Okumadan büyüme

Yaz geldi; artık kitap okumak için bol bol zamanın var. Senin için 17 yaşına basmadan önce okuman gereken 17 kitabın listesini hazırladık. Hemen çevir sayfaları:)

Hey Girl - - BU AY -

Yağmur SonraSı - Sarah Jıo

Son dönemin en çok satan yazarlarından biri olan Sarah Jio, seni geçmiş yıllarda yaşanan çok güzel bir hikayeye götürüyor. İkinci Dünya Savaşı’nın tam ortasında yaşanan yasak aşkı aydınlatmaya hazır ol. Anne, 1942 yazında, İkinci Dünya Savaşı’nın en hararetli zamanında Bora Bora Adası’nda görev almak için orduya hemşire olarak katılıyor. Bu dönemde nişanlı olan genç kadın, orada hiç hesap etmediği bir aşkla karşılaşıyor. Yakışıklı asker Westry ile bir bungalovun altında gizli bir dünyayı paylaşıyorlar. Taa ki bir gece tüyler ürperten bir cinayete şahit olana kadar... Savaş rüzgarıyla ayrı yerlere savrulan çift, bir daha asla bir araya gelemiyor. Yıllar sonra Bora Bora Adası’ndan adına gelen gizemli bir mektup ise adeta kapanan yarasını yeniden açıyor ve onu yeni bir maceraya çıkarıyor.

Eleanor & Park - Rainbow Rowell

80’lerde geçen bu ilk aşkın hikayesi seni çok etkileyecek! Eleanor ve Park, birbiriyle alakası olmayan, çok zıt karakterler. Park, iyi ve mutlu bir ailede büyüyor. Eleanor ise dağılmış bir aileden geliyor, üstelik ona sürekli karışan, rahatsız edici bir üvey babası var. Biraz iri, kızıl saçlı, rüküş bir kız olan Eleanor ile Asyalı ve sessiz biri olan Park, okul servisinde karşılaşıyorlar. İlk seferde birbirlerinden hoşlanmasalar da bu durum zamanla arkadaşlığa ve aşka dönüşüyor. Ancak Eleanor’un üvey babasından dolayı ikili hep kaçamak bir şekilde görüşüyorlar. En çok da okula giderken ve dönerken otobüste buluşuyorlar. Tabii bu zorluklar aşklarını daha da güçlendiriyor ve gençler beraber olabilmenin bir yolunu arıyorlar.

Lola ve Komşu Çocuk - Stephanie Perkins

Lola’nın hayatındaki en önemli şeylerden biri kostümler; renkli peruklar, renkli ve ışıltılı kıyafetler… Bir de erkek arkadaşı olan Max var. Yani hayatından oldukça memnun. Ancak bu durum yan evlerine taşınan kişileri gördüğü anda değişiyor. Çünkü Bell İkizleri mahalleye geri dönüyor. Ve gelir gelmez Lola’nın hayatını alt üst ediyorlar. Çünkü ikizlerden biri ilk aşkı olan Cricket’den başkası değil. Bu durum Lola’nın derinlere gömdüğünü düşündüğü acı verici geçmişini gün yüzüne çıkarıyor. Böylece Lola çok büyük bir ikilemin içine giriyor. İlk aşkıyla şimdiki sevgilisinin arasında kalıyor, geçmişte yaşananları affetmeye çalışıyor. Sen de iki aşk arasındaysan bu kitabı mutlaka okumalısın!

PaSaKLı tanrıÇa - SoPhıe KınSeLLa

Samantha, çok başarılı bir avukat. En iyi yaptığı şeyler, kontratları yeniden düzenlemek ve müvekkiline milyonlararca pound kar ettirmek. Ancak bir gün çok büyük bir hata yapıyor ve kariyeriyeri mahvoluyor. Çılgına dönen Samantha, Londra’daki ofisinden çıkıyor,kıyor, bir trene binip hiç bilmediği bir ir yere gidiyor. Yol sormak için büyük, ük, güzel bir evin kapısını çalınca iş görüşmesine geldiği zannediliyor ve o evde hizmetli olarak çalışması teklif klif ediliyor. Tabii ki bu evli çift, ev işlerini rini halletmesi için bir avukatı işe aldığından ğından habersiz. Fakat Samantha, fırının n nasıl çalıştırılacağını bile bilmiyor. Felaketler ketler birbirini kovalıyor. Samantha çamaşır aşır makinesiyle, ütü masasıyla, deterjanlarla nlarla müthiş bir savaş verirken; büyük şefleeflere özel yemekler pişirmeye kalkışırken ken tam bir kaos yaşanıyor. Tabii eski hayatıtı Samantha’yı kovalamaya devam ediyor. Bakalım tekrar avukatlığa geri dönmek isteyecek mi?

