Jimnastik perileri

Ritmik Jimnastik sporunu ve bu sporla uğraşan genç kızları yakından tanımaya ne dersin? Performans Ritmik Jimnastik Spor Kulübü sporcuları ile minik bir söyleşiye hazır ol!

Hey Girl - - BU AY - Hazırlayan Bilgecan Koçana Fotoğraflar Sertaç Özmutlu

Rana Tokmak (20) Alman Ritmik Jimnastik MILLI TAKıM KAPTANı

Almanya’nın Castrop Rauxel kentinde doğan Rana Tokmak, 3 yaşında baleye, 5 yaşında da piyanoya başladı. Ailesinin spor kariyerine etkisinin çok fazla olduğuna dikkat çeken Tokmak, 7 yaşında bir antrenörünün yönlendirmesiyle baleyi ve piyanoyu bırakıp kendini tamamen ritmik jimnastiğe verdi. Bugüne kadar 9 kez Almanya Gençler Şampiyonu olan Tokmak, büyükler kategorisinde de 2. oldu. Almanya’yı 100’ün üzerinde ferdi ve grup olarak başarıyla temsil eden Tokmak, aynı zamanda Dünya şampiyonaları, Dünya kupaları, Grand Prix, Avrupa şampiyonaları ve Avrupa Oyunları gibi büyük çaptaki yarışmalarda da Almanya’yı finallere taşıdı. 2016 yılında gerçekleştirilen Rio Olimpiyat elemelerini birincilikle tamamlayan Tokmak, gençler ve büyükler takımlarında Almanya takım kaptanlığı görevini yürüttü. 2015 yılında, Almanya’nın Robert Bosch, Schiller, Daimler gibi isimlerin bulunduğu vizyonerlerinin arasına giren Rana Tokmak, aynı zamanda son 6 yıldır bakanlığın kültürler arası spor elçisi olarak binlerce genç kızı spora kazandırmış bulunuyor.

Ritmik jimnastik, jimnastik ve balenin birleşimi anlamına geliyor. Gösteri sırasında; labut, çember, top, ip veya kurdele gibi farklı el aletleri kullanılıyor.

BESTE KaYa,13 Bahçeşehir Koleji 7. Sınıf öğrencisi

Kaç YıLDıR RITmIk JImnaSTIk YaPıYoRSUn? 7 yaşımdan beri ritmik jimnastik yapıyorum. NEDEn RITmIk JImnaSTIk? Küçüklüğümden beri jimnastik ve baleye ilgim vardı. Ablam, Anadolu Ateşi dans grubunda eğitim aldığı dönemde ben de ablamı izlemeye giderdim. Daha sonra Anadolu Ateşi seçmelerine katılarak bir yıl dans eğitimi aldım ve o dönemde Andrea isimli dans öğretmenim ailemle görüşerek benim jimnastik branşında daha başarılı olabileceğimi önermesi sonucunda jimnastik yapmaya başladım. NaSıL bIR anTREnman TEmPon VaR? Oldukça yoğun bir antrenman temposu içindeyiz. Haftanın 5 günü 3’er saat, yarışma dönemlerinde 6 gün antrenman yapıyoruz. Planlı ve disiplinli bir şekilde çalışıldığı zaman eğitim hayatının olumsuz etkilendiğini düşünmüyorum. Aksine profesyonel sporcu olmanın eğitim öğretim hayatını olumlu yönde etkilediği yaşayarak görüyorum. RITmIk JImnaSTIk nEDEnIYLE RoL Ya Da GöREV aLDığın bIR PRoJE VaR mı? Fransız yazar ve pilot Saint-Exupery dünyaca ünlü hikayesi, Zorlu Performans Sanatlar Merkezi’nde sergilenen, yapımcılığını ve yönetmenliğini Alev Baymur’un yaptığı Türkiye’nin ilk büyük, yerli çocuk müzikali olan ve dünyanın en çok satan ve okunan hikayelerinden Küçük Prens müzikalinde dansçı olarak sahne aldım. BUGünE kaDaR RITmIk JImnaSTIkTE ELDE ETTIğIn başaRıLaRın/DERECELERIn VaR mı? 6 yıldan bu yana bireysel ve grup serisinde, ulusal ve uluslararası müsabakalara katılıyorum. 2011 yılında Ritmik Jimnastik Kulüpler arası minikler kategorisinde 2.oldum. Ayrıca 2013 yılında Ritmik Jimnastik Kulüplerarası minikler kategorisinde 2. oldum. 2016 yılında İstanbul’da düzenlenen, 12 ülkeden 130 sporcunun yarıştığı 8.İstanbul Rhytmics Cup’ta 3.seçilerek kupa aldım. Halen Gençler Kategorisi bireysel seride müsabakalara katılıyorum.

