iOS 9’daki 10 önemli yenilik

IPad, iPad Air ve iPad mini kullanıcıları için iOS 9’daki en önemli 10 yeniliği bir araya getirdik

iPad Magazine - - Icindekiler -

iOS 9, her gün severek kullanacağınız iyileştirilmiş özelliklerle dolu. Uygulamalar daha vazgeçilmez hale geliyor. iPad’deki yeni multitasking özellikleri sayesinde üretkenliğiniz daha da artıyor. Siri her zamankinden daha fazlasını yapabiliyor ve yeni proaktif öneriler, Siri’ye sormanıza bile gerek kalmadan işlerinizi yapmanıza yardımcı oluyor. Ve işletim sisteminin temelinde yapılan iyileştirmeler, performansı, pil ömrünü ve güvenliği artırıyor. iOS 9 ile daha fazlasını yaptıkça, daha önce onsuz nasıl yapabildiğinize şaşıracaksınız.

1- Multitasking Bölünmüş ekran özelliği olarak tanımlayabileceğimiz Multitasking, iOS 9’daki en önemli yenilik. Bu özellik sayesinde iPad ekranını iki ayrı bölüm halinde kullanıyorsunuz. Örneğin bir kısımda oyun oynarken diğerinde sosyal medya akışlarınızı izleyebiliyorsunuz. iPad’iniz iş için mükemmel bir aygıttır. Ve tabii eğlence için de. Onunla inanılmaz tasarımlar veya etkili sunumlar oluşturabilirsiniz. Eğlenceli slayt gösterileri hazırlayabilir, sevdiklerinizle görüntülü sohbet edebilir ve daha başka birçok şey yapabilirsiniz. Şimdi iPad’in büyük ekranından yararlanarak, birden fazla işi aynı anda daha da kolaylıkla yapabilirsiniz.

Slide Over: Slide Over sayesinde, bulunduğunuz uygulamadan çıkmadan ikinci bir uygulama açabilirsiniz. Böylelikle internette hızla dolaşabilir, kısa mesajlara yanıt verebilir veya hızlıca bir not alabilir, ardından bu uygulamayı kaydırarak kapatıp daha önce kullandığınız uygulamaya geri dönebilirsiniz.

Split View: Split View sayesinde, şimdi bir adım daha ileri giderek iki uygulama- yı aynı anda açık ve aktif tutabilirsiniz. Referans aldığınız bir fotoğrafı yanda açık tutarak bir çizim üzerinde çalışabilirsiniz. Veya iBooks’taki kitabınızdan alıntılar kopyalayarak bir ödev hazırlayabilirsiniz. Gerek duyduğunuz her şey gözünüzün önünde olduğunda, odaklanmanız çok daha kolay olacak.

2- Resim içinde resim FaceTime’ı kullanırken veya bir video izlerken Ana Ekran düğmesine basın, videonuz ekranınızın alt köşesine ölçeklensin. İkinci bir uygulamayı açıp kullanmaya başladığınızda bile videonuzu izlemeye devam edebilirsiniz. Böylelikle en sevdiğiniz televizyon programını izlerken, az önce gelen mail’i de yanıtlayabilirsiniz.

3- QuickType Yepyeni bir Kısayol Çubuğu, kolay kullanımlı düzenleme araçları ve metin

seçmeye yönelik yeni ve kullanışlı bir yol sunan Multi-Touch hareketleriyle, metninizi göz açıp kapayana kadar şekillendirin. Üstelik şimdi iPad’inizle beraber kablosuz bir klavye kullandığınızda, daha da fazla klavye kısayolundan yararlanabilirsiniz.

4- Kolay metin seçimi İki parmağınızı, ekranın herhangi bir yerinde, hatta klavye üzerinde hareket ettirerek iPad’inizdeki imleci kontrol edebilir ve istediğiniz metni seçerek dilediğiniz gibi düzenleyip taşıyabilirsiniz.

Yeni metin tahmini seçenekleri, cümlelerin tamamını hızla yazmanıza yardımcı olur. Klavyenize bir iki defa dokunarak, yazıları kalın, italik veya altı çizili olarak biçimlendirebilir, hatta kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Kısayol Çubuğu, üçüncü taraf uygulamalar için de özelleştirilebilir. Böylece ihtiyaç duyduğunuz araçlar ihtiyaç duyduğunuz yerde elinizin altında olur. Klavye kısayolları. Hem de her klavyede.

iPad’inizde kablosuz klavye kullanarak uygulamalar arasında geçiş yapmak veya arama özelliğini açmak gibi daha da fazla komutu gerçekleştirmek için klavye kısayollarını kullanın. Üstelik uygulamalarınızla, kendilerine ait yerleşik ve özel kısayolları kullanarak da etkileşim kurabilirsiniz. Tüm uygulamalardaki

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.