aLaSKa’nın Peşinde John green

En büyükbü hobisi, tarihi kişilerin biyografilerini okumak olan Miles’ın hayatı, yatılı okula başlamasıyla değişiyor. Yeni girdiği bu ortamdao güzel ve depresif bir kız olan AlaskaAlas ile tanışıyor ve ilk anda ondan çok etkileniyor.etki Alaska ile takılmaya başladıktanbaşladıkta sonra onun sahip olduğu kötü alışkanlıklarıalış kazanıyor ancak tüm çabalarınaçab rağmen Alaska’nın gel gitlerinigitlerin anlamlandıramıyor. Yine de onla beraberber takıldıkça ona daha çok aşık oluyor.ol Bir gün Miles, Alaska’nın nedennede böyle olduğunu öğreniyor ancak işlerişle hiç beklemediği bir şekilde karışıyor.y “Aynı Yıldızın Altında” romanını beğendiysen bu kitaba da bayılacağına eminiz çünkü yazarları aynı!

after - KarşıLaşma ANNA TODD

Kızların efendi çocuk yerine serseri olanı seçmesini anlatan muhteşem bir kitap! Tessa Young, 18 yaşında derslerinde çok başarılı olan bir kız. Tabii bir de dünya tatlısı bir erkek arkadaşı var. Şimdiden gelecek planları yapıyor, her şeyi en ince detayına kadar düşünüyor. Ancak bu durum Hardin ile tanışmasıyla beraber alt üst oluyor. Çünkü Anna hiç istemese de kendini bir anda bu aşkın içinde buluyor. Hem de geri dönüşü olmayan bir şekilde! Üstelik bitmesini hiç istemeyeceğin bu hikayenin devam kitapları da var.

carrıe günLüKLeri - candace BuShneLL

Carrie Bradsaw, daha fazlasını istediğini bilen küçük bir kasaba kızı… Üstelik kendini hayata atılmaya da hazır hissediyor. Ancak kolejdeki son senesi ve halletmesi gereken işler var. O güne kadar hiç ayrılmayan Carrie ve arkadaşları, Sebastian Kydd’ın gelişiyle sorunlar yaşamaya başlıyor. Carrie, ilk kez bir arkadaşının ihanetine uğruyor. Bir yandan da Sebastian’a karşı olan hisleri onun kafasını iyice karıştırıyor. Bu kitap sıradan bir genç kızın nasıl olup da kendi hakkında düşünmeye başladığını ve sonunda sivri ve her şeyi gören bir yazara dönüştüğünü anlatıyor. Sen bu hikayeyi “Carrie Günlükleri” dizisinden hatırlıyor olsan da kitap seni kendine hayran bırakacak!

Beni SeÇ - Kıera caSS

Prenses olma hayalleri bu üç kitaplık seriyle gerçek oluyor. “Bir prens nasıl tavlanır?” sorusunun cevabı bu kitapta! Bir prensi tavlamayı öğrendikten sonra sıradan çocuklar sana vız gelecek… Illéa ülkesinde tüm genç kızlar doğdukları günden beri sınıf atlamanın peşinde. Paha biçilmez mücevherlere, göz alıcı elbiselere sahip olmak için tek bir şansları var: Seçim. Kıyasıya bir mücadeleyle geçen Seçim’i kazanmanın tek yolu Prens Maxon’ı kendine aşık etmek. America içinse Seçim, bir kabustan farksız. Bu yarışa girmeyi kabul ederse, kendisinden aşağı sınıftan olduğu için herkesten gizlediği aşkı Aspen’i arkasında bırakmak zorunda kalacak. Öte yandan bu, ailesinin tek kurtuluş şansı. America saraya adım atar atmaz kendini 35 kızın katıldığı vahşi bir yarışın içinde buluyor!

dediKoducu Kız üÇüzLer - cecıLY von zıegeSar

Blair Waldorf Ve Serena Van Der Woodsen, Yukarı Doğu Yaka’ya Hükmeden İki Prensesti... Ama artık her şey değişti ve onların yerini yeni isimler aldı. Manhattan’ı kasıp kavurma sırası artık Carlyle kardeşlerde! Montblanc dolma kalemlerini, Chloe okul çantalarını ve kaşmir hırkalarını hazırla: Yukarı Doğu Yaka’da yepyeni bir mevsim başlıyor ve karşı konulamaz Carlyle üçüzleri Manhattan’ı sarsıyor. En az eski prenseslerin günleri kadar güzel ama onlardan çok daha acımasız bir yıl seni bekliyor! Ve kulaklarımızda yine aynı ses: “Beni sevdiğini biliyorsun. Dedikoducu Kız.”