Naz Çoban, 10 FMV Ispartakule Işık Ortaokulu – 6. Sınıf öğrencisi

Kaç YıLDıR RITmIk JImnaSTIk YaPıYoRSUn? 4 yaşında bale yapmaya başladım. 2 yıllık bale eğitiminin ardından kendimi jimnastiğe daha yakın hissettim ve okuldaki spor eğitmenimin tavsiyesi ile ritmik jimnastiğe yöneldim. 4 yıldır jimnastik yapıyorum. NEDEn RITmIk JImnaSTIk? Önce televizyonda izlediğim yarışmalardan etkilendim. Estetik, bireysel bir branş olmasının yanı sıra aynı zamanda takım ruhunu da destekleyen bir spor olması nedeniyle ritmik jimnastiği seviyorum. Ayrıca yarışmalarda giydiğimiz mayoların içinde kendimi yetişkin bir jimnastikçi gibi hissediyorum. NaSıL bIR anTREnman TEmPon VaR? Haftada 5 gün, yarışma döneminde 6 gün 3’er saat antrenman yapıyorum. Yaz tatillerinde de antrenmanlarımız devam ediyor, hatta bazen kampa giriyoruz. Kulağa oldukça yoğun gelebilir; ancak ben çok mutluyum. Bu spor, hem okulda başarılı, hem de sosyal bir öğrenci olmamı sağladı. RITmIk JImnaSTIk nEDEnIYLE RoL Ya Da GöREV aLDığın bIR PRoJE VaR mı? Geçtiğimiz yıl, Küçük Prens, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahnelendi. Küçük Prens’te değerli tiyatro oyuncalarıyla birlikte dans etme şansına sahip oldum. BUGünE kaDaR RITmIk JImnaSTIkTE ELDE ETTIğIn başaRıLaRın/DERECELERIn VaR mı? 3 yıldır ulusal ve uluslararası nitelikteki çeşitli müsabakalara katılıyorum. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da düzenlenen 12 ülkeden 130 sporcunun yarıştığı 8.İstanbul Rhytmics Cup’ta 4. oldum. Ve hala küçükler kategorisinde bireysel olarak yarışmaya devam ediyorum. PEkI SPoRDakI HEDEFIn nEDIR? Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve ileride daha iyi bir jimnastikçi olmayı istiyorum. Hatta olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil etmeyi hayal ediyorum.

IRmak Doğan, 10 Bahçeşehir Bilfen İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi

Kaç YıLDıR RITmIk JImnaSTIk YaPıYoRSUn? 4yıldır jimnastik yapıyorum. Ondan önce 1yıl kadar spor kursuna gittim. NEDEn RITmIk JImnaSTIk? Kendimi bildim bileli dans etmeyi, hoplayıp zıplamayı çok sevmişimdir. Bence ritmik jimnastik, dans ile cimnastiğin iyi bir birleşimi. Mesela bale tarzı hareketleri hep sıkıcı buldum. Tabii işin farklı olma tarafı da var. Herkes basketbol veya voleybol gibi sporlar yapıyor; bu anlamda farklı bir şey yapmak hoşuma gidiyor. NaSıL bIR anTREnman TEmPon VaR? Oldukça yoğun bir antrenman tempom var. Ancak yine de jimnastik okul hayatımı olumlu etkiliyor, en azından şimdilik. Neredeyse haftanın her günü, jimnastik ya da dansım var. Böyle olunca okul sonrası zamanımı iyi planlamam gerekiyor. Ayrıca jimnastik yaparken okul yorgunluğundan çıkmış hissediyorum. Böylece ödevlerimi yapmak için oturduğumda bıkkınlık hissetmiyorum. RITmIk JImnaSTIk nEDEnIYLE RoL Ya Da GöREV aLDığın bIR PRoJE VaR mı? 4 yıldır modern dans eğitimi alıyorum. Dans eğitimim nedeniyle, bu sene Final Four Kal projesi kapsamında önemli karşılaşma ve final maçında molalarda dans gösterilerimiz oldu. BUGünE kaDaR RITmIk JImnaSTIkTE ELDE ETTIğIn başaRıLaRın/DERECELERIn VaR mı? Bu yıl, İstanbul Okullar Arası Ritmik Jimnastik yarışmasında 4., 9. İstanbul Rhytmic Cup yarışmasında da 2. oldum. PEkI SPoRDakI HEDEFIn nEDIR? Bu spor, çok çalışmadan öte bir yaşam biçimi edinmeyi gerektiriyor. Yapabildiğimin en iyisini yapmak için çaba göstermekten başka kendime bir hedef koyamıyorum. Başka bIR UğRaşın VaR mı? Dans etmeyi çok seviyorum. Tan Sağtürk Akademi’de modern dans kursuna gidiyorum. Her yıl, yıl sonu gösterilerisi sergiliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.