iPhone’nun Pil Ömrünü Uzatmanın Incelikleri

Telefonunuzda, sürekli ve defalarca pil sorunu yaşayabilirsiniz. Bir fotoğraf daha çekmek, bir restoranın yerini araştırmak veya hızlı bir telefon görüşmesi yapmak istediğiniz zamanlar vardır. Size iPhone’unuzun pil ömrünü daha uzun tutabileceğiniz bazı i

iPad Magazine - - Içindekiler -

Akıllı telefonlarımıza ne kadar çok güvenirsek, onlara en çok ihtiyaç duyduğumuz anlarda da bizi yarı yolda bırakma olasılığı o kadar yüksek olur. iPhone’unuzu nasıl kullandığınız ve hangi uygulamaları çalıştırdığınızla ilgili biraz farkındalığınızı artırarak, telefonunuzun pili boşaltma eğilimlerini azaltabilirsiniz.

Hangi uygulamanın sürekli çalıştığını nasıl bulacağız?

En büyük pil tüketme kaynakları, her zaman kullandığınız uygulamalardır. Birçok uygulama, arka planda sürekli bilgi araştırıyorlar, size yeni mesajlar bildiriyorlar veya veri indiriyorlar - bunlara bakmadığınız zamanlarda bile pil ömrünüzden yiyebilirler. Arka planda neyin çalıştığını öğrenmek için Settings> General> Background App Refresh’e gidin.

Hangi uygulama ne kadar pil tüketir?

Settings> Battery’e gidin. Aşağı doğru kaydırarak, son 24 saatte her uygulamanın kullandığı pil yüzdesini görebilirsiniz (veya bunun yerine son haftayı görmek için tıklayın). Sürekli güncellemelere ihtiyacınız yoksa, bir uygulamanın arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz. Her uygulamanın otomatik yenilenmesini manuel olarak devre dışı bırakmak için Settings> General> Background App Refresh’e gidin.

Veri akışını ve indirmeyi sınırlama

Çok miktarda veri indirmek, sadece aylık kullanım hakkınızı aşmaz; telefonunuz o veriyi indirmek için çalıştığından, pil ömrünüz de azalır. Bu konuda en yaygın suçlular akan video veya müzik servis-

leridir: Netflix, Hulu, HBO Go, YouTube, Pandora, Spotify, Google+ Hangouts, Skype ve FaceTime. Netflix ve Spotify gibi bazı servisler videoları ve müzikleri telefonunuza indirmenize izin verir.

Pil ömrünüz kritik durumdaysa, Facebook, Instagram, Tumblr ve Pinterest veya diğer resim yoğun web sitelerine göz atma sürenizi sınırlayın.

Ücretsiz uygulamalar pilinizi tüketebilir

Ücretsiz uygulamalar cazip görünse de, bu reklam destekli uygulamalar reklam indirmek ve görüntülemek için en azından biraz fazla pil gücü harcarlar. Her zaman kullanmak için yeterli olan bir uygulamayı seviyorsanız, telefonunuzu her açtığınızda reklamları indirmesi yerine, onu satın almak için bir ya da iki dolar ödemelisiniz.

Uygulamaları kapatmayın

Klasik bir laf vardır, kullanmadığınız uygulamaları kapatmak size pil ömründen tasarruf sağlayacaktır diye; ancak çoğu zaman bu işe yaramayacaktır. Apple’ın uzmanları da pil ömründen tasarruf etmek için uygulamalarınızı kapatmaya hiç gerek olmadığını söylüyorlar.

Pil tasarrufu için 13 aya r

Telefonunuzun yapabileceği ve pilinizin daha hızlı boşalmasına neden olacak pek çok şey var, hatta bunların bazılarını kullanmayabilirsiniz. İşte bazı yaygın pil canavarları ve onlara ihtiyacınız olmadığında devre dışı bırakmanın yolları.

