iPhone X, iPhone 8, Apple Watch 3 ve Apple TV 4K

Apple’ın en son piyasaya çıkarttığı ürünlere yakından göz attık. Her zaman öncülük yapan bir firma olarak, ürünlerine getirdiği yeniliklerin aslında halen kullanılan, eski teknolojiler olduğu iddialarını araştırdık.

iPad Magazine - - Içindekiler -

Apple, Eylül 2017’de yaptığı etkinlikle uzun süre adından çok söz ettirecek yeni ürünlerini duyurdu. iPhone’nun piyasaya çıkışının onuncu yılı anısına çıkarılan ve duyrulmadan önce fazlaca dedikodusu yapılan iPhone X ile birlikte iPhone 8, 8 Plus, Apple Watch 3 serisi ve Apple TV 4K ile ilgili bilgileri derleyerek merakınızı gidermeye çalıştık.

iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Apple’ın “anı modeli” olarak piyasaya çıkarttığı iPhone X, paslanmaz çelik ve camdan oluşuyor; arka panel de camdan. Hem suya, hem de toza dayanıklı ve sonbaharda piyasaya çıktığında hem kablosuz şarj hem de daha hızlı bir işlemciye sahip. Diğer önemli noktalar, 2436 x 1125 piksel çözünürlük ve 5.8 inçlik bir alan sunan kenardan kenara OLED ekran ve çift lensli 12 megapiksellik arka

kamera, çift optik görüntü sabitlemesi ve birçok artırılmış gerçeklik (AR) özelliği. Cihaz ayrıca klasik ana düğmesini de terk ediyor. Artık, başlamak için ekranın altına kuvvetle dokunuyorsunuz. Apple’ın yeni derinlik algılama sistemi sayesinde hızlı bir bakışla cihazınızın kilidini hızla açmanıza olanak tanıyan, uzun süredir sözü edilen Face ID, Touch ID’nin yerini alıyor. Üst düzey iPhone, 64GB (1.000 $) veya 256GB (1.100 $) konfigürasyonla satışa sunuldu. iPhone 8 ve 8 Plus, 4.7 ve 5.5 inç ekran boyutlarına sahip, ancak Apple iPhone X gibi Qi kablosuz şarja izin vermek için şasileri yeniden tasarlanmış. Kenar boyunca bir alüminyum bant kullanılmış ve arka panel camdan yapılmış, iPhone 7’nin karak- teristik özelliği olan alüminyumun yapının tam tersi bir yapıdalar. Buna ek olarak Apple, iki iPhone 8 modelini de iPhone X’de bulunan A11 Bionic işlemci ile donatmış. İşlemci, iki yüksek performanslı çekirdek ve dört yüksek verimli çekirdek yoluyla yüksek performans sunuyor. Apple, bunun şimdiye kadar akıllı bir telefona yerleştirilen en güçlü yonga seti olduğunu söylüyor, ancak yine de bekleyip donanımın nasıl bir performans göstereceğini göreceğiz. Kamera için olduğu gibi hem iPhone 8 hem de 8 Plus, ışığı daha iyi idare etmek için makine öğrenimi kullanan yeni bir portre modunun yanı sıra, AR kullanımına yönelik daha gelişmiş görüntü algılayıcıları ile donanmış olarak geliyorlar. Daha küçük model $699’dan ve Plus, 64GB depolama alanı ile birlikte $799’dan başlayan bir fiyatla ABD’de sunuldu. Daha büyük, 256GB konfigürasyonlar da sırasıyla $849 ve $949’dan başlıyor.

Apple Watch Series 3

Apple Watch Series 2 veya Apple Watch Series 1’den pek farklı görünmüyor ancak fark önemli detaylarda. Apple’ın yüzerken de takılabilen cihazı, yüzde 70 daha hızlı bir performans sağlayan yeni bir çift çekirdekli işlemci içeriyor. Cihaz ayrıca, dahili hücresel kapasiteyle birlikte metrikleri daha iyi ölçmek için yerleşik bir barometrik altimetre ile geliyor; bu da, fitnes verilerini buluta yüklemeye izin veriyor, Apple Müzik vasıtasıyla müzik dinleyebiliyor ve bir iPhone’a ihtiyaç

