NASIL BULACAKSIN?

Merak etme, hobi edinmek düşündüğün kadar zor değil. Günden güne daha da bollaşan hobi seçenekleri varken mutlaka sana uygun bir tanesi karşına çıkacak. “Yok hala çıkmadı” diyorsan şimdi sen onun karşısına çık. Nasıl mı? İşte sana birkaç ipucu!

Hey Girl - - KASIMDA AŞK BAŞKADIR -

Çocukluğuna in:)

Birkaç dakikalığına gözlerini kapat ve geçmişe doğru bir yolculuk yap. Beynin zaman makinesi olsun, sen ise yolcu. En çok yapmayı sevdiğin şeyi hatırlamaya çalış. Bisiklete binmek, resim çizmek ya da legolarla oynamak mı? Belki de çok aktif bir çocuktun ve sürekli çevrendekileri taklit edip her çıkan şarkıda dans ediyordun. Küçükken yapmaktan zevk aldığın bu aktiviteler, şu an hobin haline gelebilir. Örneğin bisiklete binmeyi seviyorsan, bisikletle seyahat etmeyi deneyebilirsin. Uzaklara gitmesen bile hem bisiklet keyfini tekrar yaşamış hem de yakın olmasına rağmen daha önce hiç gitmediğin yerlere gitmiş olursun.

Bahaneleri unut

Uygun olmayan imkanlar sebebiyle “yapamıyorum” deme ve bahane üretmekten vazgeç. Eğer olanaklar isteklerine ters düşüyorsa hobin için daha uygun bir ortam ara. Mesela her zaman dalış yapmak istediysen ancak hep bahanelere sığındıysan şimdi tam zamanı. Hiçbir zaman kapının önünde deniz, dolabında dalış ekipmanın olmayacak ancak profesyonel yardım aldığın sürece her şey emrine amade olacak!

Denemekten korkma

İlk denediğin hobiye aşık olup altın vuruş yapma şansın çok az. O yüzden denemekten asla sıkılma. Örneğin sesini beğenmiyorsan bu şarkı söylemene engel değil. Kurslara gidebilir, kendini bu konuda geliştirebilirsin. Bir de bakmışsın herkes seni övüyor, sesini ne kadar iyi kullandığınızdan bahsediyor. Ya da Origami sanatına meraklısın, ancak kağıttan gemi bile yapamıyorsun. Yaptığın uçak bir türlü uçmuyor, hemen yere çakılıyor. Belki de bugüne kadar bir şeyleri hep yanlış yapmışsındır. Yaratıcılığına güvenmekten vazgeçme. Mesela bir mağazada bir bileklik beğeniyor “Bu kadar basit bir bilekliğe bu parayı veremem” diyorsan hareket vakti geldi. Bunu evde kendin deneyerek de başarabilirsin. Takı tasarımı kurslarına gidip profesyonel yardım da alabilirsin. Biraz çabayla o bilekliğe hatta daha da güzellerine kendi emeğinle kavuşursun.

Araştır

Araştırmayı asla ihmal etme. İnterneti kullanırsan onlarca hobi seçeneğiyle karşılaşacaksın. Onların içeriklerini oku, sana uygun olup olmadığına karar ver. Sosyal medyada oluşturulan grupları ise sakın küçümseme. Gruplarla iletişime geç ve hobileri tanımaya çalış. Böylece ilgi alanını bulduğunda arkadaş grubun da hazır olacak!

Arkadaşlarına danış

Çevrendekilere hobilerini sormaktan asla çekinme. Onlarla benzer ilgi alanlarına sahip olabilirsin. Bir de bakmışsın her zaman uzakta aradığın şey çok yakınındaymış! Örneğin bu aralar sosyal medyanın da etkisiyle fotoğrafçılık moda oldu. Bilen bilmeyen herkes bu işe soyundu, tüm yeteneklerini ortaya koydu. Arkadaşlarının çekip paylaştığı fotoğraflara özenerek bakman artık tarih oluyor. Acemi olup olmamanı sorun etme. Sadece kameranı kap ve sokaklara çık. Eğer yetinemiyorsan kurslara git, profesyonelleş... Ben fotoğrafçılıkla uğraşamam, daha farklı bir şey yapmalıyım dersen, popülerliğine popülerlik katan bir diğer uğraş ise boks yapmak. Spora gidenler bir yandan boks öğreniyor, hiç tahmin etmeyeceğimiz kişiler boks yaparken çekilen fotoğraflarını paylaşıyor.

Fobilere dikkat!

Herkes farklı korkulara sahip. Bu sebeple paniğe kapılmamak, kalp krizi geçirmemek ya da herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak için korkularını göz önünde bulundur. Örneğin yükseklik korkun varsa tırmanış yapmaktan ya da paraşütle atlamaktan kaçın. Unutma, kendini bir hobiye zorlamak sana zarar vermekten başka bir şeye yaramaz!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.