IPhone X’in İncelikleri

Yeni çıkan iPhone X’e alışmanız biraz zaman alacaktır. Burada size bazı kullanım kolaylıklarını pratik olarak açıklayacağız.

iPad Magazine - - Dosya -

Apple’ın iPhone X’i resmi olarak mağaza raflarına çıktı. Yeni tasarıma alışmak biraz zaman alabilir. Korkmayın, yeni iPhone’unuzdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için bazı pratik iPhone X ipuçları ve püf noktaları vereceğiz. Bir ara iOS 11 becerilerinizi geliştirmenizi de öneririz. Uygulamalar arasında geçiş ve ana ekrana dönüş iPhone X’den önce ana düğme, uygulamalar arasında nasıl geçiş yapacağınız veya ana ekrana geri döneceğinizle ilgiliydi. Ana ekranda iken açık olan tüm uygulamaları görüntülemek isterseniz cihazınızın alt kenarından yukarı doğru ekranı kaydırın. Bu, sizi o anda çalışan yazılım yığınına götürür. Uygulamaları kapanmaya zorlamak için belirli bir uygulamayı basılı tutun ve böylece her uygulamanın sol üst köşesinde kırmızı eksi işaretleri görünür. Uygulamadan kurtulmak için yukarı kaydırın veya kırmızı işaretin üzerine hafifçe dokunun. Bir uygulamada iseniz ve ana ekrana geri dönmek istiyorsanız, her uygulamanın altındaki uzun çubuğu yukarı doğru kaydırın.

Face ID’yi ayarlamak

iPhone X’inizi ilk kez kurarken, Face ID’yi açma ve Touch ID gibi yapılandırma sürecini kullanma seçeneği bulacaksınız. TrueDepth kameranın tüm yüz özelliklerinizi yakalaması için başınızı iki kez taraması gerekir. Bir şekilde bu adımı atladıysanız, Ayarlar> Face ID ve Parola > Face

ID Belirleme bölümüne gidebilirsiniz. Yüzünüzü iki kez tekrar taramasına izin verin. Bittiğinde, iPhone X’inizin kilidini açmak için yapmanız gereken tek şey, gözleriniz açık şekildeyken kilit ekranını yukarı çekin ve kilit açma simgesini göreceksiniz. Telefonla göz teması kurmazsanız, iPhone X kilidi açmaz.

Siri’yi etkinleştirmek

iPhone X’in sağ tarafında uzun bir güç düğmesi var – ona “kilit” düğmesi demeye başladık, çünkü birincil işlevi artık telefonunuzu kapatmak değil. Sağdaki kilit düğmesini birkaç saniye basılı tutarak Siri’yi etkinleştirebilirsiniz. Ses asistanı görünecektir, herhangi bir soruyu cevaplamaya veya herhangi bir komutu izlemeye hazırdır. Siri’den çıkmak isterseniz, tekrar kilit düğmesine basın. Ekran görüntüsü alma Özellikle Android telefonda bir ekran görüntüsü almaya benzemekle birlikte, iPhone X’de ekran görüntüsü almak konusunda ana düğme olmadan biraz kendinizi yabancı hissedebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, aynı anda kilidi ve ses seviyesini artırma düğmesine basmaktır. Ekran görüntüsü alındığında onu ekranın sol alt köşesinde göreceksiniz. Ekran görüntüsünü işaretlemek veya düzenlemek için dokunun, ardından silebilir veya Fotoğraflara kaydedebilirsiniz.

Bildirimlerinize ve Kontrol Ekranına erişme

iPhone X, Face ID için gerekli teknolojiyi barındıran telefonun tepesinde bulunan siyah bir alan getiriyor. Ekran bu alanı çevreliyor ve sağ taraf çok özel bir işleve sahip - şimdi Kontrol Merkezi’ni aşağıya çekmenizi sağlıyor. Sağ üst köşeden aşağı doğru basitçe kaydırın Kontrol Merkezi gelecektir. Bildirim Merkezi’ne erişmek için, iPhone X’in üst kısmının sol tarafını veya orta kısmını aşağı doğru kaydırın. Bu, bildirim sayfanızı aşağı çeker ve bunları daha sonra ana ekrana geri getirmek için yukarı çıkarabilirsiniz. Bildirim Merkezi’nde, kameraya erişmek için yine sola kaydırabilir ve Bugün araçlarına gitmek için sağa itebilirsiniz.

Telefonu kapama

Ses seviyesi düğmelerinden birini veya kilit düğmesini aynı anda basılı tutarak telefonunuzu kapatabilirsiniz. En üstte, “kapatmak için kaydırın” seçeneğini görürsünüz. Portre Modu’nda fotoğraf çekme iPhone X ile, portre modunu hem arka hem de ön kamerada kullanabilirsiniz. Kamera uygulamasını açtıktan sonra Portre’yi seçin, Doğal Işık, Stüdyo Işığı, Kontur Işık ve daha fazlası gibi farklı Portre Aydınlatma seçeneklerinden oluşan bir menü görürsünüz. Profesyonel görünümlü bir selfie için ön yüz fotoğraf makinesine geçmek amacıyla kamera döndürme simgesine dokunun. Ekranı açmak için dokunma Normalde, iPhone kilit ekranını açmak için Touch ID kullanırsınız. iPhone X ile, ekranı açmak için ekrana dokunmanız yeterli.

Ekranı uyandırma

iPhone X’inizi yüzünüze kaldırdığınızda ekran otomatik olarak uyanacaktır. Buna Uyanmak için Kaldırmak diyoruz. Bu özelliği kapatmak isterseniz, Ayarlar> Ekran & Parlaklık’a gidin ve Uyandırmak için Kaldırma’yı açıp kapatın.

Animoji gönderme

Animojiler, herhangi bir iOS veya Android kullanıcısına gönderebileceğiniz animasyonlu emoji’lerdir. Emojiler, yüz animasyonlarınızı, filmlerde kullanılan hareketleri yakalama türleri gibi izlemek için, Face ID TrueDepth kameralarını kullanırlar. Birini göndermek için Mesajlar uygulamasına gidin. Bir sohbet açın, en altta bir uygulama çubuğu görürsünüz. App Store ikonunun yanında, maymun emoji durur, ona dokunun. Artık Animoji kayıt ekranındasınız. Onu tüm ekrana genişletmek için yukarı doğru kaydırabilirsiniz. En sevdiğiniz emojinizi seçin; yüz hareketlerinizi izlediğini farkedeceksiniz. 10 saniyelik bir video (sesli) elde etmek için kırmızı kayıt düğmesine dokunun ve arkadaşlarınıza gönderin. Bu, bir iPhone X’i olmayanlara video dosyası olarak görünecektir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.