duymadan çağrıları alabiliyor. Birkaç Android Wear akıllı saatte bu özellik zaten vardı, ancak bunu başarmak için dahili bir anten eklemek yerine, burada ekran kendisi anten gibi davranıyor. Benzer şekilde dahili olarak bir nano-SIM kartı bile hantal olmaya başlamıştı. Bunun yerine Apple mühendisleri, bağlantı amaçları için boyutun çok küçük bir kısmını işgal edecek bir elektronik-SIM kartı geliştirdiler. Apple Watch Serisi 3 ayrıca bir W2 yongasına da sahip, bu da iyileştirilmiş bir Bluetooth ve kablosuz bağlantıya olanak tanıyor. Yenilenmiş bu iç bileşenlerin tümüne rağmen, arka kısımdaki kristal çok az (0.25 milimetre) genişletilmiş olsa bile, saat, önceki model ile hemen hemen aynı boyutta kalıyor. Dahası, en yeni Apple Watch, yeni bantlar, son kat cilalar, saat yüzleri ve özel Nike + aksesuarları serisine sahip. Apple Watch 3’ün cep şebekesine bağlanan sürümü perakende olarak $400, şebekeye bağlanmayan sürüm ise $330 dolar.

WatchOS 4

Haziran 2017’deki Geliştiriciler Konferansı’nda WatchOS 4 hakkında bazı detaylar kamuoyu ile paylaşılmıştı. WatchOS’un en yeni sürümü, daha doğru ve yararlı bir etkinlik koçluğu, sayısız yeni saat yüzü ve Apple’ın sanal asistanı Siri’yi içinde barındırıyor. Kısa vadedeki hedeflerin izlenmesi ve gerçekleştirilmesi daha kolaydır; ancak sağlık ve zindelik açısından uzun vadeli hedefler önemlidir. WatchOS 4, önceki aydaki etkinliğinize ve başarılarınıza dayanarak, önceki işaretleri aşmak için kişisel hedefler gösteriyor. Ve diğer tüm ölçüm- ler gibi, iPhone’unuzdaki Aktivite uygulamasında ilerlemenizi kolayca izleyebiliyorsunuz. Apple ayrıca bu fitnes izleyicisinin merkezi bileşeninde birkaç güncelleme de yapmış: Kalp atış hızı sensörü. WatchOS’un en yeni sürümü ile, bileğinizi basitçe kaldırarak kalp atış hızınızı gerçek zamanlı olarak saat yüzünde görebilirsiniz. Saat ayrıca bir idman sonrasında dinlenme kalp atış hızı ve iyileşen kalp atış hızınız hakkındaki bilgileri izleyebiliyor. Gelişmiş monitör, kalbe ilişkin tehlikeli koşullar oluştuğunda, kalp atışı hızınızın yükseldiğini algıladığında sizi uyarıyor. Ayrıca, yeniden tasarlanan egzersiz uygulaması, yüzme, kayak ve snowboard gibi aktiviteleri daha iyi izlemek için yeni özelliklere sahip. Benzer şekilde, en son sürüm, egzersize özgü ölçümleri daha uygun bir şekilde yapmaya izin vermek için, GymKit

aracılığıyla özel spor ekipmanlarıyla senkronize olabiliyor. Ayrıca Apple Pay ile doğrudan Apple Watch’ten ödeme yapabiliyorsunuz.

Apple TV 4K

Apple’ın gerçek 4K televizyonunu geliştirdiğine dair sürekli söylentilere rağmen, şirketin son açıklamalarında böyle bir duyuru yapılmadı. Bunun yerine Apple, şimdi 4K Ultra HD ve HDR desteğine sahip olan Apple TV kutusunun bir sonraki gelişimini açıkladı. Yeni kutunun 4K fonksiyonunu tamamlamak için Apple, kullanıcıların daha fazla para ödemek zorunda kalmadan 4K filmlerine ve şovlarına erişmesini sağlamak için, stüdyolarla birlikte çalışarak 4 K’lık daha fazla içerik sunuyor. Apple’a göre, iTunes’da HD içerik satın alan kullanıcılar 4K HDR’ye ücretsiz olarak yükselebilecekler. Apple TV 4K, diğer Apple cihazlarına da bağlanacak, böylece kullanıcılar fotoğraflarını ve videolarını doğrudan iPhone’larından veya iPad’lerinden TV’ye aktarabilecekler. Apple TV 4K, 179 dolardan başlayan 32GB ve 64GB modelleri ile geliyor.

Airpower

Apple yöneticileri, aynı anda üç aygıta kadar şarj edebilmenizi sağlayacak Qi tabanlı bir kablosuz şarj standardı olan AirPower’ı geliştirmeye çalıştıklarını açıkladılar. AirPower şarj tabanı 2018 yılına kadar resmi olarak piyasaya çıkmayacak ancak çıktıktan sonra iPhone, Apple Watch ve AirPod’larınızı aynı anda yeni bir şarj kasası aracılığıyla şarj etmenize izin verecek.

O zamana kadar Qi sertifikalı herhangi bir şarj tabanını kullanabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.