EMMA

Gerçek bir kitap kurdu olan emma watson, çilginlar gibi kitap okuyor, beğendiği kitaplari hayranlariyla paylaşiyor. güzel yildizin kitapliğinda küçük bir gezintiye çikmaya ne dersin?

Hey Girl - - BU AY - Yazı Öznur Nizam

Harry Potter serisi J.K.Rowling

Harry Potter’ın sıradan bir çocuk olduğunu düşünürken büyücü olduğunu öğrenmesiyle değişen hayatını konu alan kitap serisi tabii ki Emma’nın favori kitapları arasında. Harry Potter filmlerinde Hermione karakterini canlandıran oyuncu, sekiz film boyunca arkadaşı Harry ile beraber Karanlık Lord Voldemort ile savaşmıştı. Emma, Hermione rolünü canlandırırken serinin kitaplarını okumakla yetinmedi ve her bir kitabı 3-4 kere okudu. Eğer bu kitap serisini hala okumadıysan güzel oyuncu bu seriyi ısrarla tavsiye ediyor!

Bin Muhteşem Güneş Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı romanıyla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Khaled Hosseini’nin Bin Muhteşem Güneş kitabı,, Emma’nın kitaplığının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yazar bu romanında iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden doğduğu topraklarıı anlatıyor. Küçük yaşta evlendirilen kızlar,, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar ve çok daha fazlası… Ünlü oyuncu, 2015 yılında verdiği bir röportaj sırasında bu kitabı okurken çok zevk aldığını söyledi. 375 sayfalık bu kitabı elinden düşüremeyeceksin!

Persepolis Marjane Satrapi

Başka ülkelerin durumlarına ve oradaki insanların yaşadıklarına yakından ilgi gösteren Emma, bu konuları işleyen kitapları okumayı ihmal etmiyor. Persepolis kitabında İran’daki devrimin ülkeye ve insanlarına yaşattıkları, küçük bir kızın yetişkinliğe giden yolda deneyimledikleriyle iç içe geçiyor. Persepolis çizgi romanında Şah rejiminin düşürülmesi, İslam Devrimi’nin zaferi ve İran-Irak savaşının yıkıcı etkileri altında yaşama tutunmaya çalışan bir halk resmediliyor. Emma, dünya çapında yankı uyandıran, animasyon filme uyarlanan ve pek çok ödüle layık görülen Persepolis kitabını bir dönem hiç elinden düşürememişti.

Tearling Kraliçesi Erika Johansen

Bu kitabı bir takıntı haline getirdiğini söyleyen güzel oyuncu, kitabı elinden bırakamadığı için bir hafta uyuyamadığını itiraf etti. Kitabın konusu ise Emma’nın okumayı tercih ettiği kitaplardan biraz daha a farklı. Sürgünde büyüyen Prenses Kelsea Raleigh Glynn, on dokuzuncu yaş gününden sonra varisi olduğu tahta geçmek için doğduğu kaleye doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor. Kelsea, hiç tanımadığı bir r halkın ve yoksulluğun pençesinde kıvranan bir krallığın başına geçiyor. Muhafızlarının sadakatini ve halkın güvenini kazanmaya çalışıyor. Böylece Kelsea’nin kendini keşfedeceği ve zorlu sınavlardan geçeceği bir yolculuk başlıyor.

Aynı Yıldızın Altında John Green

Hem kitabıyla hem de filmiyle herkesi derinden etkileyen bu aşk hikayesi, Emma’yı saat 4’e kadar uyutmayan, sonunu merak ettiren kitabın ta kendisi! On altı yaşındaki kanser hastası Hazel Grace’in birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür. Fakat Augustus Waters isimli yakışıklı bir sürpriz karakter, Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubu’nda boy gösterince Hazel’ın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır. Ünlü yıldızın 2013 yılında okuduğu bu kitabı hala okumadıysan kitapçıya bir uğra deriz!

Koca Sevimli Dev Roald Dahl

Emma, bu kitaba çok düşkün! Çünkü o küçükken babası “Koca Sevimli Dev” hikayesini ona okuyordu. Kitap, yardımsever ve iyi yürekli bir devin hikayesini konu alıyor. Tabii bu tüm devlerin iyi olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü her gece, cümle e alem uyurken, koca korkunç devler leziz, nefis insancıkları bir lokmada yutuyorlar. Onları durdurabilecek tek dev ise Koca Sevimli Dev. Muhteşem devimiz cebinde gezdirdiği arkadaşı Sophie’yle birlikte, dünyayı kötü yürekli devlerden kurtarmak için savaş veriyor. 252 sayfalık bu kitabı bir çırpıda bitireceksin!

Yaban Cheryl Strayed

Reese Witherspoon’un rol aldığı “Wild” filminin aslında bir kitaptan uyarlandığını biliyor muydun? Üstelik bu kitap Emma’nın en sevdiği kitapların arasında yer alıyor. Cheryl’in hayatının özeti parçalanmış bir aile, biten bir evlilik ve dibe vurmuşluğun acısı… Kahramanımız içindeki bu koca boşlukla yaşamak istemediğini anlıyor ve ilginç bir karar veriyor. Kaliforniya’nın çöllerinden Sierra Nevada’nın dondurucu tepelerine, Oregon’un ormanlarından Washington State’in Tanrılar Köprüsü’ne 1800 kilometreden fazlasını yürümek için hazırlanıyor. Yürüyüş konusunda hiçbir deneyimi olmaması onu bu kararından döndüremiyor ve ağır bir sırt çantasıyla yola çıkıyor. Çıngıraklı yılanların, ayıların, dağ aslanlarının vahşi doğasında çıktığı, hayatını tümüyle değiştirecek bu yolculukta öyle ya da böyle kendisiyle yüzleşiyor. Kendini yeniden buluyor, güçleniyor ve sonunda kendini iyileştiriyor.

Saksı Olmanın Faydaları Stephen Chbosky Chbosky

Emma Watson’ın 2012 yılında rol aldığı “Saksı Olmanın Faydaları” filminin kitabını okumayacağını düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Üstelik filmde ona eşlik eden isimler Logan Lerman ve Ezra Miller olmuştu. Kitap, Charlie’nin zor geçen ergenliğini anlatıyor. Geçmişte yaşadığı psikolojik travmaları zihninden atamayan Charlie, liseye başlıyor. Okula uyum sağlamakta zorlanan, kimseyle konuşamayan asosyal Charlie için yaşam, Sam ve Patrick ile tanışmasından sonra başka bir şekil alıyor. Sosyalleşmeye başlayan, aşkı ve dostluğu tadan Charlie, sorunlu geçmişinin onu rahatsız etmeye devam ettiği bir yıl geçiriyor.

Kurtlarla Koşan Kadınlar / Clarissa P. Estes

Clarissa P. Estes, Kurtlarla Koşan Kadınlar’da gerçekten farklı bir önermede bulunuyor; kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. 19. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor. Kitaptaki farklı kültürlerden derlenen masallar, kadınların ilişkileri, kişisel imgeleri ve hatta bağımlılık gibi temalar çevresinde gelişiyor. Feminist yönü ve kadın hakları savunuculuğuyla tanınan Emma, bu kitabı çok seviyor!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.