ya da sınıf arkadaşların “Matematik çok zor, hiç bir şey anlamayacaksın” cümleleriyle seni etkileyebilirler. Belli bir süre sonra bu olumsuz düşünce otomatik olarak sende o derslere karşı ön yargı oluşmasına sebep olur. Unutma ki hiçbir şey çaba sarf etmeden elde edilmez. Ön yargı yerine seni zorlayan ders hangisiyse nasıl daha kolay anlayabilirsin bir düşün. Kendine bir strateji geliştir. Örneğin çoğu öğrenci matematikten uzak durur. Oysa onun da formülü, kuralı var. Biraz çabayla sen de matematik öğretmenin kadar iyi olabilirsin. Öğretmeninin anlatım şeklini beğenmiyorsan, internette aynı konuyu farklı öğretmenlerden dinle. Ya da bu konuda iyi olan sınıf arkadaşınla bir araya gel, konuyu anlatmasını rica et. O ders buraya gelecek, o sınav geçilecek başka çaresi yok:)

Dıslanma korkusu

Bu korkuyu her öğrenci hayatında en az bir kez yaşamıştır:) Şimdiki okuluna yeni gelmiş olabilirsin ya da arkadaşların seni dışlıyor olabilir. Onların bu olumsuz tavrını engellemek için öncelikle çok iyi bir gözlemci olman şart. Hangi arkadaş grubuna girmek istiyorsan onların neler yaptığını, nelerden hoşlandığını incele, dikkatlerini çek. Okul içindeki grupların çoğu Whatsapp’da bir gruba dahiller. Bu gruba dahil olmaya çalış ve ilginç fikirler paylaş. Örneğin; herkesin bayıldığı şarkıcının konseri hakkında ekstra bilgiler yaz. Okul servisinde, kantinde, yemekhanede, teneffüste boş durma. Herkesle iletişim kur. Fakat aşırıya kaçmamaya dikkat et. Okulun en popüler kızı olmak gibi bir hedefin yoksa, anlaşamadıklarınla sadece selamlaşmayı dene. Herkesin en iyi arkadaşı olacak değilsin ya!

Tek basıma ödev yapamıyorum

Hayatın hep ödevlerle geçtiğini unutma. Bunu kendi başına başarmayı öğrendiğin zaman her şey daha kolay olacak. Ödev yapmak, öğrenme ve araştırma becerini geliştirir. Sorumluluk, sabır ve zaman kontrolü yeteneği kazandırır. Ödevlerini yaparken başkalarından yardım isteyip görüş alabilirsin ama tümüyle ödevi yapmalarını istemen yanlış olur. Ayrıca sürekli yardım almamaya çalış, yoksa bu alışkanlığa dönüşebilir ve ilerde tek başına bir şeyler yapmakta zorlanabilirsin.

Sınav heyecanı

Heyecanını kontrol edebilmek için daima planlı olmalısın. Örneğin planlı bir şekilde ders çalışmayı öğrendiğinde disiplin kazanırsın, zamanı yetiştirememe gibi bir sorunun da olmaz. Ayrıca sınavdan bir hafta önce, “Bu sadece bir sınav, mükemmel olmak zorunda değilim, çok çalıştım, elimden geleni yapıyorum” gibi sesli bir şekilde olumlama yap. Bunu yaparken nefes alıp vermeyi ve cümleleri şimdiki zaman kipinde kurmayı dene. Unutma sözler büyü gibi etkilidir:)

Kendimi ifade edemiyorum

Kendini ifade etmekte zorluk yaşadığını düşünüyorsan, bunun nedeni az okuman olabilir. Okul kitaplarının haricinde okuma alışkanlığı edinebilirsin. Böylece kelime dağarcığın gelişir ve kendini daha iyi ifade etmek için doğru sözcükleri bulursun. Ayrıca karşındaki kişiyle konuşurken heyecanlanıyorsan ve sesin titriyorsa, evde ayna karşısında kendinle yüzleşerek konuşmayı dene. Ayna tekniği ile yapacağın alıştırmalar heyecan sorununun üstesinden gelmene yardımcı olur!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.