ÖLmeK iÇin on üÇ SeBeP - JaY aSher

Selena Gomez’in yapımcılığını üstlendiği aynı isimli dizide geçen hikayeyi anlatan bu kitaba bayılacaksın. Diziyi izlemediysen bir an önce kitabına başlayabilir, izlediysen de daha detaylı bilgi edinmek için okuyabilirsin. Hannah Baker ölmeden önce birkaç kaset dolduruyor ve intiharının nedeni olarak gördüğü kişilerin adlarını bu kasetlere gizliyor. Clay Jensen, Hannah’nın doldurduğu kasetlerle ilgili hiçbir şeye karışmak istemiyor. Sırlarının da Hannah ile beraber gömülmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak Hannah’nın sesi, Clay’e kasetlerde onun da adının geçtiğini söylüyor. Böylece Clay, gece boyunca kasetleri dinliyor ve bütün sırları öğreniyor. Sen de bu 13 sebebi merak ediyorsan bu kitabı kaçırma!

aşK Burada ÇeKmiYor - eLYSSa frıedLand

İnternet bağımlılığından vazgeçebilir misin? Çok zor olduğunu biliyoruz ama hayal değil. Tam bir internet bağımlısı olan Evie, bu yüzden çok sevdiği işinden kovuluyor. Hemen ardından, evliliğe karşı olan eski sevgilisinin İstanbul’da rüya gibi bir düğünle evlendiğini Facebook’tan öğreniyor ve çok önemli bir karar alıyor: İnterneti bırakmak! Artık Evie için Google’da insanları stalk’lamak yok. Facebook’ta eski sevgililerin profillerine bakmak yok. Twitter’da twit okumak yok. Binlerce selfie çekip kaç beğeni alacağını görmek için beklemek yok. Her an Instagram’da gezinmek yok. Hepsinden de iyisi artık sevgili bulma siteleri yok… Şimdi sen de sakin ol ve o elindeki akıllı telefonu yavaşça bir kenara bırak, çünkü sana bambaşka bir aşk masalı anlatıyor!

ada - var oLmaYan Bir adadan naSıL KurtuLurSun? - LYnne matSon

Macera dolu bir kitap serisi arıyorsan, bu hikaye tam sana göre! On yedi yaşındaki Charley, kuralları bilmiyordu. Hatta nerede olduğundan bile haberi yoktu. Hatırladığı son şey, sıcak hava ve kendinden geçtiğiydi. Uyandığındaysa kayalık bir arazide çırılçıplaktı. Kaybolmuş ve yalnız hisseden Charley, adada uzun süre hiçbir insana rastlamamıştı, taa ki gençlerin lideri Thad ile karşılaşana kadar. Daha sonra ise kurallar ona da anlatılıyor. Gizemli Nil Adası’ndan kaçmak için tam bir yılı olduğunu öğreniyor, bir yıl içinde adadan kaçamazsa ölüyor. Şimdi yapması gereken bu gizemli adada yaşamak ve kaçmaya çalışmak… Ancak aşık olmasıyla beraber öncelikleri de değişiyor!

mucize - r. J. PaLacio

August, sıra dışı bir görünüme sahip olan küçük bir çocuk. Fiziksel bir bozuklukla doğuyor ve ne kadar çok ameliyat olsa da yüzü bir türlü düzelmiyor. Bu yüzden normal bir okula da gitmiyor. Ancak ailesinin aldığı kararla beşinci sınıfı bir okulda okumak zorunda kalıyor. “Yeni çocuk” olmanın ne kadar zor olduğunu biliyor, onun için ise bu daha da zor. Çünkü yolda yürürken bile herkes onun yüzüne bakıyor, arkasından konuşuyor. Auggie’nin tek istediği ise sıra dışı görünüşünün ardında kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna etmek! Bu kitap senin insanlara karşı olan önyargılarını yıkacak ve kişiliğin dış görünüşten önemli olduğunu anlamanı sağlayacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.