IPad Mini Devri Kapanıyor mu?

iPad Magazine - - Içindekiler -

Apple’ın bir zamanlar önemli cihazlarından biri olan iPad Mini hakkında son yıllarda süregelen “iPad Mini artık üretilmeyecek” iddiaları gittikçe güçleniyor. Yolun sonuna geldiği söylenen iPad Mini ile ilgili söylentiler, Apple tarafından yayınlanan raporun iPad Mini satışlarındaki düşüşü gözler önüne sermesiyle de desteklenmişti.

iPad Mini bir dönem tablet piyasasındaki tercih edilen cihazlardan biri oldu ama küçük dev tabletin bu saltanatı uzun sürmedi. Tablet pazarının son zamanlarda potansiyel kaybetmesiyle birlikte üreticiler de daralan pazar hacminden dolayı bu alana karşı temkinli davranıyor. Birçok analist tablet pazarındaki daralmanın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği öngörüsünde hemfikir olmuş durumda.

Apple da bu düşüşten doğan zarardan tabii ki payını aldı. Geniş ekranlı, bol işlevli akıllı telefonların tabletlerin tahtını sallaması da cabası. Bu durumdan iPad Mini’nin etkilenmesi de kaçınılmaz sonuçlardan biri. 7,9 inç’lik ekranı ile iPad Mini, bir noktada plus varyantındaki akıllı telefon modelleriyle boy ölçüşemez hâle geldi.

iPhone 8 Plus ve onun muadili akıllı telefon sahipleri, tablet tercihlerinde iPad Mini ve benzeri tabletleri ekarte ediyor. Raporda belirtilen iPad Mini satışlarındaki düşüşün nedeni de bu rekabette iPad Mini’nin elinin zayıf kalması.

Tüm bunlar doğrultusunda; iPad Mini’nin mâkus talihinin farkında olan Cupertino merkezli teknoloji şirketi de tabletin geleceğini belirleyen önemli bir karar aldı. Şirket, iPad Mini’nin üretim bandını durdurduklarını açıkladı. Apple tarafından henüz doğrulanmasa da üretici şirkete yakın kaynaklar iPad Mini’nin kademeli bir şekilde üretimden kaldırılacağını bildiriyor.

Zaten 10,5 inç’lik iPad Pro üzerinde yoğunlaşan Apple’ın iPad Mini için bir can yeleği arayışına gireceğini düşünmek biraz fazla iyimserlik gerektirirdi…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.