8. Renk: Seda

Şarkısının adı “Bembeyaz” olsa da aslında Seda, gökkuşağından da renkli bir kız! Çünkü baleden ses mühendisliğine kadar bünyesinde her türlü yeteneği barındırıyor:)

Hey Girl - - ICINDEKILER - Yazı İpek Koşan

Hoş geldin Seda! Bize bu işe nasıl başladığını anlatır mısın?

Biraz uzun bir hikayem var:) Babam her zaman müzikle ilgiliydi ve ben de küçük yaşta onun müzikleriyle dans etmeye başlamıştım. Aslında müzik hayatım dansla başladı. Müziği içimde hissetmek ve hissettiklerimi dansla dışarıya vurmak çok hoşuma gidiyordu. Daha sonra İzmir Amerikan Koleji’nde okurken İzmir 9 Eylül Üniversitesi Bale Bölümü’nün sınavlarına girdim. Yarı zamanlı olarak başladım ve ortaokul boyunca devam ettim. O kadar çok klasik müzik dinliyorum ki ister istemez müziğin matematiğine de merak saldım. Dans eğitimi alırken aynı zamanda müzik eğitimine de başladım. O zamanlar sesimden korkuyordum. İçimden şarkı söylemek geliyordu ancak hazır değildim. O dönemler okulum çok ağır olduğu için müzik adına yapabildiğim şey, müzik kulübüne girmek oldu. Şarkı söylemeye de orada başladım zaten. Üniversite ikinci sınıfta bir sanat merkezinin hocasıyla anlaşma yaptık. Ben ufak çocuklara bale dersi verecektim, hoca da bunun karşılığında bana şan dersleri verecekti. Şan dersleri sesime alışmamı sağladı ve o şekilde şarkı söylemeye başladım. Hemen bir gitar alıp çalmayı öğrendim. İlk kaydım anneler gününde anneme yaptığım şarkı. Bu iş çok hoşuma gidince kendi kendime dedim ki, buna devam etmeliyim ama kendi kayıtlarımı kendim yapmalıyım. Bu sırada da okuldan mezun oldum. NTV’ye girip kültür sanat muhabirliği yaptım. Müzikten kopamayınca işimi bıraktım. Biraz araştırma yaptıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi MIAM’a girdim. Ses mühendisliği üzerine eğitim aldım. Orada öğrenmeye devam ederken kendi şarkılarımı kaydetme imkanı buldum. Çok güzel bir stüdyomuz vardı. Uzun bir süre o şarkıları kendime sakladım çünkü kendimi hazır hissetmiyordum. Sonra, beyaz bir sayfa olsun bizim için dedim ve “Bembeyaz” isimli şarkıyı paylaşmaya karar verdim.

“Bembeyaz”ın hikayesi nasıl?

“Bembeyaz” için klip çektikten sonra Sony Music ile yollarımızı birleştirdik. Gürsel Çelik düzenlemesini tekrar yaptı. Beraber yeni bir sayfa açtık.

Klibinde ilk başta her şey bembeyaz ama sonra… :)

Her şey rengarenk oluyor:) Klibin, şarkıyı yazdığım anı yansıtmasını istedim. Genelde şarkı yazarken kendimi başka bir alemde hissediyorum. Bende kendime, klipte görmeyi hayal ettiğim bir oda çizdim. Klibin yönetmeniyle bu fikrimi paylaştım. Sonra hayal ettiğim odayı inşaa ettik. Benim çocukluktan beri hayalim özgürce duvarları boyamaktır. O yüzden klipte de böyle bir şey olsun istedim.

Bize biraz Seda’dan bahseder misin?

Seda kedidir. Çünkü kalabalık bir ortama girildiğinde hep kenarda durup etrafı izler:) Aslında bir nevi gözlem yapıyorum. Biri bana adım atmadan ben asla muhabbete başlayamam. Arkadaşlarım hep dışardan çok burnu havada göründüğümü ama tanıdıkça ne kadar sıcakkanlı olduğumu söylerler. Kuaför fobim var. Orada saatlerce oturup saçlarıma bir şeyler yaptırmak hiç benlik değil. Alışveriş merkezlerini ve alışveriş yapmayı da sevmiyorum. Ancak giyecek bir şeyim kalmadığında çıkıp zorunlu olarak bir şeyler alıyorum kendime. Hijyen konusunda bir takıntım var. Temizlik eşyaları odamın bir köşesinde hazır durur. Spor yapmayı çok severim.

