Apple Siri ve Rakipleri

Bugün piyasadaki hemen hemen her akıllı telefon ve bilgisayarda bir sanal asistan var. Siri’yi rakipleri ile karşılaştırdık.

iPad Magazine - - Dosya -

Sanal asistan ve türevlerinin gariplikleri, kusurları ve güçlü olduğu yönler var. Apple kullanıcısı olarak Siri’yi tanıyor, onu kullanıyor olabilirsiniz. Fakat diğer sanal asistanları da tanımakta fayda var. Siri’yi Cortana, Google Assistant, Alexa, Bixby gibi diğer sanal asistanlar ile karşılaştırdık.

Siri, 2011’de iOS 5’in piyasaya sürülmesinden bu yana, iOS’un entegre bir parçası. Hava durumu ve mesajlaşma gibi temel konularla işe başlamış olan Siri, o zamandan beri MacOS ile üçüncü taraf entegrasyonunu daha fazla desteklemek için genişletilmiştir. Siri’nin esprileri efsane olmuşken, sanal yardımcı her geçen gün daha yetenekli hale geliyor. Şimdi ondan birini aramasını, mesajlar göndermesini, toplantılar planlamasını, uygulamaları ve oyunları başlatmasını, müzik çalmasını, soru cevaplamasını, alarmlar ayarlamasını ve hava durumu tahminleri sunmasını isteyebilirsiniz.

Siri için en yeni haberler arasında, WhatsApp için ses uyumluluğuna, Lyft ve Uber için genişletilmiş ödeme seçeneklerine bakma özelliğine sahip olduğu da yer alıyor. Bunlar diğer sanal yardımcıların geçirdiği değişikliklerle karşılaştırıldığında daha zayıf değişiklikler gibi görünüyor, ama aynı zamanda Siri’nin istikrarını da işaret ediyor. Gün geçtikçe Siri’de daha yararlı komutların ortaya çıktığı görülüyor. Siri yıllar geçtikçe istikrarlı bir şekilde gelişimine devam etti ve Apple’ın gelişiminin büyük bir parçası oldu. Apple’ın sanal asistanı hâlâ mükemmel olmaktan uzak olsa da kesinlikle uzun bir yol kat etti.

Google Assistant

Google Assistant, Cortana ve Siri’den farklı olarak kişiselliği daha az, ancak işlevselliği daha fazla. Android’in entegre bir parçası olsa da, Google Assistant bir iOS uygulamasında da çalışıyor ve gerektiğinde Chrome browser aracılığıyla erişilebiliyor. Cortana ve Siri gibi, en yakın Çin restoranına yönlendirilmek isteyebilir veya önümüzdeki 10 gün boyunca havaların nasıl olacağını sorabilirsiniz. İzin verirseniz, Google’ın yazılımı arama geçmişinizi kullanır ve yanıtlarını, sorgularınız hakkında bildiklerini temel alarak özelleştirir. Google’ın arama motoruyla entegrasyonu, Google Assistant’ı en hazır sanal asistanlardan biri yapıyor. Daha önce hiç Google’ı bir arama motoru olarak kullanmadıysanız, web’de yaptıklarınızla ilgili bir hazine define sandığı vardır. Sorulara Google tarayıcısına benzer şekilde tepki verir, bu da genel bilgi ve önemsiz şeyler için mükemmel bir sonuçtur. Assistant’ta yapılan son güncellemeler, Keep’te (Amazon ile doğrudan rekabet eden Express’in yerine) alışveriş listelerini saklamayı durdurmak için hızlı bir değişikliği ve uçuş fiyatlarını izleme uyarılarını ayarlama özelliğini içeriyor. Bu, Assistant’ın nereye gittiğine dair bazı belirsizlikler göstermektedir. Google, onun Alexa’ya rakip olmasını veya mevcut Chrome/Android servislerine bağlanmasını ister mi? Assistant’ın bu aşamada ayakları biraz dolanıyor ancak kesinlikle Google’ı sevenler için benzersiz avantajlar sağlıyor.

Cortana

Cortana, Xbox One konsolunun yanı sıra Windows 10 cihazlarında bulunan işletim sistemi amaçlı sesli bir yardımcıdır. Cortana verimlilik ile yakından bağlantılıdır, ancak Bing’den bilgi alarak genel sorulara cevap vermeye de yardımcı olabilir. Cortana’nın, Windows 10 ve ilgili servislerdeki kullanımı genişletilerek son zamanlarda oldukça büyüdüğü görüldü. Onu Surface Studio gibi yeni ürünlerle birleştiren Microsoft’un niyeti, siz çalışırken onu Windows 10’u kontrol etmek için işletim sistemi temelli bir hizmet olarak sunmak. Siz Cortana ile belirli bilgi bit’lerini saklayabilirken, Microsoft’un sanal asistanı hakkınızda daha fazla şey öğrenmek için etkileşimlerinizi sürekli olarak analiz ediyor. Bu bilgi, Microsoft’un “Notebook” dediği yerde saklanıyor, burada diğer şeylerin yanı sıra gitmek istediğiniz yerler, ilgilendiğiniz insanlar,

tercih ettiğiniz sessizlik saatleri ve ilginç bulduğunuz şeyler de bulunuyor. İsterseniz bunları düzenleyebiliyorsunuz. Cortana, e-postalarınızı okuyabilir, bulunduğunuz yeri izleyebilir, tarama geçmişinizi izleyebilir, kişi listenizi kontrol edebilir, ajandanıza göz atabilir ve siz izin verirseniz faydalı bilgileri önermek için tüm bu verileri bir araya getirebilir.

