Esin ile çok özel

“Yine Mavi” albümüyle tanıyıp sevdiğimiz Esin İris, yeni single’ı “Bir Aşk Yok” ile karşımızda. Parçaya çektiği eğlenceli klip ile genç kızlara ilham kaynağı olan şarkıcı, aynı zamanda besteci ve söz yazarı.

Hey Girl - - BU AY - Röportaj: Bilgecan koçana

Bugüne kadar Keremcem, Koray Candemir, Kolpa, Gökçe, Ayhan Sicimoğlu gibi birçok ünlü sanatçıyla birlikte çalışan Esin İris, bunun yanı sıra reklam ve dizi müzikleri yapıyor. “Çilek Kokusu” dizisinin çok sevilen jenerik müziğinin söz ve bestesi ona ait. Öyleyse haydi gel Esin İris’i birlikte daha yakından tanıyalım:)

Kısaca kendinden bahsedebilir misin? İstanbul’da doğup büyüdüm. Marmara Üniversitesi Almanca Öğretmenliği bölümünde okudum, bir yandan İstanbul Üniversitesi UEF’de Sosyoloji çift anadal öğrencisiyim. Ancak reklam ve müzik hayatına yoğunlaştığım için öğrencilik hayatımı yarıda bırakmak durumundayım. 13 yaşımdan beri müzik yapıyorum, bir yandan reklam yazarı olarak 7 yıl tam zamanlı çalıştım. Kısacası yazmak ve söylemek hayatım oldu:)

Sesinin güzel olduğunu ilk ne zaman fark edip şarkı söylemeye başladın? Beş yaşındayken oyunlarımı bile o sırada uydurduğum şarkılarla süslerdim. İlk defa sahneye 7 yaşımda bir okul müsameresinde çıktım. 13 yaşımdan itibaren arkadaşlarımla evde yazdığımız şarkıları kaydetmeye ve kendi çabalarımızla küçük organizasyonlar yapıp sahne performansları gerçekleştirmeye başladık. Yıllar içinde bu gayret meyvesini verdi ve müzik, işim, kariyerim, hayatım oldu.

Müzik, hayatına nasıl yön verdi? Ortaokul ve lise yıllarında müzisyen olmak istediğine karar vermiş miydin, neler yapıyordun? Ortaokul ve lise yıllarımda da müzik yapıyordum ve hep bunu yapacağımı biliyordum. Ancak işlerin bu kadar güzel sonuçlanacağını o zamanlar tahmin edemezdim. Yine de kendimi hep sahnede, şarkımı söylerken ve yazdığım şarkıları hayata geçirirken hayal ediyordum. Ünlü olmayı, zengin olmayı değil, hep ve sadece müzik yapmayı istedim. İnsan hayal ettiği şeyler için gerçekten zaman ve emek harcayınca hayattan ödülünü illa ki alıyor.

İleride senin gibi müzisyen olmak isteyen genç kızlara kendi deneyimlerinden yola çıkarak ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsin? Eğer bu işi gerçekten seviyorlar ve yapmak istiyorlarsa, sadece yapmalarını söylerim. İnsan bir şeyi yapmak isterse, bir şekilde diğer lükslerinden, diğer eğlencelerinden fedakarlık eder, çok çalışır, kendine sürekli bir şeyler katar ve onu yapar. Merakınızı, araştırma alışkanlığınızı ve müzik kulağınızı besleyin. Kendinize inanın, hep daha iyisini yapmaya çalışın. Gerekirse aynı anda okulu, işi ve müziği götürün. Müziğinizi kaç kişinin dinlediği değil, sizin severek ve inanarak yapmanız önemli. Sabırlı ve çalışkan olmak her zaman ödülünü verir.

Şarkı sözlerini yazarken nelerden ilham alıyorsun? Gördüğüm, duyduğum, okuduğum, izlediğim, yaşadığım her şeyden besleniyorum. Dinlediğim şarkılardan, muhteşem şiirlerden, romanlardan besleniyorum. Bir duyguyu anlatmanın bir sürü şahane yolu var. Siz kendi ses tonunuzu ancak yazarak ve sürekli yazarak bulabilirsiniz. İçten ve özenle kurulmuş bir cümlenin muhatabını bulacağına inanırım ben.

Aşk mı daha önemli arkadaşlık mı? Bence kıyaslamaya gerek yok. Yine de şunu söyleyebilirim, aşk da içinde samimi bir dostluk barındırmıyorsa, olmuyor. O yüzden iyi bir arkadaş olabilmek her zaman önemli.

