Uzman gözüyle- Okul

Derslerle, sınavlarla başın dertte mi? Sorununu söyle, çözümünü birlikte bulalım.

Hey Girl - - ICINDEKILER - Hazırlayan FerahimFer Yeşilyurt Yazışma adresi uzmangozuyle@heygirl.com.truzm

“YAVAŞIM”

S Merhaba Heygirl. Övünmek gibi olmasın ama derslerim iyi:) Fakat çok yavaşım. Örneğin matematikte kitaptaki etkinlikleri yaparken ben 50. sayfadayken benden daha kötü olanlar 60. sayfaya geliyor, geçiyor bile! Yavaşlığım sınavlarımı da etkiliyor. Sınava ne kadar çalışırsam çalışayım yanlışım çıkıyor. Ayrıca derse dikkatimi veremiyorum. ECE

C Sevgili Ece, her insanın davranışı birbirinden farklıdır. Bazı insanlar daha hızlı hareket ederler bazısı ise daha ağırkanlıdır. Bu nedenle yavaşlık yapısal bir şey de olabilir. Sınavlarda hızlanmanın en iyi yolu sporda olduğu gibi kondisyonumuzu artırmaktır. Süre tutarak belirli sürede çözdüğün soruları ya da çalıştığın konuları değerlendirebilirsin. Bir de ders çalışmaya başlama ve bitirme saatlerini iyi belirle. 40 dakika ders çalışacaksan bu sürede olabildiğince çok konu yapmaya çalışarak sürenin sonunda da hemen masa başından kalkmayı dene. Zamanla kendinde önemli değişimler gerçekleştirebilirsin.

“AH ŞU MATEMATIKMATEMATIK!”

S Merhaba, 13 yaşındayım ve şu an 8. s sınıfa gidiyorum. Benim problemim 1. sı sınıftan beri matematikte başarısız olmam olmam. Ş Şimdiye kadar hep takdir aldım ama matematiğim her zaman 3 civarıydı. Bu problemi yıllardır aşamıyorum. Özel dersler aldım fakat hiçbir fayda göremedim. Sınavlarda ne yapmam gerektiği konusunda bana yardım ederseniz çok sevinirim. EKIM

C Merhaba Ekim, matematik, ülkemizdeki önemli sorunlardan biri. Neredeyse her Türk öğrencisinin kabusu. LYS 2014’te lise son sınıfta öğrenim gören öğrencilerin ortalaması 50 soruda 10 net civarı. Bu sonuç öğrencilerin matematik öğrenmede çok zorlandıklarını gösteriyor. Matematik aslında şifrelerden ibaret ve bir macera oyunu gibi. Ancak öğrenciler bu şifreleri çözmeyi bilemiyorlar. Sen de matematiğini geliştirmek istiyorsan biraz daha temel konulardan başla. 6 ve 7. sınıf konularını öncelikle çözmeye çalışarak başarabildiğine şahit ol. Sonra 8. sınıf testlerini çözmeyi dene. Bir hafta bu şekilde çalışırsan başarını artırabilirsin.

“NE KADAR ÇALIŞMALIYIM?”

S Merhaba, ders çalışma programımız nasıl olmalı? Günlük kaç saat ders çalışmalıyız? ÖYKÜ

C Sevgili Öykü, ders çalışma süresi senin ne kadar başarı beklediğinle doğru orantılıdır. Ama kısaca eve gelince günlük derslerini tekrar etmek için bir süre ayırmalısın. Daha sonra ise ödevlerini yapabilirsin. Ders çalışma planında mutlaka eğlence, izlemek istediğin dizi ya da arkadaşlarla konuşmak için ayarladığın zamanın da olsun. Uyuma ve uyanma zamanlarını da belirle. Unutma, mükemmel plan yoktur, sana uyan program vardır.

“SEVMIYORUM”

S Derslerde nasıl başarılı olabilirim? Örneğin matematiği nasıl sevebilirim? DERYA C Merhaba Derya, matematiksiz bir yaşam düşünülemez. Çünkü matematik hayatın her yerinde. Markete de gitsen matematik bilgisi sana lazım olacak. Matematiği mümkün olduğunca somutlaştırmayı dene. Aslında okuldan eve gelmek gibi bir şey. Önce bir büyüğünle bir kaç kez gidince sonra tek başına aynı yoldan gelebiliyorsun. Matematik de inan aynı böyle. Ama yolda kaybolmamak için tekrar tekrar aynı yoldan defalarca geçmen gerekiyor. Aynı soruları tekrar tekrar çözebilirsin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.