1. Ekran parlaklığını azaltın

Ekranınızı her zaman parlak bir şekilde aydınlatmak büyük bir pil harcamasına yol açabilir. Settings> Display & Brightness- seçeneğine gidin ve parlaklık düğmesinirahatça görebileceğiniz en düşük seviyeyeayarlayın. Ardından, mevcut aydınlatma koşullarınatepki olarak ekranın otomatik olarak dahakoyu veya daha aydınlık olmasını sağlayanAuto-Brightness’i etkinleştirin.

2. Raise to Wake’i kapatın

iOS 10, iPhone 6 ve 7 modelleri için telefonu açtığınızda iPhone’unuzu uyandıran Raise to Wake özelliğini ekledi. Kullanışlı, ancak daha önce de belirttiğimiz gibi ekranı açmak telefonunuzun en büyük pil harcayan yöntemlerinden birisi ve ekranı açmak istiyorsanız, yalnızca bir düğmeye basmanız yeterlidir. Settings> Display & Brightness’dan Raise to Wake’i kapatın.

3. Bildirimleri kapatın

Bir uygulama size bir şey söylemek

istediğinde bildirimde bulunması kullanışlı olmasına rağmen bu, iPhone’unuzun uygulamanın ne yaptığını izlemek için pil ömrünü tüketmesi anlamına gelir. Daha da kötüsü, bir kilit ekranı uyarısı ekranınızı bir dakika boyunca açık tutar ve yukarıda belirttiğimiz gibi ekranı aydınlatmak önemli bir pil tüketimine neden olabilir. Settings > Notifications altında uygulamalar için tek tek bildirimleri kapatın. İlk kez yüklediğinizde birçok uygulama size her şeyi bildirmek ister. Bu bildirimlerin çoğunu devre dışı bırakmanızı öneririz, böylece yalnızca önemli olan bildirimleri alırsınız.

4. Konum servislerini kapatın

Konum servisleri, uygulamaların nerede olduğunuzu bildirmesine ve yerel restoran yorumlarını aramaktan yönlendirmeye kadar faydalı, yere özgü bilgiler sağlamasına izin vermek açısından son derece elverişlidir. Bununla birlikte, iPhone’unuzdaki GPS’in çalışmasını sağlamak pil gücünüzü çok hızlı bir şekilde bitirebilir. Bir uygulamanın konum servislerine erişmesi gerektiğini düşünmüyorsanız, uygulamayı tamamen devre dışı bırakabilir veya uygulamanın konum servislerini kullanabileceği zamanı sınırlayabilirsiniz. Sadece Settings> Privacy> Location Services’i açmanız ve konum verisine erişmesini istemediğiniz uygulamaları bulmanız yeterlidir.

5. Arkaplan yenilenmesini kapayın

Şansınıza, pil tüketenler listesinin üst kısmındaki uygulamalar her zaman kullanmak istediğiniz uygulamalardır ve pillerin yükünü azaltmanın hiçbir yolu yoktur. Ancak, bazı uygulamalar (özellikle arka planda gizlice çalışan uygulamalar) sizi şaşırtabilir. Arka planda güncellemeler için kontroller yapan Facebook ve Kindle gibi uygulamaların güncelleme yapmasına ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız, bu arka plan güncellemelerini kapatabilirsiniz. Her uygulamanın otomatik yenilenmesini manuel olarak devre dışı bırakmak için Settings> General> Background App Refresh’e gidin.

6. Otomatik indirmeleri kapatın

Bir başka pil tüketen unsur da, App ve iTunes Stores’dan otomatik olarak yapılan indirmelerdir. Settings> iTunes & App Store altında, müzik, uygulamalar, kitaplar ve yazılım güncellemelerinin otomatik olarak indirilmesini seçebilirsiniz. Bu kesinlikle kullanışlı olmasına rağmen (iPhone’unuzun Mac’inizde satın aldığınız yeni albümü otomatik olarak indirmesini istediğinizi varsayarsak), yeni içerikleri kontrol etmek ve siz seyyar durumdayken indirmek, pilinizi zorlar.

