Duygularıyla meydan okuyor

Hey Girl - - NEWS - Yazı İrem Naz Güvel

Hepimizin merakla beklediği Demi Lovato’nun 6. stüdyo albümü “Tell Me You Love Me” nihayet piyasaya çıktı. Diğer albümlerine göre daha kişisel olan bu albümü yakından incelemeye ne dersin?

Demi Lovato, iki yıllık aranın ardından daha içten ve korkusuz olarak geri döndü. Bu zamana kadar çıkardığı albümlerde stüdyonun baskısı hissedilirken “Tell Me You Love Me” ile Demi’nin söz yazımında ne kadar güçlendiğini görüyoruz. Kendi yaşadıklarından ilham alarak yazdığı şarkılar, albümü oldukça kişiselleştiriyor. Albümden ilk olarak “Sorry Not Sorry”, “Tell Me You Love Me” ve “You Don’t Do It For Me Anymore” piyasaya sürüldü. Her biri farklı bir hikayeye sahip olan şarkılar aslında bugüne kadar karşımıza çıkan Demi’nin bilinmeyen taraflarını bizlere sunuyordu. “Sorry Not Sorry” zorbalara karşı duruşunu ve duygusal parça “Tell Me You Love Me” Demi’nin savunmasız yanını ortaya koyuyor. “You Don’t Do It For Me Anymore” ise Demi’nin alkol problemiyle olan mücadelesini ve eski kişiliğini geride bıraktığını tüm açık yürekliliğiyle anlatıyor.

Babasına veda

Demi’nin anne ve babası, o iki yaşındayken boşanmış ve bu süreçten sonra Demi’nin babasıyla olan ilişkisinde problemler ortaya çıkmıştı. Hayatında hep bir baba eksikliğini hissetmiş ve onunla olan ilişkisini daha önce “For The Love of A Daughter” ve “Father” şarkılarıyla belirtmişti. Son albümde Demi 2015 yılında kanserden kaybettiği babasına yer vermeyi ihmal etmedi. “Daddy Issues” ismini verdiği parçada Demi baba kompleksinden bahsediyor. Hasret olduğu sevgiyi hep kendinden büyük kişilerde aradığını, hayatı boyunca baba figürünün peşinde koştuğunu ve bunun ilişkilerine de yansıdığından söz ediyor. Ayrıca şarkıyı dinledikçe babasıyla yaşadığı problemleri, terapi seanslarını ve adını dövme yaptırdığını öğreniyoruz. Demi babasının son yıllarında onunla ilişkisini kestiğini söylese de bir bağ kurmak, güvenmek istediğini ve babakız ilişkisi kurma hayalini dile getiriyor. Ölümünün hiç ummadığı kadar onu yaraladığını, doyamadığını söylüyor. Bize kalırsa, Demi’nin baba hasreti ilerleyen dönemde şarkı sözlerine yansıyacak.

Ş yaazrıklııylaorr ? Nick’e mi

6 yıldır birlikte olduğu Wilmer Valderrama ilişkisinin bitmesi Demi’ye ayrılık şarkıları yazdırdı ancak şarkılar sadece ona yazılmadı. Verdiği bir röportajda, albümdeki bir şarkıyı yayınlamaktan ötürü çok kararsız olduğunu çünkü oldukça ses getirecek sözlere sahip olduğundan bahsediyor. “Ruin The Friendship” platonik bir ilişkiden adım atıp sınırları aşmayı anlatıyor. Demi özelikle şarkının Wilmer’a yazılmadığını üstüne basa basa belirtiyor. Sözlerine baktığımızda geriye tek bir kişi kalıyor: Nick Jones. “Yaşanan bir olaydan ötürü hayal kırıklığına uğradım. Bir gün oturup bunun hakkında bir beste yapacağım dedim ve hazırlayıp o kişiye şarkıyı gönderdim. Zamanla bu kişi de benim hakkımda da şarkı yazdı. Oldukça ilginç bir durumdu” diyen Demi olayları özetliyor. Nick’e yazılan şarkılar “Ruin The Friendship” ile sınırlı değil. “Only Forever”da yer alan “Geleceği düşünüyorum, şimdiyi düşünüyorum” sözleri Nick ile beraber çıktıkları Future Now Tour’a bir gönderme. “Seninle yakınlaştığımızda…” diye devam eden şarkı, başka bir şarkıya referans veriyor.

Nick de boş durmuyor

Nick’in Tove Lo ile olan Close düetini hatırlıyorsundur. Nick turnedeyken bu şarkıyı Demi ile birlikte seslendirmişlerdi. “Only Forever”da Demi yorgun ama sabırlı olarak karşımıza çıkıyor. Nick ile olan ilişkisine kim ne derse desin umursamıyor. Onun için çok şey ifade ettiğinden ona önem verdiğini şarkıda belli ediyor. Melankoli havasındaki “Lonely”de Demi’ye ünlü rapçi Lil Wayne eşlik ediyor. Şarkıda karşımıza sevgilisini aldatmış bir Demi çıkıyor. Çok üzgün olduğunu, yaptığı bu kaçamağın onun için hiçbir şey ifade etmediğini, o sırada çok yalnız olduğundan böyle bir şey yaptığını anlatmaya çalışıyor. Şarkının ilerleyen kısımlarında Demi erkek arkadaşı olmadan daha iyi olduğunu iddia ediyor fakat onu her zaman özlediğini ve ihtiyaç duyduğunu da itiraf ediyor.

İlişkiler üzerine

Demi, ayrılık hissinin albümde hakim olacağının sinyallerini önceden vermişti. Nitekim albümdeki hemen hemen tüm şarkılar Demi’nin ilişkilerinden ilham alınmış ve bu ilişkilerdeki Demi’nin hissettiklerini yansıtıyor. “Cry Baby” Demi’nin güçlü yapısına ve ilişkiler söz konusu olduğunda duygularının onu ele geçirmesine izin vermemesine değiniyor. Aşk için çaresiz olsa bile başkalarının onu aşağılamasına izin vermiyor. Ancak bazı durumlarda sert kabuğuna ters düşen hareketlerde bulunabiliyor. “Games”de bahsedilen kişi hakkında Demi “Bana hep kötü davranıyordu ve bütün zaman boyunca da benimle oynuyordu” diyor. Demi’nin hislerini açık bir şekilde dile getirdiği “Concentrate” ve “Sexy Dirty Love” albümün en cesur parçaları. Albümün son parçası “Hitchhiker” birinin yanında kendini güvende hissetmek hakkında yavaş ve romantik bir şarkı. Sevgilisini beklerken kendisini bir otostopçuya benzetiyor. Bu bekleme sırasında sevdiğinin yüzde yüz geleceğinden emin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.