Hangi tarz sporlar yapıyorsun?

Ben doğada spor yapmayı seviyorum. Parklarda koşuyorum. Kayak yapmayı seviyorum. Üniversitede kayak takımındaydım. Su sporlarına bayılıyorum çünkü denizde büyüdüm.

Seda, çantasından neleri ayırmaz?

Çantamda makyaj malzemesi taşımam. Dudak nemlendiricisi ve ıslak mendili hiç eksik etmem. Onların dışında bir de kitap taşırım hep.

Giyim tarzın nasıldır?

Belli bir tarzım yok. O günkü ruh halime bağlı oluyor. Bir gün spor ayakkabı giyerken diğer gün topuklu ayakkabılarla dışarı çıkabiliyorum.

Saçlarını nasıl kullanmayı seversin?

Saçlarımı ya düz ya da dalgalı kullanıyorum. Dalgalı yapacağım zaman, duştan çıktıktan sonra saçlarımı kıvırıp topuz yapıyorum. Açtığımda su dalgası oluyor, hem de doğal yollardan:)

Almaktan vazgeçemediğin şey ne?

Pijama. Dışarıya ihtiyaçlarımı almak için çıktığımda bile kendimi elimde pijamalarla buluyorum.

Biraz aşktan bahsedelim:) Nasıl erkeklerden hoşlanırsın?

Öncelikle o erkeğin bir şeyine hayran olmam gerek ki ondan hoşlanayım. Zeki erkekleri çekici bulurum. Okuduğum bir kitaptan ona bahsedebilmeliyim ve onunla bunun hakkında tartışabilmeliyim. Sinemaya gidelim, yemeğe gidelim olaylarını pek sevmiyorum. Önemli olan yapılan aktivite değil, oturup konuşabilmek bence.

Sen Boğa burcusun, en iyi anlaştığın burçlar hangisi? Hoşlandığın kişinin burcunu seninkiyle karşılaştırır mısın?

Başak ve Yengeç burçlarıyla anlaşabiliyorum. Bir ara astrolojiye çok meraklıydım. O yüzden karşımdaki insanın özelliklerinden hangi burç olduğunu anlayabiliyorum:)

Karşındaki erkek sana aşırı ilgi gösterirse sıkılır mısın?

Evet, sıkılırım. Çünkü karşımdaki kişinin de, benim de özgür olmam gerekiyor ki bu ilişki sağlıklı yürüyebilirsin.

Şimdiye kadar en önemli ayrılma sebebin neydi?

Artık onun yanında kendimi huzurlu hissetmiyordum. Çünkü birbirini tanımak bir süreç. Bu çok uzun bir süreye tekabül ediyor. O sürenin sonunda ya ayrışıyorsun ya da bitiyor.

Şu an hayatında biri var mı?

Hayır, yok:)

Peki aşk acısıyla nasıl baş edersin?

Yazarak. Çünkü yazarken hem kendini daha iyi anlıyorsun hem de içinde sakladıklarını kendine itiraf etmiş oluyorsun.

Sevgiline mektup yazar mısın?

Evet, minik notlar yazıp haberi olmadan cebine atmayı çok eğlenceli buluyorum.

Gerçekleştirmek istediğin bir hayalin var mı?

Hayalim müzikti ve şu an bu hayalimi gerçeğe döküyorum. Bu süreçte daha çok şey yapacağım. Bu tutkunun tohumlarını attık ve o tohumların ağaç olup meyvelerini vermesini istiyorum.

Heygirl Kızları’na amaçladıkları hedeflere ulaşmaları için taktik verir misin?

Cesur ve disiplinli olun. Karşınıza ne çıkarsa çıksın yılmayın. Kendinizi ve tutkularınızı tanıyın. O yolda savaşın. Başarı zaten sizi bulacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.