Sosyal halka

Kalabalık bir arkadaş grubuna sahip olmak kimi zaman işleri karmaşık hale getirebiliyor, çünkü herkes birbirinden farklı karakterlere sahip. Onlarla başa çıkmanın yöntemleri ise bu yazıda!

Hey Girl - - BU AY - Yazı Bilgecan Koçana

GÜVENİLMEZ:

Film gecesini eker, öğle yemeği planınızı son dakikada iptal eder, her buluşmaya geç kalır. Nasıl hissediyorsuN? Sinirli Ne yapmalısıN? Kızgınlığını içine atman zamanla kırgınlığa dönüşür ve aranızın açılmasına neden olur. Bu yüzden, bir daha seni ektiğinde onunla bu huyu hakkında açık açık konuş, ortalıklarda görünmediğinde onu özlediğini söyle, çünkü o bu yaptığının seni ne kadar rahatsız ettiğinin farkında olmayabilir.

ESKİ DOST:

Birbirinizi çok uzun zamandan beri tanıyorsunuz ancak artık pek bir ortak noktanız olmamasına rağmen o hala senin yanında. Nasıl hissediyorsuN? Sıkılmış Ne yapmalısıN? Uzun dönemli arkadaşlıklarda kimi zaman böyle hissetmek normaldir, ancak onun değerini hafife alma yanılgısına düşmemelisin. Arkadaşlığınızı tazelemek için yeni fikirler bul, mesela her yıl kendinize yeni bir gelenek oluşturun. Pazartesileri waffle günü gibi...

POPÜLER:

Eğlencelidir, planları o yapar, her zaman gidilecek en havalı yerleri o bilir. Nasıl hissediyorsuN? Sıradan ve kıskanç Ne yapmalısıN? Kimi zaman onu kıskanman gayet normal, bu duyguyla başa çıkmak içinse onun “popüler kız” kimliğine değil, gerçekte kim olduğuna odaklan, mesela bugüne kadar senin için yaptığı iyilikleri düşün.

DOST GÖRÜNÜMLÜ DÜŞMAN:

Hoşlandığın çocukla flört eder, beğendiğin elbiseyi alır, şakayla karışık laf sokar. Nasıl hissediyorsuN? Tehlikede ve endişeli Ne yapmalısıN? Bu tarz sevgi-nefret ilişkileri gerçekten de çok yorucu olabiliyor ancak şu kanıtlanmış bir gerçek ki onun bu davranışları senin problem çözme yeteneğini geliştiriyor. Yani, sonuç olarak sen kazançlı çıkıyorsun. Sakinliğini koru, muhtemelen böyle davranmasının sebebi ilgi çekmek istemesi. Bunu başaramadığını görünce vazgeçecektir.

DOĞRUCU DAVUT:

Ne görüyorsa onu söyler, sürekli eleştirir, düşüncelerini kendine saklayamaz. Nasıl hissediyorsuN? Rencide olmuş Ne yapmalısıN? Her zaman onun kıyafetin hakkındaki görüşlerini duymak istememen çok normal, en iyi çözüm onu konuşmaya başlamadan önce durdurmak ve bu beklentini dile getirmek. Mesela “Abarttığımı söyleyeceksin biliyorum ama şu anda hiç eleştiri kaldıracak durumda değilim, anlaştık mı?” diyebilirsin.

NEGATİF:

Sen o sırada ne kadar heyecanlı olursan ol, o gelip her zaman ortamın modunu düşürecek bir yol bulur. Ailesi, öğretmenleri, senin kıyafetin veya başka herhangi bir şey… Sürekli şikayet edecek bir şey bulur. Nasıl hissediyorsuN? Bıkmış ve yorulmuş Ne yapmalısıN? Muhtemelen o ne kadar negatif davrandığının farkında değil, bu yüzden bir daha şikayet etmeye başladığında bunu yüzüne vurarak fark etmesini sağlamalısın. “Bunları bana anlatmak seni gerçekten daha iyi hissettiriyor mu?” diye sorabilirsin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.