Cortana bağlamı tanımak için tasarlanmış, bu nedenle izleme taleplerini anlaması gerekir. Siz bazı şeyleri farklı bir şekilde ifade edebilirsiniz, ama yine de anlamlı bir cevap bekleyebilirsiniz. Yüksek sesle konuşmamayı tercih ederseniz sorularınızı veya isteklerinizi yazarak da iletebilirsiniz.

Bazı sesli asistanların aksine Cortana, akıllı ev veya IoT cihazlarına henüz fazla ilgi duymuyor. Bu durumun değişeceği söylentileri var.

Alexa

Diğer yardımcılarla ortak bir takım özelliklere sahipken, Alexa kendi farklı kategorisinde yer alıyor. Amazon’un sesli yardımcısı, mobil veya bilgisayar odaklı değil, tek başına Amazon Echo hoparlörü ve sınırlı sayıda Amazon Fire cihazına odaklanmış durumda. Bilgisayar odaklı görevler yerine tüm ev yönetimi ve servislerine odaklanılmış. Amazon, Alexa’yı daha fazla mobil duruma sokmak için çok çalışıyor: Örneğin, Alexa uygulaması birçok özelliklerini telefonunuza taşıyor; böylece otomobil kullanırken listeler organize edebiliyor veya akıllı ev özelliklerini bir Echo’dan uzakta da kontrol edebiliyorsunuz.

Bixby

Ses yardımcı oyununda geride kalmamak için Samsung, Bixby adında bir mobil cihaz yardımcısı yarattı. Şu anda tam sesli komut uyumluluğu var, (bir Galaxy S8 aldıysanız muhtemelen karşılaştınız demektir). Genel olarak Bixby, Cortana ile ortak bir çok şey paylaşıyor. Galaxy telefonda bulunan sesli yardımcı, bilgiye erişmeye, verilerinizi yönetmeye, ajandanızı, etkinlikleri düzenlemeye ve diğer şeyleri yapmaya hazır. Nesnelerin Internetine fazla girmese de, Samsung cihazınızda yaptığınız her şey üzerinde etkileyici derecede bir kontrole sahip. Bixby’yi üç temel farklı özellik kategorisine (Ses, Ana ekran ve Vizyon) bölebilirsiniz. Hepsi birlikte çalışır, ancak farklı Bixby yeteneklerini kullanır:

Ses: Hem soruları ”What’s the weat➤ her today?” hem de komutları içeriyor. “Hey Bixby” diyerek başlatıyorsunuz ve genel bilgiler alabiliyorsunuz. Bununla birlikte, Cortana gibi işletim sisteminin üstünde, bu nedenle onu Galaxy menülerini kontrol etmek, ayarları değiştirmek, alarmlar ayarlamak, fotoğraf çekmek, videoları işlemek ve daha başka şeyler için kullanabilirsiniz. Şimdiye kadar hep telefonunuzu el değdirmeden kullanmak istediyseniz, burada keşfedeceğiniz çok şey var. Bazı özellikler daha da derinlemesine kullanılabiliyor – Bixby’den son mesajları okumasını isteyebilirsiniz veya ondan fotoğrafınızı Instagram’da yayınlamasını isteyebilirsiniz, Bixby bunları yapacaktır.

Ana Ekran: Bixby’nin uygulama ➤ yüzüdür, Bixby’nin doğru bir uyumlulukla kontrol edebileceği farklı servislerin (aralarında Facebook, CNN ve Spotify da var) yanı sıra, geçmişte Bixby’ye sorduğunuz şeylere dayanarak bilgi sağlayan bir ekrandır. Yakında bu alan akıllı ev yeteneklerini içerebilir (Samsung bunun yolda olduğunu söyledi), ancak şimdilik temel online servislere tercih ediliyor.

Vizyon: Bixby’nin en eşsiz parçası — ➤ Bixby’nin, kameranın çektiği görüntüyü analiz edip size bilgi vermesine izin veren bir yapay zeka deneyimidir. Bu çalıştığında Bixby, mağazadaki fiyatlarla online fiyatları hemen karşılaştırmanıza yardım edebilir. Bu özellik devreye girdiğinde diğer asistanlar da buna yönelebilirler. Bixby’nin hâlâ yeni bir sesli yardımcı olduğuna dikkat çekiliyor. Bunda hatalarının ve ileride büyüme potansiyeline sahip olmasının etkisi var. Samsung birçok elektronik bileşen üretiyor ve şirket bunların çoğunda kendi sesli yardımcısının görünmesini istemiyor. Şimdilik bu, sadece bir Galaxy S8 akıllı telefon servisi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.