7. E-postanızı daha seyrek kontrol edin

Çoğumuz e-postamızı kontrol etmek için telefonlarımızı kullanıyoruz, ancak ne sıklıkta e-postanızı kontrol ediyorsanız, bu, telefonunuzun pilinde büyük farklar

yaratır. iPhone, yeni postaların telefonunuza hemen “itilmesi” (hepsini e-posta servisleri desteklemiyor olsa da) veya belirli aralıklarla posta sunucusundan “indirilmesi” için ayarlama yapmanıza izin verir. Telefonunuzun e-postalarınızı kontrol etme sıklığını değiştirmek için, Settings> Mail> Accounts> Fetch New Data’ya gidin. En iyi pil ömrü için, itme özelliğini kapatın ve indirme aralığını artırın veya el ile yapılması için ayarlayın.

8. Bluetooth’u devre dışı bırakın

Herhangi bir Bluetooth aksesuar kullanmıyorsanız, Settings> Bluetooth altında Bluetooth’u kapatın.

9. Wi-Fi’yi devre dışı bırakın

Wi-Fi kullanmıyorsanız, pil ömrünü korumak için kapatmak en iyisidir. Aksi takdirde, telefonunuz mevcut Wi-Fi şebekelerini sürekli kontrol ederken pilinizi de tüketir. Wi-Fi’yi, Settings> W-Fi’den veya ana ekranınızda yukarıdaki çubuğu aşağı doğru kaydırarak açıp, Wi-Fi simgesine dokunarak devre dışı bırakabilirsiniz.

10. Belirli durumlarda Uçak Modunu açın

Zayıf bir hücresel servise sahip bir bölgedeyseniz, telefonunuz sürekli bir bağlantı arar... ve pil ömrü azalır. Servissiz bir bölgede olduğunuzu biliyorsanız, hücresel erişimi kapatmak ve pil gücünden tasarruf etmek için Uçak Modu’nu açmanız yeterlidir.

11. AirDrop’u kapatın

AirDrop, resimlerinizi ve diğer verileri kablosuz olarak Apple cihazlarınız arasında paylaşmanın harika bir yoludur. Mac’inize veya bir arkadaşınızın iPhone’una kolayca göndermek için iOS’ta bir fotoğrafa dokunabilirsiniz; bu kadar kolay! Fakat birşeyler paylaşmanız gerekmediğinde, dosya aktarımları için uyarıda kalırken pil ömrünü de arka planda tüketebilir. Ana ekranınızda yukarıdaki çubuğu aşağı doğru açıp AirDrop’a hafifçe vurarak ve ardından Receiving Off seçeneğini belirleyerek kapatın.

12. Düşük Güç Modunu açın

Piliniz yüzde 20’nin altına düştüğünde düşük batarya uyarısı alırsınız ve Low Power Mode’a geçme olanağı elde edersiniz. Low Power Mode’da, telefon otomatik olarak posta alımı, arka plan uygulaması yenileme, otomatik indirmeler ve bazı görsel efektleri durduracak veya azaltacaktır. Ancak, pil ömründen tasarruf etmeniz gerektiğini biliyorsanız, Low Power Mode’unu manuel olarak açabilirsiniz. Sadece Settings> Battery’ye gidin ve Low Power Mode’unu açın.

13. Fitnes İzlemeyi kapatın

Yeni iPhone’lar, fitnes etkinliğini izlemeyi önemsiyorsanız ve henüz bir Fitbit veya başka bir izleyiciye sahip değilseniz, her türlü mükemmel fitnes izleme özelliğine sahiptir.

Ancak, siz iPhone’un fitnes özelliklerini umursamıyorsanız da, o, adımları izlemek için hareketinizi hep izler. İhtiyacınız yoksa, Settings> Privacy> Motion & Fitness’e gidip kapatmak için Fitness Tracking’e hafifçe vurarak kapatın.

Şarjda kalmaya devam!

Pilinizin tükenmesini beklemek yerine, iş yerinde masanızdayken veya arabada telefonunuzu şarja takın, yanınızda yedek bir şarj kablosu ve araç şarj cihazı bulundurmaya dikkat edin. Birkaç dakikalık bir şarj bile fark yaratabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.