Tüyoları kap, başarıyı yakala

Hey Girl - - EDITO -

Programını kendin HAZıRLA

Herkesin çalışma prensibi birbirinden farklıdır. Bu yüzden kendi çalışma programını kendin hazırlanman daha doğru. Başka birinden yardım istesen bile son noktayı sen koymalısın. Aksi halde o program odandaki panoda dekoratif bir parça olarak kalmaya devam eder:) Haydi hedeflerini koyup programını hazırla.

Sayısal ve sözeli KARışTıR

“Bugün sadece sayısal çalışacağım” diyerek plan yapma. Çünkü uzun süre aynı türden ders çalışmak hem bir süre sonra sıkılmana hem de algının düşmesine sebep olur. Detayları kaçırıp sorularda hata yapabilirsin. Bu yüzden sayısal bir dersten sonra sözelle devam edip farklı alanlara yoğunlaş. Hepsi birbirinden farklı olduğu için dikkatini hep canlı tutmak zorunda kalırsın.

Okumayı ES GEçME

Evet, test çözmen gerekiyor, sürekli tekrar yapman gerekiyor. Ama az da olsa hergün kitap okumayı es geçmemelisin. Hem testlerden bunalan bünyene dinlenmesi için biraz şans vermiş olursun, hem de okuma hızını arttırarak sınavda soruları daha hızlı okumayı garantilersin. Yolda giderken ya da teneffüs arasında birkaç sayfa kitap okumak harika bir fikir!

Açken sen, SEN DEğiLSiN!

Açken ders çalışmak iyi bir fikir olmayabilir. Verimin daima düşük olur ve anlamakta zorlanırsın. Ders çalışmak için yemek yedikten en az yarım saat sonrasını tercih edebilirsin. Çünkü fazla tokken de uykun gelebilir, vücudun yorgun olabilir. Başarılı olmak için saatlerini doğru ayarlamalısın!

Verimli saatini ZORLARA AYıR

Kimisi sabah erken saatlerde, kimisi gece daha iyi anladığını ve daha kolay ders çalışabildiğini söyler. Peki, sen hangisisin? Buna karar verip en verimli olduğun saatlerde en zorlandığın dersleri çalışmayı dene. Kolayları ise daha sonraki saatlere bırak. Nasılsa onları anlayıp çözmen her zaman senin için çocuk oyuncağı:)

Tekrar YAP

Tekrar yapmak, başarının anahtarıdır! “Nasılsa hatırlıyorum” diyerek soruları çözmeye geçme. Bilsen de sürekli tekrar yapıp konuyu zihnine kazı. Bunun için bir rutin oluşturabilirsin. Örneğin, o konuyla ilgili test çözmeye başlamadan hemen önce tekrar yapabilirsin. Hem kendini test edip anlamadığın yerleri görmek için bu seçenek çok daha iyi.

Uykunu ATLAMA Sınava hazırlanan bir öğrenci için uyku gerçekten çok önemli. Konsantrasyonunu ve verimini arttırmak için dinlenmiş olman gerekiyor. Dinlenmiş ve enerjisini toplamış bir bünye içinse en az 8 saat uyuman şart. Kolay uykuya dalman ve deliksiz bir uyku çekmen için de odanın karanlık olması ve teknolojik cihazlarla bağlantını kesmiş olmalısın:) Kronometre Aç

Sınava birkaç ay kala kronometre tutarak test çözebilirsin. Böylece sınavda sürenin yetmemesi gibi bir sorunla karşılamazsın. Zaman kontrolü yapmayı öğrenebilirsin. Kronometreni aç ve örnek bir sınav denemesini çözmeye başla. İlk skorunla en son yapacağın skor arasında dağlar kadar fark olduğunu göreceksin:)

Denemeleri KAçıRMA

“Nasılsa evde kendi kendime çözüyorum” diyerek dershane ya da kurslardaki denemeleri kaçırmamalısın. Çünkü bir süre sonra bu denemelerdeki başarılar, net olmasa da aşağı yukarı senin sınav puanını da veriyor. Üstelik sınav gününe kadar ne kadar çok deneme sınavı olursan, tecrüben artacağı için o gün heyecan da yaşamazsın.

Ezberleme, MANTığıNı çöZöZ

Ezberlemek belki klasik sınavlarda larda sana puan kazandırabilir ama testlerde işine yaramaz. Bu yüzden uzun uzun konuları kelimesi kelimesine ezberlemektense, mantığını anlamaya çalış. Çünkü mantığını anlarsan kendince yorumlar da yapabilir ve geliştirebilirsin. Hem bilmediğin bir soruda da mantık yürütmek işine yarabilir:)

çıkmış sorulara GöZ AT

Çıkmış sorulara göz atmayı ihmal etmiyorsun değil mi? Çözdüğün testler bir yana çıkmış sorular bir yana. Sınava birkaç ay kala çıkmış soruları çözmeye çalışarak o sınavın hangi soru mantığıyla ilerlediğini görebilir, kendini bu yönde geliştirebilirsin. Zaten farklı yıllara baktığında, soruların hepsinin birbirine benzer nitelikte olduğunu da fark edeceksin. Bu da seni bir adım öne taşıyacak:)

önce SORULARı OKU

Test çözerken, özellikle paragraf sorularında ilk olarak soruyu okumalısın ve senden ne istendiğini anlamaya çalışmalısın. Böylece destansı paragraflarda neyi arayacağını bilirsin. Bu da sana hem vakit kazandırır, hem de pratiklik.

YGS ve TEOG yaklaşırken, işine yarayacak tüyolarla sınav başarını arttırmaya ne dersin? ? Yazı Fatma Karaca Meşe

= % - +

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.