“Bir Aşk Yok”un klibinde arkadaşların, yaşadığın ayrılığın üzerine sana destek olarak eğlenceli vakit geçirmeni sağlıyor. Gerçek hayatta yaşadığın ve arkadaşların sayesinde üzerinden geldiğin zor bir durumu bizimle paylaşabilir misin? O kadar çok ki o zor durumlar! :) Biz yakın arkadaşlarımla birbirimizi sürekli anlamaya çalışır, içinde bulunduğumuz zorluk neyse o konunun üstesinden gelmek için çözümler üretmeyi deneriz. Her şeyi konuşabilir, aynı fikirde olmasak bile birbirimizi anlamaya ve daha iyi, daha güçlü olmak için cesaretlendirmeye odaklanırız. Bu şekilde işle ilgili, aileyle, ilişkilerle ilgili, sağlık problemlerinden tutun küçük can sıkıntılarına kadar birçok konuyla ilgili birbirimizin en büyük destekçisi olmuşuzdur.

İnsan aşık olacağı kişiyi seçemiyor, bu kontrolümüz dışında gerçekleşen bir durum. Peki sence, duygularımız ne olursa olsun bir erkeğin ne gibi davranışlarına asla tahammül göstermemeliyiz? Eğer iki insan birbirine saygı göstermiyorsa, o ilişkiyi sürdürmenin anlamı yok. Birkaç örnek vermem gerekirse... Mesela bizim ne yapıp ne yapmayacağımıza, ne giyip giymeyeceğimize, kiminle arkadaşlık edeceğimize erkek arkadaşımızın karar vermeye çalışması çok yanlış. Biz gayet aklı başında, kendi kararlarını verebilecek insanlarız. Başkasının bize neyi nasıl yapacağımızı söylemesine gerek yok. Bir de kızlarımız genellikle kıskançlığı ve sahiplenmeyi sevmekle karıştırıyor. Hayır, kendine ve karşısındaki insanın karakterine güvenmemek, sevmek değildir. Kısıtlamaya, yönetmeye çalışmak, hep karşısındakinden bir şeyler talep etmek ve özellikle; saygısızca konuşmak, aşağılamak, küçük görmek kesinlikle kabul edilmemesi gereken davranışlar. Kimsenin kölesi, hizmetçisi olmadığımız gibi, birlikte olmayı seçtiğimiz insanların bize saygı göstermesini sonuna kadar hak ediyoruz. Bizim iyiliğimizi, mutluluğumuzu düşünmeyen bir insan bizi gerçekten seviyor olamaz. Boş vakitlerinde neler yapmaktan hoşlanırsın? Bol bol dizi, film izlerim. Kitap okumayı, ailem, arkadaşlarım ve kedilerimle vakit geçirmeyi, sosyal sorumluluk projelerini takip etmeyi ve elimden geldiğince faydalı olmaya çalışmayı çok seviyorum. Bunun dışında doğada olmayı, parkları, ormanları çok seviyorum. Evrenin işleyişine, kuantum mekaniği felsefesine, insanlığın gelişimine ve psikolojiye merak duyuyorum. Bir de içimden geldikçe yazılar, öyküler, denemeler yazıyorum. Bu aralar senaryo yazmaya iyice odaklandım. Eskiden kısa reklam senaryoları yazardım, şimdi dizi senaryosu deniyorum.

Kişisel gelişim ile ilgileniyorsun. Bu konuyla ilgili projelerinden bahseder misin? Kişisel gelişime ilgi duymamın sebebi, şahsen hassas bir yapıya sahip olmam. Dünyadaki, etrafımdaki ve hayatımdaki kötü olaylardan çok etkileniyorum. Bu yüzden kendimi daha pozitif, daha mutlu, daha güçlü ve daha iyi bir insan olmaya çalışırken buluyorum. Bunun yolu da kişisel gelişimden geçiyor. İnanılmaz büyük projeler yaptığımı söyleyemem çünkü uzman değilim. Ama okuduğum, araştırdığım ve denediğim her şeyin sonucunda kendim için bir Ayakta Kalma Rehberi yazmıştım. Bu rehberi sık sık okuyup kendime hatırlatarak negatif düşüncelerin ve durumların esiri olmaktan sıyrılıyorum. Yeni şarkım ‘Bir Aşk Yok’ da bu hissiyatın eseri. Bu yüzden şarkımla beraber Ayakta Kalma Rehberi’mi de başka insanlarla paylaşmaya karar verdim. Bana iyi geliyor, size de iyi gelmesini umarım:)

Kariyerinle ilgili kurduğun en uçuk hayal ne? Gerçekten uçuk bir hayal paylaşacağım hazırsanız! :) Pharrell Williams’ın şarkılarını çoook seviyorum ve bir prodüktör olarak dehasına hayranlık duyuyorum. Bir gün onunla stüdyoya girip, bir şarkımı onun dehasıyla hayata geçirebilmek istiyorum. Bir şarkı için bile olsa, bir gün onunla çalışma şerefine erişirsem, çok fazla şey öğreneceğimi biliyorum. Bu çok uçuk bir hayal ama beni çok heyecanlandırıyor:)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.