Tamamen iPad Üzerinde Geliştirilen Oyun: StarSceptre

Artık yazılım geliştirmek için bilgisayara bağımlı olmak zorunda değiliz. StarSceptre’nin hikayesi geliştiriciler için yeni bir dönemin kapılarını aralayacak.

iPad Magazine - - Uygulamalar -

iPad üzerinde geliştirilen 8Bit Magic Games imzalı iOS platform oyunu StrSceptre, birçok işlem için bilgisayara bağımlıyız inancını yıkıyor. Bir dönem sadece masaüstü bilgisayarların marifetiyle yapılan yazılımcılık artık mobil cihazlara taşınıyor. Geliştirici Richard Morgan, yoğun iş temposunun arasında geliştireceği yeni oyuna zaman ayırmakta zorlanırken iPad imdadına yetişti ve iOS platformunun ilk tamamen iPad üzerinde geliştirilen oyunu StarSpectre ortaya çıktı. Oyun geliştirmek için bir bilgisayara bağımlı olmamak demek; işe gidiş yolunda, kahve molasında, parkta bir bankta otururken de işinizi yapabileceksiniz demek. Richard Morgan da bunun uygulanabileceğini StarSpectre ile gösterdi.

StarSpectre Nasıl Doğdu?

Richard Morgan ilk oyununun ardından ikinci bir oyun geliştirmek için zaman ve

mekan kısıtlaması yaşayınca arayışlara girişmiş ve bir süre sonra Codea uygulamasını keşfetmiş.

Codea, Lua yazılım dili üzerine kurulu. iPad üzerinde yazılım geliştirmeyi kolaylaştırmak için basit yazılım kalıpları ve modüllere sahip bir uygulama olan Codea, Richard Morgan’ın işe gidişgelişlerinde kullandığı metroda yeni oyununu geliştirmesini sağlamış. Hatta test aşamasında Morgan’ın en büyük yardımcıları da metrodaki diğer yolcular olmuş.

Codea ile geliştirilen ilk oyun StarSpectra değil aslında. 2012 yılında geliştirilen Cargo-Bot isimli oyun Codea’nın ilk ürünü. Blok dizme tarzında geliştirilen Cargo-Bot aksiyon içermiyordu. Morgan’ın Codea ile iPad üzerinde geliştirdiği StarSpectre’nin ise Cargo-Bot’un aksine daha çok dikkat çekmesini sağlayan ise daha zengin ve daha çok emek gerektiren bir oyun olması.

Pixel grafiklere sahip bir shooter platform oyunu olan StarSpectre’de Apple cihazınızı sağa veya sola eğerek düşmanlardan kaçıyorsunuz. Sistemi zorlamayan oyunun akıcı bir sürekliliğe sahip olması da oyun severleri tatmin ediyor. StarSpectre bir başarı hikayesi olarak görülüyor. Çünkü; Codea gibi mobil yazılım programlarında neler başarabileceğinizin bir kanıtı. Yakın zamanda ilerleyen teknoloji ve mobil yazılımcılıkta atılan adımlar ile bilgisayara bağlılık tamamen ortadan kalkacağa benziyor. Codea’ya sahip olarak, iPad’iniz de yeni bir başarı hikayesinin altına isminizi yazdırmak yalnızca 55 TL’ye mümkün. Codea’nın başarılı meyvesi StarSpectre’yi merak ettiyseniz bunun için de 6.99 TL’ye oyunu App Store’dan indirebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.