Anneler haklıdır

Anneler Günü’nün yaklaşmasıyla annelerimizin bize söylediği cümleler de kulağımızda yankılanmaya başladı. Bu klasik lafları hatırlayıp gülmeye var mısın? :)

Hey Girl - - BU AY - Yazı Öznur Nizam

“Arkandan toplayan Var Nasılsa!”

Sence de odanı toplamanın zamanı gelmedi mi? “Kedi yavrusunu kaybetse bulamaz. Bir gün o odada kendini kaybedeceksin diye çok korkuyorum!” diyen annen çok haklı… O yatak her sabah toplanacak, masanın üstü temiz tutulacak. Annen topluyor diye odanı dağıtmayı hemen bırakmalısın!

“Ben yapsam Yemezsin Ama…”

Annelerimiz evde bize yemek pişirmek için saatlerce uğraşıyor ama biz gidip dışarıda yiyoruz. Hele ki o yediğimiz yemek, annemizin evde yaptıkları gibiyse eve adımımızı attığımız an burnumuzdan geliyor. Biz en iyisi dışarıda nasıl yapıldığı belli olmayan yemekleri bırakalım, annemizin hamarat ellerinden çıkan mis gibi yemekleri yiyelim. Hem evde pırasa varken dışarıda hamburger mi yenir!

“Ev Değil Otel Sanki”

Gez gez nereye kadar! Arada sırada evde oturup ailenle zaman geçirmesini öğrenmen gerekiyor. Öyle sabahın köründe serpme kahvaltılar için dışarı çıkıp akşam olunca sinemadan geç saatlerde dönmek yok! Otel mi canım burası, kır dizini evinde otur azcık!

“AL şu Torbaları Evladım KOLUM Koptu”

Market alışverişine çıkmadığın yetmiyormuş gibi bir de anneni kapıda karşılamayı ihmal ediyorsun. Oysa kadıncağız senin karnını doyurabilmek için marketten eve neler neler taşıyor. Spora yazılacağına torbalara yardım et de kol kasın olsun biraz:)

“Anne Olunca Anlarsın”

Anlayışsız olan annelerimiz değil bizleriz. Onlar bizi her şeyden korumak için böyle titiz davranıyorlar, bazen de bizi yanlışlıkla sıkıyorlar. Tabi hepsi bizim iyiliğimiz için… O yüzden annelerimize karşı gelmek yok! Karşı gelirsek ne olur biliyor musun? İleride bizim çocuğumuzda bize aynısını yapar. Aman dikkat!

“Hasta Olursun Sıkı Giyin…”

Ah canım annelerimiz her şeyi biliyor da biz onları bir türlü dinlemiyoruz! Kaç kere “Sıkı giyin” dediklerinde incecik kıyafetlerle dışarı çıktık da hasta olduk acaba… İnan bana biz sayamadık. Demek ki neymiş? Önce içine çıtçıtlı badini giyeceksin, üzerine kazak, üzerine de montunu… Sıcak havalara aldanma sakın!

“SABAH Yatmak, Akşam Kalkmak Bilmezsin”

Herkes gibi vaktiyle yatıp vaktiyle uyansak olmuyor değil mi? İlla ki bir farklılık yapıp sabaha kadar oturacağız sonra da akşama kadar uyuyacağız. Yok, bu iş böyle olmaz. Yine günü hiçbir şey yapmadan bitiriyoruz. Annene haber verelim de yarın sabah seni erkenden kahvaltıya kaldırsın. Gece de hemencecik uykun gelir:)

“Anne Deme Bana”

“Eee ne diyeyim?” dediğini duyar gibiyiz. Ancak annelerimiz bu cümleyle onu demek istemiyor. Aslında onlar “Her şeye karşı çıkma, bir kere de peki anneciğim de” demek istiyor. Tabii biz tam tersini yapıyoruz. Biz böyle yaparsak annelerimiz de bize bunu der!

“Söylemem Mi Lazım?”

Annene ev işlerinde yardım etmek hiç aklına gelmiyor değil mi? Hep onun sana hatırlatması lazım. Bir kere de çamaşırları sormadan serip bulaşıkları habersiz yıka, olmaz mı? Hem annen söyleyince kıymeti kalmıyor ki, illa ki söylemesi mi lazım canım:)

“Sen Mi Geldin?”

Sen anahtarını almadan evden çık, sonra annenin “Sen mi geldin?” sorusuna mantıksız de! Anneciğin senin için yerinden kalkıp kapıyı açıyor, istediğini sormaya hakkı var. Hem belki de senin kılığına girmiş bir hırsız evi soymaya çalışıyor. Nereden bilebilir ki?

“BAK Komşu Çocuğuna”

Sen annene göre dünyanın en güzel çocuğusun, ama ne yazık ki en başarılısı değilsin. Sen ne yaparsan yap birileri her zaman senden bir adım önde olacak. Özellikle de komşunun çocuğu! “Bak komşunun çocuğuna hem mühendislik kazanmış hem de tarih sınavından 100 almış!” Şaka yapıyoruz, annen abartıyor biraz, çok kafaya takma:)

“Annem Demişti Dersin”

Annenin lafını dinlemeyi öğrenmelisin. Sonra annen haklı çıkınca “Annem demişti keşke dinleseydim” diyorsun. Hem annelerin hisleri de çok güçlü… Mesela bir arkadaşını hiç sevmedi diyelim, o arkadaşınla ilgili mutlaka bir sorun yaşarsın. Aman bizden söylemesi!

“Topla şu Saçlarını”

Bir de bu cümlenin “Seni böyle görmekten ben bunaldım, hiç sıkıntı basmıyor mu?” versiyonu var. Annelerimizi daraltmamak için yanlarındayken saçlarımızı toplayalım, ensemizi açalım. Onlara sıcak basıyor sonra:)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.