Apple’ın Yeni Diye Sunduğu 6 Teknoloji Ne Kadar Yeni?

Apple son basın toplantısında OLED ekranları, kablosuz şarjı, 4K vs.’yi yeni özellikler olarak sundu. Ancak biz bunları daha önceden başka ürünler de görmedik mi? İşte bu teknolojilerden bazılarının ilk kullanıldığı ürünler:

iPad Magazine - - Dosya -

OLED telefon ekranı Nokia N85, 2008)

Oturma odamızda LG’nin “duvar kağıdı OLED TV’lerden” birini yerleştirmek için can atıyoruz, ancak bu arada telefonlardaki OLED ekranları eski haber. Gerçekten çok eski haber. Şaşırtıcı bir şekilde Nokia, 2008’de N85 ile ilk kez piyasaya çıktı ve Samsung’un Galaxy serisi, 2009’daki ilk modelden beri bunları kullanılır hale getirdi.

Kablosuz şarj (Palm Pre 2009)

Elektriği hava yoluyla iletmek sanki sihir gibi görünebilir, ancak bu oldukça basit bir teknoloji ve Palm Pre 2009’da aynı özelliği kullanıyordu. Bu cihaz şimdi çok eskidi, ama Samsung’un Galaxy telefonları bunu kullanıyor. Üçüncü parti üreticiler kablosuz şarj aksesuarlarını $20 gibi bir fiyata satıyorlar.

Set üstü kutusunda 4K (Amazon Fire TV, 20165)

Gerçekte ilk tüketici 4K TV’ler 2012’de çıkmaya başladı ve bugün 4K’sız yeni bir TV satın almak zordur. Amazon’un Fire TV’si 4K TV’yi 2015’ten beri sunuyor.

Yüz ile kilit açma (Samsung Galaxy Nexus, 2011)

iPhone X, klasik ana düğme ve TouchID‘ye artık sahip değil, bu nedenle Apple, telefonunuzu sadece bakarak kilidini açmanın bir yolu olarak FaceID’yi tanıttı. Çok hoş. Ancak Android sahipleri, daha 2011 yılında Galaxy Nexus’ta Face Unlock ile telefonlarını açıyorlardı.

Saatte LTE (LG Watch Urbane LTE, 2015)

Şimdi sörf yaparken saatinizden bir çağrı alabilirsiniz. Apple, bunu daha yeni sunmaya başlıyor, LG ise Urbane LTE Android Wear ile 2015’te yaptı.

Artırılmış gerçeklik maskeleri (Snapchat, 2015)

iPhone 8 ve X artık gerçek zamanlı olarak artırılmış gerçeklik maskelerini dijital olarak uygulayabiliyor. Ancak cebinizdeki telefon muhtemelen bunu zaten yapıyordur. Snapchat, 2015’ten bu yana bunu sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.