Uzman gözüyle AŞK

Yakışıklılarla ilgili sorunlarını bize yaz, aşksal problemlerinle vedalaş!

Hey Girl - - YENI - Hazırlayan: Psikolog Ayşe And Yazışma adresi: uzmangozuyle@heygirl.com.tr

“UNUTSAM MI?”

S:“Merhaba, geçen yıl bir çocuğu seviyordum. Arkadaşımın bu çocuğa çok aşık olduğunu öğrendim. Nedense çok kötü oldum. Ve bu çocukla konuştum. Arkadaşımı sadece arkadaş olarak gördüğünü, aslında geçen yıl beni sevdiğini söyledi. Ertesi gün çıkmaya başladık. Aradan zaman geçti ve bir gün bana ayrılmak istediğini söyledi. Hayatımda olmadığı kadar yıkıldım. Beynime format atmak istiyorum.” MELİSA

C: Merhaba Melisa. Ergenlik çağında yaşanan ilk ayrılıklar oldukça zorlu bir süreçtir. Şu an yaşadığın üzüntü, bu sürecin olağan bir parçasıdır. Her birey ayrılığı farklı şekillerde yaşar; senin ne hissettiğin, yaşadığın hayal kırıklığının farkında olman, üzüntünü atlatabilmen için önemli bir adım. Sevdiğin birinden ayrılmak zaten zor ve bunun üzerine ilişkinizi arkadaşınızdan gizli yaşamanız kendini daha üzgün hissetmene neden olmuş olabilir. Henüz kendini bu ilişkinin peşini bırakmaya hazır hissetmiyor olabilirsin ancak zamanla sen de hislerinin azaldığını göreceksin. Arkadaşlarından mutlaka destek almayı dene.

“NE YAPSAM?”

S:“Sevgili Heygirl, bir çocuğu çok seviyorum ve bunu ona yazdım. Eskiden kankamdı. Ama yaz tatilinden sonra aramız birazcık açıldı. Onu sevdiğimi öğrendikten sonra bile benimle konuşmaya devam etti. Hatta arkadaşlarının gözünün önünde iki kere: “İşte ben bunu seviyorum” bile dedi. Ama sonradan içine kapandı, konuşmadı ve ben onun doğum gününü kutlayınca “Kes!” dedi ve ben de biraz kızdım. Sonra da benimle konuşmayakonkok on çalıştı ama bir şey demedim. SizceSizc beni seviyor mu?” WEEKLY

C:C İlişkilerde karşındaki ile konuşup hislerini paylaşman çok önemli. O, birb adım atmış ve seninle konuşmayı denemiş.den Sen de buna karşılık vermeli,ver sorununu çözümlemeye çalışmalısın.çalı Konuşursanız oldukça kolaykola atlatabileceğiniz bir durumun belirsizliktenbel dolayı büyük bir sorun halinehal gelmesine izin verme. İlişkiye başlamamabaş kararı almanız ve bunun üzüntüsünüüzü yaşamanız bile duygusal sağlığınızsağ açısından bu belirsizlikten dolayıdol yaşayacağınız tedirginlikten dahadah iyi olacaktır. Karşındakinin de ergenlikerg çağında bir genç olduğunu unutmamalısın.unu Ona karşı dürüst olursan ergenliğin getirdiği duygusal iniş çıkışların ilişkine zarar verici etkisi de daha az olacaktır.

“ONU SEVİYORUM”

S: “Merhaba Heygirl, 12 yaşındayım. Bir çocuğu çok seviyorum. Ama biriyle çıkmaya hazır değilim. Hep kavga ediyoruz. Ne yapacağımı bilmiyorum, ama onu çok seviyorum.” MELİS C: Merhaba Melis, bu durumda en önemli nokta kendini hazır hissetmen. Eğer biriyle çıkmaya hazır olduğunu düşünmüyorsan kendine biraz zaman tanımalısın. Ergenlikte yaşanan duygusal değişimlerden dolayı karşı cinsten hoşlanman ama onunla anlaşamaman çok normal. Kendini hazır hissedene kadar o kişiyle arkadaş olmayı deneyebilirsin. Acele etmene, endişelenmene gerek yok:)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.