Kİtaplar sİnemaya taşınıyor

Bu yıl bitmeden 7 muhteşem kitabın beyaz perdeye uyarlandığını göreceksin. Önce kitabını okuyup sonra filmleri izlerim diyorsan kitaplığına bu kitapları eklemeye hazır ol! Yazı Öznur Nizam

Hey Girl - - EDITO -

CamdaN kale – Jeannette WaLLs

Jeannette Walls, farklı yaşam tarzına sahip, toplumun katı kurallarına karşı gelen bir ailede büyüyor. Babası bir alkolik, annesi ise resim yapmayı seviyor ve tüm vaktini buna harcıyor. Bir süre sonra hem annesi hem de babası farklı bahanelerle eve uğramamaya başlıyorlar. Önce Jeannette’in ablası New York’a taşınıyor, ardından ise Jeanette ve diğer kardeşleri. Burada kendilerine yeni bir hayat kuruyorlar. İş buluyorlar, evleniyorlar hatta çocuk sahibi oluyorlar. Anne babaları ise kendi hayatlarını idare edemeyecek hale geliyorlar. Çok satanlar listesine giren kitabın filminde ise başrol karakter Jeanette’i Brie Larson canlandırıyor.

LaLe ÇıLgınLığı - debroaH moGGaCH

Onyedinci yüzyılda Amsterdam’da yaşayan halk, Amiral isimleriyle anılan lale soğanlarının peşine düşüyor ve bu yoldan para kazanmaya çalışıyor. Zengin ve yaşlı bir tüccar olan Cornelis ise çıktığı bir iş gezisi sırasında genç bir ressamla tanışıyor. Hayatını bir resim ile ölümsüzleştirmek istiyor ve ressamla anlaşıyor. Böylece genç karısı Sophia ile beraber ressama poz veriyorlar. Ancak ressam, resmi üzerinde çalışmaya devam ettikçe beklenmeyen bir şey oluyor ve Sophia ile ressam birbirlerine aşık oluyorlar. Hatta risk dolu hayaller bile kurmaya başlıyorlar. Bu yasak aşkın anlatıldığı filmde ise Alicia Vikander, Cara Delevingne ve Dane DeHaan rol alıyor. Filmin vizyon tarihi 25 Ağustos!

dÜNyaNiN eN şansLı kiZi – Jessıca KnoLL

Ani FaNelli, yaşadığı utanç verici ve aşağılayıcı bir olaydan sonra kendine yeni bir hayat kurmaya karar veriyor. Bu hayatın mükemmel olması için her şeyi yapıyor, kendine yepyeni bir düzen kuruyor. En sonunda güzel bir işi ve nişanlısı oluyor. Ancak hayallerine bu kadar yaklaştığı sırada, geçmişinden gelen acı dolu ve rahatsız edici bir sır ortaya çıkıyor. Bu sır kendisinin büyük emeklerle kurmaya çalıştığı kusursuz hayatı da büyük tehlikeye sokuyor. Ani ise sessizliğini bozmak ile bozmamak arasında gidip geliyor. Bu kitabın yapımcılığını ise Hollywood yıldızı Reese Witherspoon üstleniyor.

Çember - Dave eggers

Emma Watson’ın başrolünde oynadığı “Çemb ber” filmi, aynı ismi taşıy yan Dave Eggers’ın kitabından uyarlandı. Filmi, 28 Nisan’da beyaz perdede izleme fırsatı yak kalayacağız. Ancak kendini şimdiden hazırlamalısın çünkü bu kitap seni çok gerecek, hatta gelecekten korkmaya başlayacaksın diyebiliriz. Yakın bir gelecek hayal edilerek yazılan kitabın ana karakteri Mae Holland, bir teknoloji şirketinde işe başlıyor. Mae, yeni ağlara katıldıkça özgürlüğünü kaybediyor ve teknolojinin esiri oluyor. Çünkü her yere yerleştirilen kameralar sürekli kişileri takip ediyor, onların olmadığı yerde ise bilekliklerde bulunan kameralar harekete geçiyor. Böylece herkes her şeyi biliyor, özel hayat kalmıyor. Mae ise sıkışıp kaldığı bu çemberden kurtulmaya çalışıyor.

Mucıze – r. J. Palacıo

10 yaşındaki August’un tek hayali sıradan bir çocuk olmak. Ancak bu hiç de kolay değil çünkü yüzünde doğuştan gelen bir deformasyon var. Bu yüzden de herkesin gözleri sürekli onun üzerinde. O ise çevresindekilerin onun dış görünüşüne aldırış etmemesini ve kişiliğiyle ilgilenmesini istiyor. Radikal bir karar alarak evde eğitim görmeyi bırakıyor, okula başlıyor. Burada bazı çocukların en iyi arkadaşı oluyor, bazı çocukların ise dalga konusu... Filmde August karakterini “Oda” filminden tanıdığımız küçük yıldız Jacob Tremblay canlandırıyor. Annesini ise Julia Roberts oynuyor. Sakın kitabı okumak için panik yapma çünkü 17 Kasım’a kadar vaktin var!

HerH şey – nıcola yoon

Madeline Whitter, dünyaya alerjisi olan bir kız. Bu alerjisi o kadar ileri dereced de ki 17 senedir evi bile terk edemiyor. Bu yüzden evde annesi ve bakıcısıyla beraber dış dünyadan uzak bir hayat yaşıyor. Ancak her şey yan evlerine yeni bir ailenin taşınmasıyla değişiyor. Madeline ilk günden itibaren ailenin oğlu Olly’i izlemeye başlıyor. Olly de bu ilgiyi fark edince Madeline’e yaklaşmaya çalışıyor ancak bu hastalık aralarına giriyor. Yine de bu engeller onları durdurmaya yetmiyor. Madeline hayati tehlikede olmasına rağm men hayatını sonuna kadar yaşamak istiy yor. 19 Mayısta vizyona girecek bu aşk filminin başrol oyuncuları ise Nick Robinson ve Amandla Stenberg.

Kuzenım racHeL - DaPhne Du Maurıer

Philip, ailesini küçük yaşta kaybedince akrabası Ambrosse’nin yanına taşınıyor ve onunla beraber büyüyor. İkili zamanla akrabadan çok yakın arkadaş haline geliyor. Ambrosse, çıktığı İtalya gezisinde kuzeni Rachel ile tanışıyor. Bugüne kadar hiçbir evlenme istediği bulunmayan Ambrosse, Philip’e yazdığı mektuplarda Rachel ile evlenmek istediğini söylüyor. Son mektubunda ise Philip’ten yardım istiyor. Ancak Philip, İtalya’ya vardığında Ambrosse’nin öldüğünü öğreniyor. Böylece kuzen Rachel’ı yakından tanımaya başlıyor ve bunun bir cinayet mi yoksa hastalıktan dolayı gerçekleşen bir ölüm mü olduğunu öğrenmeye çalışıyor. 9 Temmuz’da gösterime girecek filmin başrolünü Sam Claflin ve Rachel Weisz paylaşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.