Nazlıcan Karahan

Tasarım anlamında ilHam kaynaklarım En çok Tanıdığım insanlar vE yaşam Tarzları, külTürlEri, Gördüğüm GEzdiğim şEHirlEr.

Hey Girl - - BU AY -

Merhaba Nazlıcan! Öncelikle kısaca kendinden bahsedebilir misin? Merhaba, 1993 Ankara doğumluyum. Liseyi Ankara Güzel Sanatlar Lisesi’nde okudum. Daha sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Moda ve Tekstil Tasarımı eğitimi aldım. 2 yıl önce UTIB Ev Tekstili Yarışması’ndan En İnovatif Tasarım Ödülü’nü alarak Istituto Marangoni Milano’da bir yıllık eğitim aldım. İstanbul Tasarım Haftası ve İnovasyon Haftası’nda tasarımlarım sergilendi. Şimdi Türkiye’nin en büyük deri firmalarından birinde çalışmaktayım.

İçindeki yaratıcı gücü ilk nasıl ve ne zaman keşfettin?

Moda tasarımcısı olmak çocukluk hayalimdi diyebilirim. 6-7 yaşımdan itibaren hep kendimce tasarlar, çizerdim. O zamanlardan beri tuttuğum çizimlerim var hala. Ve hep piyasadaki giysileri beğenmez aslında var olmayan ve benim aklımda var olanları aratır dururdum anneme. En sonunda ‘olmayanı’ aslında benim yapabileceğimi fark ettim.

Yeteneğin geliştirilebilmesi için küçük yaştan doğru yönlendirilmek çok önemli, sen bu konuda şanslı mıydın, eğitim hayatına nasıl yön verdin?

Tabii ki küçük yaşta doğru yönlendirilmek çok önemli. Ben bu konuda çok şanslı olduğumu söyleyebilirim. Ailemin desteği hep arkamdaydı ve bana hep inandılar. Bunu en çok bir anadolu lisesini kazansam da güzel sanatlara gitmeyi seçme aşamamda hissettim. Bir nevi yol ayrımıydı diyebilirim. Ama aklımda hep moda tasarımı olduğundan uzun düşünmeler sonucu lise eğitimimde de bu yönde ilerledim. O yaşta geleceğe yönelik seçim yapmak ve kendinin farkında olmak zor ama ben ailemin desteği ve içimdeki sesi dinleyerek bunu aştım ve istediğime yöneldim.

İleride senin gibi tasarımcı olmak isteyen kızlara tavsiyelerin ne olur?

Bu yolun henüz başında olanlar için tavsiyem, içlerindeki sesi dinlemeleri ve emin oldukları bir şeyden asla vazgeçmemeleri. Sonuçta herkes aynı değil ve herkesin hayatta ilerleyeceği farklı yollar var ve ailelerin de bunu kabullenmeleri gerek. İnsan içindekini bulup ona doğru adım attığında mutlu oluyor. Ve işini bu tutkuyla yapınca aşamayacağı şey kalmıyor. O güç bastırılsa da bir gün açığa çıkacağı için erkenden ortaya çıkarıp onu izlemek en doğrusu.

Bu seneki Koza Genç Moda Tasarımcılar yarışmasında “Sınırlar/Borders” adını verdiğin koleksiyonunla üçüncü oldun. Öncelikle bu başarından dolayı seni tebrik ediyoruz, bize koleksiyonun hikayesini ve mesajını anlatır mısın?

Teşekkür ederim. Evet koleksiyonumun teması ‘Sınırlar’. Bu koleksiyonla son yıllarda ortaya çıkan ve birçok farklı görüş yaratan Arap Baharı’na değindim. Bu Arabik öğelerle Hip-hop kültürünü protest bir dille karıştırarak ve bu farklı görüşleri protest bir dille birleştirerek birçok insana antipatik gelen Arap kültürüne farklı bir açıdan bakıp sınırları ortadan kaldırmaktı amacım. Çünkü sonradan bizlerin oluşturduğu sınırlar var olmaya devam ettikçe daha büyük sıkıntılar doğuracak ve hatta dünyanın sonunu getirecek bir unsur olacaklar.

İtalya’da, dünyanın önde gelen moda okullarından birinde aldığın eğitim, dünya görüşünü ve tasarıma bakışını nasıl etkiledi?

Evet, Marangoni’de aldığım eğitim bana çok şey kattı. En çok tasarım disipliniyle daha sistematik ve programlı olmanın yanında tasarım anlamında daha yere basan, farklı bakış açıları kazandırdı. Okulun yanı sıra Milano gibi bir moda şehrinde olmak farklı bakış açıları ve insanlar kazandırdı hayatıma. Yeni deneyimler elde ettim ve kendimi ve zihnimi daha özgür bırakmama yardımcı oldu. En büyük ilham kaynakların neler? Tasarım anlamında ilham kaynaklarım en çok tanıdığım insanlar ve yaşam tarzları, kültürleri, gördüğüm gezdiğim şehirler. Bununla birlikte sanat, video art ve müzik de en çok etkilendiğim ve bana ilham veren kaynaklardan.

Gerçekleştirmek istediğin bir sonraki hedef ne?

Bir sonraki hedefim sanırım biraz daha deneyim elde ettikten sonra kendi markamı oluşturmak ve bir süreliğine yurt dışına yerleşmek, çalışmalarıma orada da devam etmek.

Büyük bir global markanın kreatif direktörlüğünü üstlenme şansın olsa hangisini seçersin, neden?

Açıkçası kreatif direktörlük hayatımda çok sonra atabileceğim bir adım ama o aşamada olsaydım sanırım KTZ ya da Hood by Air isterdim. Çünkü bu iki markanın da protestliğini ve kullandıkları öğeleri, tasarım dilini, yaratıcılıklarını, cesaretlerini seviyorum.

Yarışmada üçüncülüğü kazandıran koleksiyon.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.